“Ekonomimiz 24 Haziran’ın ardından güçlü bir yükselişe geçecek” “Ekonomimiz 24 Haziran’ın ardından güçlü bir yükselişe geçecek” için yorumlar kapalı 779

Ankara Ticaret Odası’nın iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kur, faiz ve enflasyon sarmalıyla bozulmak istenen ekonomimiz, 24 Haziran’ın ardından yeni ve çok daha güçlü bir yükselişe geçecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından verilen iftar programına katıldı. ATO Congressium’da düzenlenen ve şehit yakınları ile gazilerin katıldığı iftarda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele ve 15 Temmuz şehitlerine Allah’tan rahmet diledi, yakınlarına sabır temennisinde bulundu.

“ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE TÜM İMKÂNLARLA SAHİP ÇIKILIYOR”

Konuşmasında, “Nefes almak için rüzgâr bekleyen bir millete aradığı o gücü, morali, güveni veren tüm kahramanlarımıza şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin ali cenap bir millet olduğunu, şehitlerin emaneti olan yakınlarına ve gazilere hem millet, hem de devlet olarak tüm imkânlarla sahip çıkıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehit yakınlığının ve gaziliğin vakarıyla hareket eden sizlerin de milletimizin gönlündeki yerinizi her geçen gün daha da güçlendirdiğine inanıyorum. Bir insanın canını ortaya koyarak yürüttüğü bir mücadeleye dünyevi olarak paha biçebilmemiz, karşılığını verebilmemiz mümkün değildir. Bunun için şehitlerimiz ve gazilerimiz en büyük mükafatı yarın Hakk katında alacaklardır. Biz sadece bu fani dünyada şehit yakınlarımız ve gazilerimiz mağdur olmasınlar, hayatlarını belli bir standardın altında yaşamak zorunda kalmasınlar diye gayret gösteriyoruz.”

“ŞEHİTLİK VE GAZİLİK MAKAMI BU MİLLETİN ALAMETİFARİKASIDIR”

“Şehitlerin emanetlerine ve gazilerin fedakârlığına layık olmak için yapılan hizmetlerin en yakın şahitleri sizlersiniz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eksikler, aksaklıklar elbette olabilir, kimi terbiyesizler elbette çıkabilir. Bu sorunların hepsi de çözülür. Önemli olan, sizlerin milletimizin gönlündeki yeridir. Hamdolsun gittiğimiz her yerde şehit ailelerimizin ve gazilerimizin adeta el üstünde tutulduklarını görüyoruz. Biz, dünyanın 34 farklı ülkesinde 78 şehitliği olan bir milletiz. Şehitlik ve gazilik makamı, bu milletin alametifarikasıdır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz dedelerimizden ve onların babalarından Balkan Savaşı’na, Birinci Dünya Savaşı’na, İstiklal Harbi’ne dair kahramanlık hikâyelerini, şehit ve gazi anılarını dinlerdik. Sonra Kore’den Kıbrıs müdahalesine kadar daha yeni hikâyeleri bizzat yaşayanlardan dinlemeye başladık. Ardından kendi akranlarımızdan, yakınlarımızdan terörle mücadelede yaşadıkları hadiseleri dinledik. 15 Temmuz zaten hepimizin içinde olduğu başlı başına bir kahramanlık hikâyesiydi. Eğer bu coğrafyada yaşamakta kararlıysak, eğer ecdadın mirası olan dik duruşumuzu koruyacaksak, eğer iddialarımızın, hedeflerimizin peşinden gideceksek, gelecekte de şehitlik ve gazilik hikâyeleri anlatılmaya devam edecektir.”

Bu konudaki kararlılığı “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” diyerek her fırsatta ifade ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amacımız, şehitlerimize ve gazilerimize layık olabilmektir. Rabbim yolumuzu ve bahtımızı açık etsin. Rabbim bu ülkeyi ve bu milleti ebediyete kadar kaim ve muzaffer eylesin” dedi.

“TÜRKİYE, 16 YILDA ORTAYA KOYDUĞU EKONOMİ PERFORMANSIYLA DÜNYA ÇAPINDA BİR MODELDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında Ankara Ticaret Odası’nın geçtiğimiz nisan ayında seçilen yönetimini tebrik ederek, oda yönetiminde 15 Temmuz gazilerinin olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayi ve ticarette giderek yükselen bir güç hâline gelen Ankara’nın, sadece bürokrasisiyle değil üretim ve ihracat gücüyle de ekonomide belirleyici olduğuna işaret ederek, “Savunma sanayi başta olmak üzere ileri teknoloji gerektiren alanlarda gösterdiği atılımın Ankara’yı çok farklı bir yere doğru götürdüğüne inanıyorum. Türkiye’nin şehitleri ve gazileri sayesinde üstesinden geldiği saldırıların ekonomik ayağının olmaması mümkün mü? İşte bu ekonomik saldırıları da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz, İstanbul Ticaret ve Ankara Ticaret Odalarımız başta olmak üzere iş dünyamızın desteğiyle karşılıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, geçen 16 yılda ortaya koyduğu ekonomi performansıyla dünya çapında bir model ve efsane olduğunu vurgulayarak, ülkeyi 16 yılda 3,5 kat büyütüp gelişmekte olan ülkeler arasında en ileriye, gelişmiş ülkeler sınıfına bir adım mesafeye taşıdıklarını belirtti.

Bu dönemde Türkiye’nin yıllık 5,7 büyüme oranıyla dünya ortalamasının iki katı bir gelişme gösterdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Satın alma paritesine göre 18. sırada bulunan ülkemizi 13. sıraya çıkardık. Bundan 16 yıl önce bir Türk vatandaşı Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşlarının üçte biri kadar gelire sahipti. Peki, 16 yıl sonra geldiğimiz yer neresi? Bugün bir Türk vatandaşı Avrupa Birliği vatandaşlarının yaklaşık üçte ikisi kadar bir gelire sahip hâle gelmiştir. Hedefimiz, 2023’e kadar bu oranı eşitlemek ve hatta geçmektir. Türkiye son 10 yılda gerçekleştirdiği 8 milyona yakın istihdamla Avrupa ülkelerinin tamamından daha fazla iş alanı açmıştır. Görüldüğü gibi bir yandan geliri, diğer yandan istihdamı artırarak eşine az rastlanır bir başarı hikâyesine imza attık” dedi.

“EKONOMİMİZ BİR KEZ DAHA SABOTE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Döviz ve kur tartışmalarına değinerek, “Son günlerde kurlar ve faizler üzerinden oynanan bir oyunla ekonomimiz bir kez daha sabote edilmeye çalışılıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ne gelirlerinde, ne giderlerinde, ne borçlanmasında, ne borçlarını ödemesinde en küçük bir sıkıntısı yoktur. Tam tersine makro rakamlar açısından baktığımızda Türkiye, bırakınız gelişmekte olan ülkeleri, gelişmiş ülkelerin çoğunun dahi ilerisinde bir fotoğrafa sahiptir. Bütçe açığımızdan borç stokumuza, döviz varlığımızın borçları karşılama oranından bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranına, büyüme rakamlarına kadar ekonomiyle ilgili ne kadar gösterge varsa hepsi de çok iyi bir düzeydedir. İhracatımız 36 milyar dolardan 162 milyar dolarla rekor kırdı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asıl derdin 24 Haziran seçimleri olduğuna işaret ederek, AK Parti’yi ve kendisini çökertme planları yapıldığına dikkat çekti. “Ama çökertemeyecekler, başaramayacaklar. Öyle sipariş üzere derece kredilendirme kuruluşlarının verdikleri oranlarla bir yere gidemezler” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan; kur, faiz ve enflasyon sarmalıyla bozulmak istenen ekonominin 24 Haziran’ın ardından yeni ve çok daha güçlü bir yükselişe geçeceğini söyledi.

“TÜRKİYE’YE GÜVENİP YATIRIM YAPAN HİÇ KİMSE PİŞMAN OLMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz yatırımları 16 yılda 11 kat artırmıştık. Son yıllarda küresel ekonomideki finansal daralmanın etkisiyle uluslararası yatırımlarda bir gerileme yaşadık. Ancak Türkiye’nin cazibesi öylesine büyük ki, küresel düzeydeki sıkıntılara rağmen yatırımları yeniden artırabileceğimize inanıyorum. Seçimlerin hemen ardından bu konuda kolları sıvayacak ve daha çok gayret göstereceğiz. Tabii teşvikler konusunda çok önemli düzenlemeleri zaten hayata geçirdik. Bunları geliştirmekle kalmayacak, doğrudan yatırımcılara hizmet edecek bir yapı kurarak süreci hızlandıracağız. Bugüne kadar Türkiye’ye güvenip yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacak.”

“VARLIK BARIŞINDA HEM KAZAN HEM DE ÜLKEYE KAZANDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında vatandaşlara çağrıda bulunarak yastık altında tutulan dövizleri, paraları, altınları bankalara, katılım şirketlerine ve diğer yatırım mecralarına yatırıp sisteme sokmalarını ve Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunmalarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz varlık barışını bunun için çıkardık Gel, varlık barışında hem kazan hem de ülkeye kazandır. Bak Maliye Bakanım oradan hemen uyarı yapıyor, ‘vergi de yok’ diyor. Önce vergiyi koymuştu, dedik ki; sıfırla. Hem kayıt dışından da kurtuluyorsun bak, her şeyi kayıt altına alıyorsun. Dolayısıyla Türkiye’nin kayıt dışı ekonomiyle yürütülmediğini de ispat ediyorsun. Bu adımı atmamız lazım” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda Türkiye’nin kaynağa ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, en büyük kaynağın milletin kendisi olduğuna dikkat çekti. Devletiyle sorunlu hiçbir birey kalmaması için kamuya olan tüm borçları yeniden yapılandırdıklarını ve imar barışı düzenlemesini getirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm vatandaşlarımızın bu imkânları kullanarak kendisine, geleceğine daha güvenle bakabileceği bir iklim oluşturmasını diliyoruz” dedi.

Previous ArticleNext Article

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde için yorumlar kapalı 80785

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret için Türkiye’de bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’i resmî törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin millî marşları çalındı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in tören kıtasını selamlamasından sonra iki lider heyetlerini birbirlerine takdim etti.

Türkiye ve Sırbistan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, daha sonra baş başa görüşmelerini ve Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi üçüncü toplantısını gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirdi için yorumlar kapalı 87778

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.

Konuşmasına gönülleri böylesi güzel bir vesileyle buluşturan Allah’a hamt ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanı dolduranlara gösterdikleri sabır, muhabbet ve ahde vefa için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorum ki Üsküp’ten geldiniz, biliyorum ki İşkodra’dan geldiniz, saatlerce burada beklediniz ve bugün Arnavutluk’ta her bakımdan dolu dolu bir gün geçiriyoruz. Kosova’dan gelen kardeşlerim var, onlara da kalbi selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum. Aramızdaki kardeşliğin nişanesi olan eserleri, projeleri hizmete açmanın sevincini paylaşıyoruz” diye konuştu.

Bu sabah Türkiye tarafından Laç’ta inşa edilen deprem konutlarının teslimini gerçekleştirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremlerin yaralarının sarıldığını görmekten büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Depremzedeler için inşa edilen 522 konutun bugün tesliminden milleti adına iftihar duyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “O dönemde Başbakan Edi Rama kardeşimle sürekli irtibat hâlinde olduk. Bu eserler meydana geldi. Az önce Arnavutluk Meclisi’nde sizlerin temsilcilerine hitap etme imkânı buldum. Şimdi de Ethem Bey Camimizin TİKA tarafından yapılan restorasyonu sonrasında yeniden ibadete açılışının bahtiyarlığını yaşıyoruz. Türkiye’nin ve Arnavutluk’un ortak tarihî ve kültürel mirası olan Ethem Bey Camii aynı zamanda Tiran’ın mücevheridir. Evlad-ı Fatihan tarafından ilmek ilmek işlenerek her bir noktasına, her bir zerresine el emeği, göz nuru dökülerek inşa edilen camimiz hamdolsun bugün o eski ihtişamına, o mimari zarafetine yeniden kavuşuyor. Kalem işi renkli süslemeleriyle Balkanlar’da çok yaygın olan ince bir sanat anlayışını bizlere sunan bu eşsiz eser, mimarisi bakımından da Osmanlı dönemi usullerini günümüze taşıyan en güzide eserler arasında yer alıyor. Gündüzleri Tiran’a ayrı bir güzellik katan camimiz inşallah bundan sonra geceleri de dış cephe aydınlatmasıyla görenleri kendine meftun bırakacaktır.”

“TİKA MARİFETİYLE 1996 YILINDAN BU YANA 546 PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK”

Türkiye olarak kültürel mirasa ait eserleri ihya etmenin yanı sıra Arnavutluk’un kalkınmasına da destek olmaya önem verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kapsamda TİKA marifetiyle 1996 yılından bu yana 546 projeyi hayata geçirdik. İnşallah bundan sonra da Arnavut halkının yanında olmayı sürdüreceğiz. Fevkalade bir durum olmaması hâlinde inşallah ramazana kadar Namazgâh Camii’ni de bitireceğiz. Balkanlar’da Türkiye ve Arnavutluk’un yakın, samimi, etkin iş birliğiyle üstesinden gelinemeyecek hiçbir mesele olmadığına inanıyorum. Değerli dostum Başbakan Edi Rama ile birlikte inşallah bu tür eserlerimizi bir an önce hayata geçirmenin kardeşliğimizin bir gereği olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Ethem Bey Camii’nin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyon sürecine verdikleri destek için Başbakan Rama’nın şahsında Arnavutluk bakanlarına şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güzel camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında kabul ve karin olmasını niyaz ediyorum. Rabbim bizi sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama ve beraberindeki protokol üyeleri kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rama ile beraberindekiler daha sonra Ethem Bey Camii’ne girerek, incelemede bulundu.