Çok Özel Bir Aile Ortamı; Hemdem Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi Çok Özel Bir Aile Ortamı; Hemdem Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi için yorumlar kapalı 1667

Hemdem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi  Nihan ATLAN ile yaptığımız söyleşide Özel Eğitim Kurumları hakkında düşünce görüş ve önerilerine yer verdik.

Ankara Kent TV :Özel eğitim öğretmenliğine karar vermeniz ve bu mesleğe başlama süreciniz nasıl oldu?

Nihan ATLAN :Aslında ben Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü istiyordum ancak sonrasında Çift Anadal yapabileceğimi öğrenince Özel Eğitim Bölümü’nü tercih ettim. Üniversitede her iki bölümü de okudum ve şu an her iki bölümün de diplomasına sahibim. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’ne girdim, 2012 yılında her iki bölümü de bitirdim. O dönemden bu döneme özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışıyorum. Özel gereksinimli çocuklarla çalışmaya başladığımdan beri başka herhangi bir alan değişikliği düşünmedim, keyifle mesleğimi yapıyorum diyebilirim.

Ankara Kent TV :Hemdem Özel Eğitim’i kurma fikri nasıl oluştu?

Nihan ATLAN :Okulda öğrendiklerimiz ile çalışma hayatında yaşadıklarımız arasında çok büyük bir uçurum vardı. Özel eğitimden ve özel gereksinimli bireylerden bir haber insanlarla çalışmak zorunda kaldım. Bu durum beni rahatsız ettiği kadar dersleri de olumsuz etkiliyordu. Yakın bir arkadaşım ile hayallerimizi gerçekleştirebileceğimiz, özel eğitimi özel eğitim olarak uygulayabileceğimiz bir okul kurmak istedik. Hayallerimizdeki gibi bir bahçe ve bina bulunca da hemen çalışmalara başladık.

Ankara Kent TV :Hemdem Özel Eğitim’in adı neden Hemdem?

Nihan ATLAN :Hemdem, hem canciğer arkadaş hem de bir nefes olmak anlamına geliyor. Biz çocuklarımız ile samimi bir ortamda onların hayatlarının her alanını paylaşan bir okul olmak istiyoruz. Bu nedenle bu ismi tercih ettik.

Ankara Kent TV :Hemdem Özel Eğitim’de ne gibi hizmetler veriliyor?

Nihan ATLAN :Zihinsel yetersizliği olan, bedensel yetersizliği olan ve otizmli bireylere bireysel ve grup seansları veriyoruz. Buna ek olarak ailelere ve çocuklarımıza psikolojik destek olarak aile danışmanlığı ve oyun terapisi hizmetleri sunuyoruz. Ayrıca

fizyoterapi ve ergoterapi ünitelerimiz söz konusu. Bu ünitelerde özel gereksinimli bireylere hizmet veriyoruz. Ayrıca ailelere, uzmanlara ve uzman adaylarına bilgilendirici seminerler düzenliyoruz. Bütün bu hizmetleri İngilizce ve Fransızca dillerinde de veriyoruz. Üniversitelerde geliştirilen ve geçerlik, güvenirlik çalışmaları yapılmış programların sertifikalarını alarak okulumuzda bu programları uyguluyoruz. OÇİDEP, ETEÇOM, Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı ve daha fazlası okulumuzda uygulanmakta. Ayakları yere basan, bilimsel bir eğitim verme hedefindeyiz.

Ankara Kent TV :Hemdem Özel Eğitim’i diğer özel eğitim merkezlerinden ayıran özellikleri neler?

Nihan ATLAN :Hemdem Ailesi olarak çeşitli prensiplerimiz var. Bunlardan en önemlisi çocuklarımızı merkeze almak. Çocuklarımızın merkezimizde olması demek onların bağımsızlaşması için elimizden geleni sonuna kadar yapmamız demek. Ayrıca sertifikalı, lise mezunu ya da alanında yetkin olmayan hiç kimse derslere giremiyor ve okulumuzda çalışmıyor. Okulumuzdaki her uzman kendi alanından mezun ve yetkin durumda. Buna ek olarak ülkemizde yaşamakta olan ancak İngilizce ve Fransızca konuşan bireylere de hizmet veriyoruz. Bu anlamda Ankara’da bir ilkiz. Okul binamız bahçeli ve dört katlı, müstakil bir bina. Okulumuzun her alanı eğitim için kullanılıyor. Kurum sahibi ve müdürü özel eğitim öğretmeni olan nadir okullardanız. Birçok özelliğimiz ile aslında birçok okuldan farklı olduğumuzu düşünüyorum.

Ankara Kent TV :Hiç özel eğitimi bilmeyen insanlara özel eğitimi nasıl anlatıyorsunuz? Bu konu hakkında hizmetleriniz var mı?

Nihan ATLAN :Tabi. Sosyal medya aracılığı ile sık sık kendi hesaplarımdan ve okulumuzun hesaplarından paylaşım yapıyoruz. Her fırsatta bahçemizde etkinlikler düzenleyerek hem okul çevremizdeki mahalle sakinlerinin hem de sosyal medyadan haberdar olanların çocuklarımızla ve okulla etkileşim kurmasını sağlıyoruz. Broşürler ve afişlerle işlek bir sokak üzerinde olan okulumuzun

yerinden de yararlanıyoruz. Zaten okulumuza gelip, çocuklarımıza temas eden her bir birey özel eğitimi ve ruhunu biraz da olsa anlamış, hissetmiş oluyor.

Ankara Kent TV : Bahsettiğiniz etkinlikler neler?

Nihan ATLAN : Örneğin bahçemize “Hemdem Bostanı” adında bir bahçe kurduk. Bu bostan, sokaktan geçen insanlarla etkileşim kurmamıza fırsat sundu. Çocuklarımız da bu etkileşimin içindeler. Yine bahçemizde, açılış yıldönümü etkinliği yaptık. Bu etkinliğe çevreden çocuklar da katıldı. Seminerler düzenledikçe, bu seminerlerin afişerlini okul kapımıza da asarak çevreden insanların gelmesini sağlıyoruz. Bütün bunlara ek olarak yaptığımız etkinlikleri pencerelerimize asıyoruz. Özel eğitimden hiç haberi olmayanlar dahi, böylelikle okulumuzda yapılan etkinliklerden haberdar olmuş oluyor.

Nihan ATLAN ile yaptığımız bu söyleşiden  dolayı teşekkür ediyor enerji dolu yıllar  diliyoruz.

 

Previous ArticleNext Article

Ankara Kalesi’nin Güzide Sanat Merkezi EMİN ANTİK’ten HEYKEL VE RESİM SERGİSİ. Ankara Kalesi’nin Güzide Sanat Merkezi EMİN ANTİK’ten HEYKEL VE RESİM SERGİSİ. için yorumlar kapalı 11227

Dünyanın önde gelen sanat merkezlerinden EMİN ANTİK tarihi mekanındaki yeni sanat sezonunu HEYKEL VE RESİM SERGİSİYLE açtı.

Serginin açılışına FİNLANDİYA Büyükelçisi Ekselansları Ari MAKİ de katıldı. Erzurum Milletvekili Muhammet Naci CİNİSLİ de EMİN ANTİK sanat merkezinin sezon açılışını çiçek ve mesaj göndererek kutladı.

Emin ANTİK sanat Merkezi sezon açılışında Erzurum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyelerinin eserlerine ev sahipliği yapıyor.

EMİN ANTİK Sanat Merkezi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Serap BULAT ve Mustafa BULAT’la birlikte Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin KAYSERİLİ’nin nadide eserlerini sanatseverlerle buluşturdu.

Ressam Öğretim Üyesi Profesör Dr. Mehmet Emin KAYSERİLİ eserlerinde Anadolu coğrafyasının suyunun toprağının organik olarak nüfuz eden karakterine odaklanıyor. Heykelde ise karı koca sanatçılar Pr. Dr. Serap BULAT ve Mustafa BULAT eserlerinde doğal formlardan yola çıkarak soğuk ve sıcak malzemeleri bir arada işleyerek organik ve inorganik formları içerisinde kullanmaya odaklanıyor.

Serginin açılışı EMİN ANTİK Sanat Merkezini Kurucusu İbrahim TERZİOĞLU’nun konuşmasıyla başladı. İbrahim TERZİOĞLU, konuşmasında Sanatın, Türk kültüründeki aldığı mümtaz yere vurgu yaparak bugüne kadar alınan mesafenin önemini anlattı. Atatürk’ün “Yüksek Türk, senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte gerçek budur.” sözüne atıfta bulunan TERZİOĞLU, sanatında bu çerçeve içinde değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Eski Ankara Milletvekili, Kale Derneği Başkanı Şevket Bülent YAHNİCİ de Kadim Ankara’nın tarihi müze ve doğal güzelliklerini anlattığı konuşmasında 11 Temmuz’da düzenledikleri “ KALE’de SANAT GÜNÜ’ etkinliğinden sonra 22 Ekim ve 24 Ekim tarihleri arasında Ankara Kalesi’nde SANAT GÜNLERİ düzenleyeceklerini bildirdi.

İbrahim ÇEÇEN Vakfı Genel Müdiresi Meral DİNÇER de konuşmasında sergiyi düzenledikleri için İbrahim TERZİOĞLU ve sanatçılara teşekkür ederek “Sanatsız olmayalım, sanatı yaşatalım, elbirliğiyle sanatı hep birlikte filizlendirelim” dedi.

Ressam, Öğretim üyesi Mehmet Emin KAYSERİLİ de şunları söyledi; Yaşadığımız dünyada yer alan kültürler bilinçaltına yerleşiyor. Bu çerçevede Anadolu’yu yeniden yorumlamak, yeniden okumak kolaçan etmek renk ve çizgide yeniden şekillendirmek gerekiyor.

Karı koca heykeltıraşlar Serap BULAT ve Mustafa BULAT ise konuşmalarında eserlerinde yer verdikleri insan figür ve konularınındaki detaylardan bahsettiler.

Serginin açılışında son konuşmacı EMİN ANTİK Sanat Danışma Kurulu Başkanı Ümit Yaşar GÖZÜM de sanatseverlerin kültürel etkinlik ve müzeleri ziyaret etmelerinin önemine değinerek “kültürel olarak ayakta kaldığımız sürece var olduğumuzu“ ifade etti.

Sanatçıların Heykel ve RESİM dalında eserlerinin yer aldığı EMİN ANTİK SANAT MERKEZİ’ndeki sergiyi sanatseverler 3 Kasım tarihine kadar ziyaret edebilecekler.