“16 yıldır Türkiye’yi hizmet siyasetiyle kalkındırdık” “16 yıldır Türkiye’yi hizmet siyasetiyle kalkındırdık” için yorumlar kapalı 807

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Mersin mitinginde yaptığı konuşmada, “Tek taahhütleri yatırımları durdurmak, tek projeleri Türkiye’yi eski günlerine döndürmek olan adaylar, sizce Türkiye’yi geleceğe taşıyabilir mi? Bakkal dükkânınızı çırağa teslim eder misiniz? O zaman bu muhteşem ülkeyi, koskoca Türkiye’yi bu çıraklara nasıl teslim edeceksiniz?” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Mersin mitingine katıldı. Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde düzenlenen mitingde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları selamlayarak kendisine gösterilen ilgi ve coşku için Mersinlilere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birilerinin ısrarla Türkiye’yi karalamaya, milletin moralini bozmaya çalıştığını söyleyerek, “Hâlbuki biz Türkiye’de işlerin nasıl gittiğini anlamak için Mersin’e bakıyoruz. Toroslardaki Yörük çadırlarının üzerinde eğer duman tütüyorsa, meralarında hayvanlar otlamaya devam ediyorsa, geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir. Tarsus’taki fabrikaların, limandaki vinçlerin sesleri kesilmiyorsa, geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir. Tüm renkleri ve zenginlikleriyle Mersin halkı huzur ve esenlik içinde yan yana yaşıyorsa, geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir” şeklinde konuştu.

“BİZ YAPAMAYACAĞIMIZI VADETMEDİK”

Konuşmasında 16 yıldır bu ülkeyi hizmet siyasetiyle kalkındırdıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde de yola aynı şekilde devam edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 yılda Mersin’e 31 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitimde, 4 bin 475 adet yeni derslik yaptık. Yükseköğrenim öğrencileri için 5 bin 527 kişilik yurtlar açtık. Önümüzdeki üç yıl içinde bin kişilik bir yurt daha açıyoruz. İlimize bir üniversite daha kazandırdık. 2013 Akdeniz Oyunları vesilesiyle Mersin’e 25 bin kişilik bir stadyum kazandırdık. Hemen şu yanımızdaki Tevfik Sırrı Gür stadını da Mersin’e bir millet bahçesi yapıyoruz. Biz yapamayacağımızı vadetmedik. Sağlıkta 13’ü hastane olmak üzere toplam 35 sağlık tesisi yaptık. Mersin’e kazandırdığımız sağlık tesislerinin en önemlisi, hiç şüphesiz bin 300 yataklı şehir hastanemizdir. 15 ayda kaç kişi buradan hizmet aldı biliyor musunuz? 3,5 milyon kişi hizmet aldı.”

“YIKIM EKİBİ GİBİ GÖZLERİNİ KÖPRÜLERİMİZE, YOLLARIMIZA, YATIRIMLARIMIZA DİKTİLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefet partilerinin adaylarının şehir hastanelerine karşı olduklarını, hatta ellerine fırsat geçerse kapatacaklarını söylediklerini hatırlatarak “Biz proje ekibimizle çalışıyoruz, onlar biraraya gelip yıkım ekibi olarak gözlerini köprülerimize, yollarımıza, hastanelerimize, okullarımıza, hatta tüm yatırımlarımıza dikmiş durumdalar” diye konuştu.

MERSİN’E YAPILAN YATIRIMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Mersin’e yapılan yatırımları anlatmaya şöyle devam etti: “Şehir hastanemizle yetinmedik, şimdi 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesi’nin yapımına da başladık, bugün temeli attık. 150 yataklı Anamur Devlet Hastanesi’yle birlikte 7 adet sağlık tesisimizin inşaatı devam ediyor. TOKİ kanalıyla Mersin’de 3718 konutu bitirdik. Mersin’in bölünmüş yol uzunluğunu 2 katına çıkartarak 540 kilometreye ulaştırdık. Hâlen Mersin’de yatırım bedeli 8 katrilyon 315 trilyon lira olan 19 yol projesinin yapımı devam ediyor.”

Mersin’le Antalya arasını bağlayan Akdeniz sahil yolu tamamlandığında 10 saatlik seyahat süresinin 4 saate düşeceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bu yolun Mersin sınırlarında bulunan, 227 kilometrelik kesiminin 194 kilometresi tamamlandı, projeyi inşallah 2021 yılında bitiriyoruz. Maliyeti 1,5 milyar lirayı aşan Silifke-Mut yolunun yapım çalışmaları sürüyor. Bu güzergâhta da 112 kilometrelik bölünmüş yol projemizin 59 kilometresini ve 1 kilometrelik tüneli tamamladık. Adana-Mersin otoyolunu Taşucu’na kadar uzatıyoruz, yap-işlet-devret modeliyle ihalesine çıkıldı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 16 yılda demir yollarında da Mersin’e çok büyük yatırımlar yaptıklarını söyleyerek “Adana-Mersin demir yolunu yeniledik, seyahat süresini eskiye göre yarı yarıya düşürdük. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattında çalışmalarımız etap etap devam ediyor. Hattın Adana-Mersin ile Osmaniye-Adana arasındaki kesimini inşallah önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Bu hat daha sonra Şanlıurfa’ya, Mardin’e kadar uzanacak. Kayseri-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye demir yolu hattını modernize ediyoruz. Ayrıca, Mersin-Silifke arasını da hızlı tren hattına bağlamayı planlıyoruz” dedi.

“CHP’NİN AÇIKLAMALARINDA TERÖRLE MÜCADELE DUYDUNUZ MU?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına seçimle ilgili değerlendirmelerde bulunarak devam etti. Hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluk elde edememesi sebebiyle 7 Haziran’da ortaya çıkan kaosu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Terör örgütlerinin fırsattan istifadeyle nasıl ülkemizin üzerine çullandıklarını hatırlıyorsunuz değil mi? CHP’nin konuşmalarında, açıklamalarında terörle mücadele duydunuz mu? FETÖ’yle mücadele duydunuz mu? Niye? Çünkü beraberler, beraberler. Ülkemiz içindeki eylemler yanında, sınırlarımızın ötesinden de nasıl tacize uğradığımızı hatırlıyorsunuz değil mi? Sınır şehirlerimize düşen roketleri, atılan kurşunları, bu yüzden şehit olan, yaralanan, malı-mülkü zarar gören vatandaşlarımızı hatırlıyorsunuz değil mi? Uluslararası alanda ülkemizin hemen nasıl ablukaya alındığını, alınmaya çalışıldığını hatırlıyorsunuz değil mi? Kimlerin ağızlarından salyalar akıtarak ülkemizi ve milletimizi tehdit ettiklerini hatırlıyorsunuz değil mi?”

Cumhurbaşkanı olarak anayasadan aldıkları yetkilerle ülkemizi bu sıkıntılı süreçten sağ salim çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hemen gereken adımları atıp, 1 Kasım’da seçimleri tekrarlayarak istikrarı yeniden sağladıklarını dile getirdi.

“24 Haziran seçimlerinde sandıklarda öyle bir gayret gösterelim ki, işimizi ikinci tura falan bırakmayalım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya ve özellikle de bölgemiz tarihî bir değişim dönüşüm sürecinden geçerken, Türkiye’nin en küçük bir belirsizliğe, istikrarsızlığa, kaosa tahammülü olmadığının altını çizdi.

“TEK PROJELERİ TÜRKİYE’Yİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRMEK”

Bugün Türkiye’nin yeni bir seçimin arifesinde olduğunu ve birilerinin aynı oyunun peşinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yenilen pehlivan misali bir türlü bunlar güreşe doymadılar. Türkiye’yi durdurmak için vesayeti kullandılar. Terör örgütlerini sahaya sürdüler; olmadı. Siyaset mühendislikleri de sonuç almaya çalıştılar. Sokakları karıştırmayı denediler; olmadı. Darbeye bile teşebbüs ettiler, yine olmadı. Sürekli yaptıkları gibi, bugün de ekonomiyi silah olarak kullanıp bizi köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Her seçimde tıpkı 7 Haziran gibi umutlandılar, hevese kapıldılar, kendi kendilerine bu sefer Türkiye’yi teslim alacağız ümidiyle birilerini öne sürdüler. Bugün de cumhurbaşkanı adayı olarak karşınıza gelenler var. Tek taahhütleri yatırımları durdurmak, tek projeleri Türkiye’yi eski günlerine döndürmek olan bu adaylar, sizce Türkiye’yi geleceğe taşıyabilir mi? Bakkal dükkânınızı çırağa teslim eder misiniz? O zaman bu muhteşem ülkeyi, koskoca Türkiye’yi bu çıraklara nasıl teslim edeceksiniz?” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz 131 yeni üniversite açmışız, bunların niyetini görüyorsunuz değil mi? Hepsini kapatmak. Biz 634 bin kişilik yeni yurtlar yapmışız, bunlara kalsa evlatlarımızı yeniden sokakta bırakacaklar. Biz kredi-burs rakamını 470 liraya çıkarmışız, bunlara kalsa yeniden 45 liraya düşürüp gariban çocuklarının eğitim hakkını ellerinden alacaklar. Biz geniş bant internet abonesi sayısını 3 binden 69 milyona çıkarmışız, bunlara kalsa manyetolu telefonu bile milletimize çok görecekler. Biz 817 bin konut yaptık, bunlara kalsa yenisini yapmak bir yana milletin mevcut evini bile başına yıkacaklar. Biz 130 bin yeni yatak kapasiteli modern hastaneler yapmışız, bunların niyeti milleti o eski hastaneler var ya, oraya döndürmek. Doktoru olmayan, ilacı olmayan dört duvardan ibaret hastanelere yeniden mahkum etmek. Biz 540 bin yeni sağlık personeliyle hizmet kalitesini yükseltmişiz, bunlara kalsa hasta bakıcıların doktorluk yaptığı eski günlere geri dönecekler.”

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque ile bir araya geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque ile bir araya geldi için yorumlar kapalı 80784

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque ile görüştü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez’in eşi María Juliana Ruiz de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri temel atma törenine katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri temel atma törenine katıldı için yorumlar kapalı 80786

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “İnanç, köken, ırk, cinsiyet, yaş dâhil hiçbir ayrım gözetmeden tüm acezeyi, yani tüm düşkünleri kucaklayan bu müessese, medeniyetimizin ve milletimizin insana bakışının en güzel örneklerinden biridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “kimsesizlerin kimsesi” olması için bu güzide kurumu millete armağan eden Sultan Abdülhamid-i saniden bugüne Darülaceze’ye emeği geçen herkesi rahmet ve şükranla yâd etti.

İnanç, köken, ırk, cinsiyet, yaş dâhil hiçbir ayrım gözetmeden tüm düşkünleri kucaklayan bu müessesenin, medeniyetlerinin ve milletlerinin insana bakışının en güzel örneklerinden olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin de ecdattan aldıkları ilhamla üstlendikleri her görevde çalışmalarını “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla ve “Yaratılanı severiz, Yaradan’dan ötürü” ilkesiyle yürüttüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze’nin 127 yılı bulan geçmişinde, 30 bini çocuk 100 bin insana şefkat yuvası olmasının benzer çalışmalarda kendilerine ilham verdiğini aktararak, gönüllüleri, çalışanları ve acezeleriyle büyük bir aile olan bu müessesenin yaşatılması ve geliştirilmesi için katkıda bulunan bakanlardan yanlarındaki çalışanlara kadar herkese teşekkür etti.

“BU PROJE, DARÜLACEZE’NİN KURULUŞ AMACINA VE TARİHİNE YAKIŞIR BİR ESER OLACAKTIR”

Bugün Darülaceze’nin hizmetlerini yeni bir boyuta taşıyacağına inandığı Sosyal Hizmet Şehri Projesi’nin temelini atmak üzere bir arada olduklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Burada bir duruma dokunmadan geçmeyeceğim. Bu işler bizim işimiz. Belediye başkanlığımda Kayışdağı’nda bir Darülacezenin temelini atmış, açılışını yapmıştık. Şu andaki malum iktidar, aynı şekilde bugün temelini atacağımız adımlarla süreci devam ettiriyor. Tabii bir şeyi sormam lazım. İstanbul’un şu anda Büyükşehir Belediye Başkanlığını üstlenmiş olan kişi veya kişilerin acaba bu alanlarda attıkları bir adım var mı? Ya bir şey yapın. Yani bir suyu akmayan musluğu açmakla ‘Biz hizmet ettik.’ diyemezsiniz. Milleti aldatmayın. Gelin bu tür eserleri yapın. Bu ülkenin darda kalmışına elinizi uzatın. Bu tür şeyleri yapın, biz de sizleri alkışlayalım. Ama yok.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatay mimariyle inşa edilecek projenin, yatağa bağlı sakinler ve koruma altındaki çocuklardan oluşan 1000’e yakın insana hizmet vereceğini belirterek, “Rehabilitasyon ünitesinden cami, kilise ve havranın da yer aldığı ibadethanelerine kadar tüm birimleriyle bu proje Darülaceze’nin kuruluş amacına ve tarihine yakışır bir eser olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin asırlardır yaşadığı nice saldırıları, sıkıntıları, kaosları, metanetle göğüsleme başarısının gerisinde, sahip olunan birlik, beraberlik ve dayanışma hasletinin gücü olduğunu söyledi.

Medeniyet ve kültür birikimi, aile yapısı, sosyal müesseseleri, bireysel inisiyatifleriyle tecessüm eden bu haslete sıkı sıkıya sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik bakımdan güçlü, gelişmiş ülkelerin sosyal bakımdan en kırılgan ve geleceği tehdit altında nüfuslara sahip olmalarının sebebinin de aynı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun örneğinin Türkiye’den başka hiçbir ülkede olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Bu sadece bizde var. Kurallar önemlidir. Maddi imkânlar önemlidir. Bireylere değer vermek önemlidir. Ama bunlar sadece günü kurtarır. Ailenin merkezinde olduğu güçlü bir sosyal yapı olmadan bunların hiçbiri geleceği kurtarmaya yetmez. Bizim önceliğimiz medeniyet mirasımıza, inanç ve kültür değerlerimize sarılarak dezavantajlı gruplar dediğimiz engellilerimizi, yaşlılarımızı, kimsesiz çocuklarımızı, garip gurebamızı sosyal yapımız içinde yaşatmaktır. Buna rağmen kimsesiz kalan yardıma veya desteğe muhtaç olan vatandaşlarımızı da kurduğumuz müesseseler ve oluşturduğumuz mekanizmalar vasıtasıyla insani hayat sürebilecekleri imkânlara kavuşturmaktır. İnşallah Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri, inanarak söylüyorum, dünyada bu işin tek örneği olacak bittiği anda. Hamdolsun bugün Türkiye dünyanın en iyi işleyen, en kuşatıcı sosyal destek sistemine sahip ülkelerinden biridir. Benzeri yok. Eğer şu dünyayı tanımışsam, biliyorsam ülkemiz gibi bir başka örnek dünyada yok.”

“YILDA 2 MİLYAR LİRA OLAN SOSYAL YARDIM BÜTÇESİNİ 100 MİLYAR LİRA SINIRINA GETİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükûmete geldiğimizde yılda 2 milyar lira olan sosyal yardım bütçesini 100 milyar lira sınırına getirdik. Bu rakamın millî gelirimize oranı da yüzde 0,38’den, yüzde 1,36’ya yükseldi. Eskiden daha ziyade ayni olan yardımları hem insanımızın onurunu korumak hem ihtiyaç önceliklerini kendisine bırakmak için nakde döndürdük. Böylece ülkemizde günlük harcama düzeyi dünya standardı olan 5,5 doların altında kalan nüfus oranını yüzde 34’ten, yüzde 10 seviyesine gerilettik” bilgilerini verdi.

Altyapıyı güçlendirmek ve sosyal destekleri en etkin şekilde yürütmek için ayrı bir bakanlık kurduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, nüfusun bir ülkenin en büyük gücü olduğu gerçeğinden hareketle anneleri ve çocukları koruyacak, destekleyecek, çalışmalara özellikle önem verdiklerinin altını çizdi.

İstihdam, sağlık ve eğitime kadar her alanda bu çerçevede pozitif ayrımcılık yaptıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Devlet korumasındaki çocukların bize Allah’ın ve milletin birer emaneti olduğu anlayışıyla bunları kendi ailelerinin yanında veya aile iklimine yakın şartlarda yetiştirecek bir modele geçtik. Engellilerimizi evde bakımıyla, rehabilitasyon merkezleriyle, özel bakımıyla, umut evleriyle, istihdamıyla her alanda hayatın içine katan bir yaklaşım sergiledik. Yaşlılarımızı 65 yaş maaşıyla, gündüz bakım hizmetleriyle, evde bakım hizmetleriyle, aileleri yanında desteklemeyi, huzurevleriyle sahipsiz bırakmamayı hedefleyen programlar uyguladık. Kadınlarımızı şiddetten, istihdama annelik hizmetlerinden siyasi temsile, kılık kıyafet özgürlüğünden eğitim seferberliğine kadar her alanda cumhuriyet tarihinin en ileri haklarına biz kavuşturduk. Şehit yakınları ve gazilerimizi de tarihimizin en büyük destekleriyle sahiplendik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin imkânlarını milletin her kesimine, özellikle de desteğe ihtiyaç duyan insanlara sunduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Buradan bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum ki asıl olan kadınlarımızdan çocuklarımıza, yaşlılarımızdan engellilerimize, tüm kesimlerin, aileleri bünyesinde sosyal yapı içinde sahiplenilmeleri ve yaşatılmalarıdır. Kendi evi, imkânı, vakti varken annesini, babasını, engelli aile üyesini, korunmaya muhtaç evladını kamuya veya özel sektöre ait bir kuruma yerleştirmek bizim aile kültürümüzle taban tabana zıttır. Huzurevlerinde kalan yaşlılarımızın önemli bir kısmının iyi eğitimli, iyi kariyerli, yüksek geliri olan çocuklara sahip olmaları düşündürücüdür. Büyükanne, büyükbaba, anne, baba ve torunların aynı evde oturmasalar bile aynı ortamda hayatlarını sürdürdükleri büyük ailelerin giderek azalıyor olması da üzüntü vericidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile yapısındaki dağılma ve aşınmanın, nesilden nesile aktarılan değerlerin geleceğinde de bir belirsizliğe yol açtığını söyledi.

Eğitimin önce ailede, hatta ana karnında başladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, oradan başlayıp doğumla gelişen bir eğitim dünyası olduğunu, okulun tek başına bunu yapamayacağını, okulların ailede atılan temelin üzerine eğitim verdiğini anlattı.

“ÖNCELİKLERİMİZİN BAŞINA AİLENİN GÜÇLENDİRİLMESİNİ YERLEŞTİRDİK”

Ailede verilmesi gereken değerler eksik kaldığı zaman okulların, arzu edilen millî, manevi, ahlaki, insani, medeni hasletlere sahip çocukların yetiştirilmesi konusunda zorlandığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İşte bunun için önümüzdeki dönemde önceliklerimizin başına ailenin güçlendirilmesini, eğitimin içeriğinin buradaki eksikleri telafi edecek şekilde geliştirilmesini, kültürümüze sahiplenilmesini yerleştirdik. Gelişmiş ülkelerin, Batı’nın düştüğü hataya, inşallah biz düşmeyeceğiz. Batı tarzı bir güvenlik ve refah anlayışı uğruna aileden başlayarak tüm sosyal yapımızı, medeniyet ve kültür değerlerimizi, inancımızı feda edecek şekilde köklerimizle bağımızı koparmayacağız. Tam tersine maziden atiye kurduğumuz köprüden yürüyerek demokraside ve kalkınmada dünyanın en ileri ülkeleri arasındaki yerimizi alacağız. Medeniyet mirasımızdan taviz vermeden hedeflerimize ulaşacak yöntemlerle vizyonlarımızı genişletiyoruz.”

Bugün temelini attıkları bu perspektifin bu genişlemenin bir uygulaması olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için milletimizin karşısına Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümüne atfen 2023 hedeflerimizle İstanbul’un Fethi’nin 600’üncü yıl dönümüne atfen 2053 vizyonumuzla inşallah bu sene fetih şenliklerimizi Atatürk Havalimanı’nda yapacağız. İstanbul’a yakışır bir fetih şenliğini, Atatürk Havalimanı’nda hep birlikte yapacağız. Şöyle muhteşem bir fetih şenliği yapalım ki inşallah cennet mekân Fatih Sultan Mehmet Han’a layık olalım. Malazgirt’in 1000’inci yıl dönümüne atfen 2071 hayallerimiz var bizim. Bu hayallere de ona göre yürüyeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihin en önemli sembolleriyle bu yola çıktıklarını, diğer alanlarda Darülaceze’ye sahip çıkacak projeleri de bu anlayışla hayata geçirmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Temelini atmak üzere bir araya geldikleri Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’nin ülkeye, şehre ve sakinlerine hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peygamber efendimizin hadisinde buyurduğu gibi insanlara hayrı dokunan kişinin büyüklüğünü ortaya koyacağız. Bu müjdeye muhatap olmak için bu projeye destek veren, katkıda bulunan herkese yine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. İnşallah bu örnek projenin açılışını da beraber yapacağız” ifadelerini kullandı.

İstanbul Müftüsü Safi Arpaguş’un duasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler tören için hazırlanan butonlara basarak ilk harcı temele döktü.