Türkiye-Afrika Yatırım Ve Potansiyel İşbirlikleri Toplantısı Türkiye-Afrika Yatırım Ve Potansiyel İşbirlikleri Toplantısı için yorumlar kapalı 3339

 

 
ASO, DEİK ve HHB Fuarcılık işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türkiye – Afrika Yatırım ve Potansiyel İşbirlikleri” Toplantısı , Güney Afrika -Tanzanya, ,Zambiya ,Kenya Büyükelçileri ve Uganda Ankara Büyükelçiliği Başkatip inin katılımı ve ayrıca toplantıya, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, GGYD ( Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Sayın Nezih ALLİOĞLU ,AOSB Başkanı Sayın Hüseyin Kutsi TUNCAY , DEİK Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı Aytaç Dinçer, DEİK Türkiye-Uganda İş Konseyi Başkanı Ercan Ata, Tanzanya Büyükelçisi Elizabeth Kiondo, Güney Afrika Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, Zambia Büyükelçisi Joseph Chilengi, Uganda Büyükelçiliği Başkatibi Joseph Barigye, Kenya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nathaniel Taama, HHB Expo Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç,ve çok sayıda sanayici katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir,

Türkiye her türlü işbirliği,girişimci ruhu,ticaret hacmi ve kazan kazan ilkesi başta olmak üzere ,Afrika ‘ya her daim sıcak bakmış ve toplumumuzun ana hamuru olan insancıl yaklaşımlarımız da bulunan dil,din,ırk,renk ayrımı olmaksızın aynı bakış açısı ile değerlendirmiştir. 1998 yılından beri başlatılan ve sürdürüle gelen AFRİKA Eylem Planımızda ,ticari anlamda teşvik ve tedbirlerimiz başta olmak üzere ,sosyal yaklaşım projelerimiz 15 yıl gibi kısa bir sürede hayat bulmuştur. 2005 yılı Afrika YILI İlan edilmiştir. Bugün Ülkemizin Afrika Kıtasında 40 ‘ a yakın Büyükelçilik ve 25 adet Müşavirimiz bulunmaktadır .ifadelerinde bulundu .

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Sayın Veli Sarıtoprak Konuşmalarında ;

Türkiye’ nin Afrika ya verilen değerin en önemli sonuçlarından bir tanesinin Büyükelçilik sayımızın 41 e kadar çıkarıldığını , bu sayının artırılarak 54 ‘ e kadar çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etmiştir.

Ülkemizin ve Afrika Kıtasında bulunan Ülkelerin ,günümüz de iş biriliği ve dayanışmaların yanı sıra ,geleceğimiz için uygun stratejilerin belirlenerek uygulanabilmesi ile müreffeh yarınlara ulaşacağı kanaatindeyim.

Afrika ülkelerinin ihtiyaç duyduğu teknoloji ye dayalı bir takım hizmetler ,iş gücü ve deneyim Türkiye’de mevcut, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın da bahsettiği gibi “Günümüz de söz konusu yaptırım ve yatırım desteklerinin bu kıtadaki dostlarımızla paylaşılması yönünde önemli ve yapıcı adımlar atılmaktadır.” Sözü manidardır.

Türkiye’nin dış ticaret politikalarında, Afrika ekonomilerini paydaşlık sağlayacak özellikler ÜLKEMİZDE mevcuttur.,Bu bağlamda, özellikle Devlet ve Özel Sektör firmalarımız açısından AFRİKA ‘ ya yapılacak yatırım ve teşvikler hedef pazar konumunda yer almaktadır. İfadelerinde bulundu .

Toplantı ya iştirak eden ,Büyükelçiler ve maslahatgüzarı ;

* DEİK Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı Aytaç Dinçer de

* DEİK Türkiye-Uganda İş Konseyi Başkanı Ercan Ata

* Tanzanya Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiondo * Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane * Zambia Ankara Büyükelçisi Joseph Chilengi * Kenya Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nathaniel Taama

* Uganda Ankara Büyükelçiliği Başkatibi Joseph Barigye

Büyükelçiler ve Maslahatgüzarinın Konuşmalarının ana gündeminde;

Türkiye’ nin Afrika ya sağladığı katkıların yanı sıra ,ekonomik,sosyal kültürel anlamda da desteklerinin önem arz ettiğini. Bu ve bunun gibi yapılacak olan Paneller İle Afrika’nın sanayileşme politikalarının başarıya ulaşabilmesinde Ülkemizin payının büyük olduğu ,Afrika’ nın Sanayileşmesinde kıtalar arası işbirliğinin önemi ve sınai kalkınma politikalarında atılacak ciddi adımlar dan söz edildi.

Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen ve ASO, DEİK ve HHB Fuarcılık işbirliği ile gerçekleştirilen toplantıya iştiraklerinden dolayı tüm katılımcılara teşekkür ediyor .Bir sonraki Afrika Zirvesinde buluşmak dileklerimizle.

Saygılarımızla

Levent Kandemir

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü için yorumlar kapalı 212241

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Hükûmetler Zirvesi’ne katılmak üzere bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai şehrinde Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi.

Bir FETÖ’cü nasıl anlaşılır? Bir FETÖ’cü nasıl anlaşılır? için yorumlar kapalı 17799

Yalan söylemekte, Kumpas kurmakta, Dikizlemekte, Devlet imkanlarını örgüt için kullanmakta, Kamu ve insanların malına konmakta, Hatta adam öldürmekte uzmandır bunlar! merhamet ve vicdanları yoktur Makam mevki ve para için her şeyi yaparlar

Hak yediler Soru çaldılar, insanlara kumpas kurdular, özellerini teşhir ettiler, o görüntülerle tüm istediklerini aldılar.

Bunlar ne kadar insanlık suçu varsa işledi hala işlemeye devam ediyorlar

40 yıl boyunca sinsi sinsi örgütlendiler.

Suçsuz insanları kumpas kurup hapse attırdılar merhametsizler

Türkiye’nin ve şirketlerin sırlarını sattılar Casusluk yaptılar.

Devleti ele geçirmek için her şeyi yaptılar.

Kaç masum insanın yuvasını yıktılar kim bilir?

Nice esnafı iflas ettirdiler kurdukları kumpaslarla Mallarını ele geçirdiler

Paravan holding ler kurdular insanların Mallarına el kondular.

Karşı çıkanı da ölüme yolladılar…

Vicdandan yoksun, gaddar, zalim merhamet yoksunudur bunlar

Her türlü iftirayı atabilecek, her yalanı söyleyebilecek kadar zalimdirler.

FETÖ terör örgütü kadar zalim, başka bir çete ne duyduk ne gördük!

seers cmp badge