Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir” 0 81517

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagauz Yeri’nde ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik. Ancak bizim asıl görmek istediğimiz, Gagauzya’nın birlik beraberlik içinde, Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir” dedi.

Moldova resmî ziyareti kapsamında Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. İcra Komitesi Binasında gerçekleştirdikleri üçlü görüşmenin ardından düzenledikleri toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretine ve görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Komrat’a, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah ve soydaş Ggauz Türkleriyle hasbihal etmek için geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarihî ziyareti kendisiyle birlikte gerçekleştirdiği için Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’a teşekkür etti.

Moldova resmî ziyareti kapsamındaki temaslarda iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Gagauz Türkleriyle ilgili meseleleri de ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Moldova ile Gagauzya’nın 1994 yılından bu yana ortaya koyduğu, barış ve huzur içinde birlikte yaşama iradesini görmekten bahtiyarız” diye konuştu.

“GAGAUZYA’NIN VARLIĞI TÜRKİYE-MOLDOVA İLİŞKİLERİNİ DAHA DA ÖZEL KILIYOR”

Moldova’nın asli unsurlarından olan Gagauz Türklerinin, Moldova ile Türkiye arasındaki kan bağını oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagauzya’nın varlığının, Türkiye-Moldova ilişkilerini daha da özel kıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptıkları görüşmede, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah ile Gagauzya’nın statüsüne ilişkin hukuki zeminin sağlamlaştırılması konusunda hemfikir olduklarını gördüğünü kaydetti. “Sayın Cumhurbaşkanının ve hükûmetin desteği, Sayın Başkan ve Gagauz yetkililerin kararlılığıyla özerkliğin layığıyla işlemesi için somut adımlar atılması konusunda mutabık kaldık” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak, geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik. Ancak bizim asıl görmek istediğimiz, Gagauzya’nın birlik beraberlik içinde, Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir. Bunun için, Türkiye’nin, tüm kurumlarıyla, Gagauzya’ya gerekli teşvik, destek ve kolaylıkları sağlamaya hazır olduğunu ifade ettik. Bu noktada TİKA başta olmak üzere belediyelerimiz, resmî kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız Moldova makamlarıyla iş birliği içerisinde pek çok projeye imza atıyor. Biz projeleri dostluğumuzun, ortak geçmişimizin, müşterek geleceğimizin birer sembolleri olarak görüyoruz.”

Bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan Moldovalıların yanında olduklarının ve ülkenin tüm bölgeleriyle kalkınması için ellerinden gelen katkıyı yaptıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bundan sonra da Moldova halkının ve Gagavuz Türklerinin yanında olmayı sürdüreceğiz” diye ekledi.

Gagauz Yeri Özerk Statü konusunda mevzuata dair bazı sıkıntılar olduğunu kaydeden Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ise, Moldova Cumhuriyeti’nin Gagauz Bölgesi’ne verdiği özerk statü kanunlarının tam olarak çalışması için elinden geleni yapacağını vurguladı. Bu hükümlerin Moldova Cumhuriyeti anayasasında yer alması için de çabalayacağını kaydeden Moldova Cumhurbaşkanı Dodon, Gagauzların, Moldova Cumhuriyeti’nde kendi evlerinde yaşadığını söyledi.

GAGAUZ ÖZERK YERİ BAŞKANI VLAH: “TÜRKİYE’NİN BU BÖLGENİN İSTİKRARA KAVUŞMASINDA BÜYÜK EMEĞİ VAR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu bölgenin istikrara kavuşmasında büyük emeğinin ve desteğinin olduğuna işaret eden Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah da, “Ne yazık ki 90’lı yılların başında zor bir dönem yaşadık, burada, ülkenin güneyinde büyük bir trajedi arifesindeydik. Yakın dost olan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bu sorunlar ortadan kaldırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Moldova’ya ve Gagauzya’ya yapmış olduğu yardımlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettar olduklarını dile getiren Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah, “Bizzat şahsınızın gayretiyle birçok konu ve sorun ortadan kaldırılmıştır. İnanın ki Gagauzya sakinleri bunu çok iyi biliyorlar, çok iyi farkındalar. Zaten bu, sizi ne şekilde karşıladıklarından da belli” şeklinde konuştu.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yıl dönümü 0 65006

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yılı dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenen anma törenine katıldı.

Anıtkabir’deki tören, devlet erkânının Aslanlı Yol’da yürüyüşü ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânı, Anıtkabir’de saat 09.05’te Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Misak-ı Millî Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı ve şunları yazdı: “Aziz Atatürk, İstiklal Harbimizin Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu olan şahsınızı, vefatınızın 80. yıl dönümünde bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Zatı devletlerinin ve aziz şehitlerimizin emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni dâhili ve harici bedhahların saldırılarına rağmen dünyanın en güçlü ve müreffeh devletlerinden biri yapma yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Cumhuriyetimizin 95. seneidevriyesinde açılışını yaptığımız İstanbul Havalimanı milletimizin en son gurur abidesi olarak tarihe nakşolmuştur. Ruhun şad olsun.”

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)’ye 53 genç girişimci daha katıldı 0 7511

53 GENÇ GİRİŞİMCİ DAHA…

İşini büyütmek, yeni yatırımların, ortaklıkların kapısını aralamak isteyen 53 genç girişimci daha GGYD’ye katıldı. Yeni üyelerin katılımı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Başkan Allıoğlu, “Genç girişimcilerin sayısı arttıkça, kalkınma da sürecek” dedi.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)’nin yeni genel merkezi, önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Çeşitli sektörlerde yatırımları bulunan 53 genç girişimcinin derneğe üyeliği nedeniyle düzenlenen törende adeta izdiham yaşandı. GGYD Başkanı M.Nezih Allıoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğindeki törende yeni üyelerin heyecanı büyüktü. Tek tek kürsüye gelerek kendilerini ve firmalarını tanıtan yeni üyeler, ticari işbirliği, ekonomik güç birliği için, dayanışma ve yardımlaşma için GGYD’ye üye olduklarını söyledi.

Her Girişimci Kalkınmada Tuğladır

53 yeni üyenin GGYD’nin katılımından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Allıoğlu da, “Derneğimizin öncelikli hedefi üyeler arası dostluk ve ticareti geliştirmek. Bu hedef doğrultusunda çok çalışırken aramıza katılan yeni yol arkadaşlarımız bize güç ve moral veriyor. Unutulmasın ki bu ülkenin genç girişimcilere çok ihtiyacı var. Her yeni girişimci, ekonomimizin gelişmesi, ülkemizin kalkınması için bir tuğladır. Genç girişimcilerin sayısı arttıkça, kalkınma da sürecektir. Genç girişimcilerimizin çalışma azmini, üretkenliğini gördükçe, geleceğe dair umutlarım daha da artmaktadır” dedi.