Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir” 0 81570

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagauz Yeri’nde ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik. Ancak bizim asıl görmek istediğimiz, Gagauzya’nın birlik beraberlik içinde, Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir” dedi.

Moldova resmî ziyareti kapsamında Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. İcra Komitesi Binasında gerçekleştirdikleri üçlü görüşmenin ardından düzenledikleri toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretine ve görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Komrat’a, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah ve soydaş Ggauz Türkleriyle hasbihal etmek için geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarihî ziyareti kendisiyle birlikte gerçekleştirdiği için Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’a teşekkür etti.

Moldova resmî ziyareti kapsamındaki temaslarda iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Gagauz Türkleriyle ilgili meseleleri de ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Moldova ile Gagauzya’nın 1994 yılından bu yana ortaya koyduğu, barış ve huzur içinde birlikte yaşama iradesini görmekten bahtiyarız” diye konuştu.

“GAGAUZYA’NIN VARLIĞI TÜRKİYE-MOLDOVA İLİŞKİLERİNİ DAHA DA ÖZEL KILIYOR”

Moldova’nın asli unsurlarından olan Gagauz Türklerinin, Moldova ile Türkiye arasındaki kan bağını oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagauzya’nın varlığının, Türkiye-Moldova ilişkilerini daha da özel kıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptıkları görüşmede, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah ile Gagauzya’nın statüsüne ilişkin hukuki zeminin sağlamlaştırılması konusunda hemfikir olduklarını gördüğünü kaydetti. “Sayın Cumhurbaşkanının ve hükûmetin desteği, Sayın Başkan ve Gagauz yetkililerin kararlılığıyla özerkliğin layığıyla işlemesi için somut adımlar atılması konusunda mutabık kaldık” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak, geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik. Ancak bizim asıl görmek istediğimiz, Gagauzya’nın birlik beraberlik içinde, Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir. Bunun için, Türkiye’nin, tüm kurumlarıyla, Gagauzya’ya gerekli teşvik, destek ve kolaylıkları sağlamaya hazır olduğunu ifade ettik. Bu noktada TİKA başta olmak üzere belediyelerimiz, resmî kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız Moldova makamlarıyla iş birliği içerisinde pek çok projeye imza atıyor. Biz projeleri dostluğumuzun, ortak geçmişimizin, müşterek geleceğimizin birer sembolleri olarak görüyoruz.”

Bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan Moldovalıların yanında olduklarının ve ülkenin tüm bölgeleriyle kalkınması için ellerinden gelen katkıyı yaptıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bundan sonra da Moldova halkının ve Gagavuz Türklerinin yanında olmayı sürdüreceğiz” diye ekledi.

Gagauz Yeri Özerk Statü konusunda mevzuata dair bazı sıkıntılar olduğunu kaydeden Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ise, Moldova Cumhuriyeti’nin Gagauz Bölgesi’ne verdiği özerk statü kanunlarının tam olarak çalışması için elinden geleni yapacağını vurguladı. Bu hükümlerin Moldova Cumhuriyeti anayasasında yer alması için de çabalayacağını kaydeden Moldova Cumhurbaşkanı Dodon, Gagauzların, Moldova Cumhuriyeti’nde kendi evlerinde yaşadığını söyledi.

GAGAUZ ÖZERK YERİ BAŞKANI VLAH: “TÜRKİYE’NİN BU BÖLGENİN İSTİKRARA KAVUŞMASINDA BÜYÜK EMEĞİ VAR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu bölgenin istikrara kavuşmasında büyük emeğinin ve desteğinin olduğuna işaret eden Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah da, “Ne yazık ki 90’lı yılların başında zor bir dönem yaşadık, burada, ülkenin güneyinde büyük bir trajedi arifesindeydik. Yakın dost olan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bu sorunlar ortadan kaldırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Moldova’ya ve Gagauzya’ya yapmış olduğu yardımlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettar olduklarını dile getiren Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah, “Bizzat şahsınızın gayretiyle birçok konu ve sorun ortadan kaldırılmıştır. İnanın ki Gagauzya sakinleri bunu çok iyi biliyorlar, çok iyi farkındalar. Zaten bu, sizi ne şekilde karşıladıklarından da belli” şeklinde konuştu.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 0 85017

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî törenle karşılandı.

Her iki ülkenin millî marşlarının çalındığı törende Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, tören kıtasını selamladı.

Törenin ardından heyetlerini birbirlerine takdim eden ve basın mensuplarına tokalaşarak görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirmek üzere, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu Ankara

Emine Erdoğan, “Sen Durdurabilirsin” adlı geri dönüşüm sergisinin açılışını gerçekleştirdi 0 55609

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Bölgesel Çevre Merkezi Türkiye’nin düzenlediği ve TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları tarafından desteklenen “Sen Durdurabilirsin” adlı geri dönüşüm sergisinin resmî açılışını yaptı.

REC Türkiye tarafından yürütülen ve TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması kapsamında finanse edilen, “Sen Durdurabilirsin” adlı geri dönüşüm sergisinin açılışı, Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla Kentpark Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Emine Erdoğan, “Yeşil Kutu Yollarda” çevre eğitim projesinin uzantısı olarak hayata geçirilen sergiyi, Bakan Kurum ve beraberindekilerle gezerek, REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman’dan bilgi aldı.

Labirent şeklinde düzenlenen sergiyi ziyaret eden öğrencilerin etkinliklerini de izleyen Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un yedi aylık kızı Hatice Zehra’yı da kucağına alarak sevdi ve çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

SERGİ, 30 HAZİRAN’A KADAR GEZİLEBİLECEK

Sergi, “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim” yoluyla TANAP güzergâhındaki dokuz ildeki öğrencilerin farkındalık düzeyi, değerler ve davranışlarında olumlu değişiklik yaratarak, bu illerin sürdürülebilirliğine katkı sağlanmasını hedefleyen Yeşil Kutu Yollarda Projesi kapsamında uygulanıyor.

30 Haziran’a kadar Ankara Kentpark Alışveriş Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak sergi ile atıkların hikâyesi ve atık sorununun çözümü için iyi uygulamaların aktarılabilmesi ve herkesin çözümün bir parçası olmaya davet edilmesi hedefleniyor.

Sergide insan faaliyetlerinin doğayı ve çevreyi nasıl etkilediğine dair bilgiler yer alırken, tüketim alışkanlıklarının bir sonucu olarak oluşturulan cam, kâğıt, plastik ve elektronik atıklar yakından tanınabilecek.

Labirent şeklindeki sergi alanı “Giriş”, “Dünyamız ve Çevresel Tehditler”, “Döngüsel Ekonomi”, “Evsel Atıklar”, “Ambalaj Atıkları”, “Elektronik Atıklar”,

“Faaliyet Alanı”, “Eğitim Salonu” ve “Çıkış” olmak üzere toplam dokuz alandan oluşuyor. Sergi alanında ziyaretçiler tüketim alışkanlıkları ve atıkların oluşmasındaki tercihlerine göre çıkışa ulaşabilecek.

Sergide günlük yaşamda kullanılan ürünlerin nasıl “atık” hâline geldiği ve atığın dönüşümünü, tüm yaştan bireylerin deneyimleyerek, öğrenmesi de hedefleniyor.

Sergi ve Yeşil Kutu projesi hakkında daha detaylı bilgiye “www.sendurdurabilirsin.org”, “www.yesilkutu.org” web sayfaları ile Facebook’ta “@yesilkutu”, Twitter’da “@recturkiye”, Instagram’da ise “@sendurdurabilirsin” hesaplarından ulaşılabilecek.

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu – İstanbul

TÜRKİYE,ADANA, ADIYAMAN, AFYON, AĞRI, AMASYA, ANKARA, ANTALYA, ARTVİN, AYDIN, BALIKESİR, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, HATAY, ISPARTA, MERSİN, İSTANBUL, İZMİR, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MALATYA, MANİSA, KAHRAMANMARAŞ, MARDİN, MUĞLA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, ORDU, RİZE, SAKARYA, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, SİVAS, TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON, TUNCELİ, ŞANLIURFA, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, BARTIN, ARDAHAN, IĞDIR, YALOVA, KARABÜK, KİLİS, OSMANİYE, DÜZCE,PATRONLAR GAZETESİ,GENÇ PATRONLAR DÜNYASI ,TÜRK İŞ DÜNYASI ,PATRONLAR HABER ,SON DAKİKA ,AKARYAKIT BAYİLERİ,AKARYAKIT DAĞITIM ŞİRKETLERİ,AKARYAKIT BAYİLERİ ,PATRONLAR GAZETESİ,ENERJİ MEDYASI,