Emine Erdoğan: “Bugünümüzden olduğu kadar gelecek nesillerin yaşam kalitesinden de sorumluyuz” 0 52656

Emine Erdoğan, İstanbul Uluslararası Çevre Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Bugünümüzden olduğu kadar gelecek nesillerin yaşam kalitesinden de sorumluyuz. Yeryüzü, ihtiyacı olan kadarını alıp, onu paylaşarak yaşamak üzerine tasarlanmış bir yer. Dünyayı mülkiyetine geçirme yarışında kazanan kimse olmayacak. Bu bağlamda, çevre sorunlarıyla mücadele ederken, meselenin etik ve dini boyutu bizi motive edebilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Uluslararası Çevre Zirvesi’ne katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde “Yaşanabilir Çevre İçin Dönüşüm” temasıyla düzenlenen zirve, kamu kurumlarının ve sektör temsilcilerinin, şehir plancılarının, akademisyenlerin ve sanayicilerin katılımıyla gerçekleşti.

“DÜNYANIN GELECEĞİNİ ETKİLEYECEK ÇEVRE KRİZİ TÜM YÖNLERİYLE ELE ALINMALI”

Çevre eylem planı, atıkların geri kazanımı, küresel iklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin korunması gibi konuların, çevre dostu çözüm ve gelecek perspektiflerinin ele alındığı zirvede Emine Erdoğan bir konuşma yaptı.

Dünyanın geleceğini etkileyecek çevre krizinin tüm yönleriyle ele alınması gerektiğini belirten Emine Erdoğan, tüketim alışkanlıklarındaki değişimin ambalajlı ürün satışını artırdığını ve bununla beraber atık kompozisyonunun değiştiğini söyledi. Konuşmasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonu ve kendisinin himayesinde sürdürülen Sıfır Atık projesine de değinen Emine Erdoğan, kontrol edilmeyen atıkların sulara karışarak hayatı zehirlediğini vurguladı.

Sıfır Atık Projesi’nin kazanımlarına dikkat çeken Emine Erdoğan, çevre krizlerinin önlenmesinde, kamu kurumları ve bilim çevrelerinin ortak çalışmalarının yanı sıra bireysel alışkanlıkların da gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“DOĞRU TERCİHLERLE BİZE HİZMET ETMEKLE YÜKÜMLÜ SEKTÖRLERİ ÇEVRE DOSTU OLMAYA ZORLAYABİLİRİZ”

Gelecek nesillere sürdürülebilir yaşam tarzları miras bırakmanın anahtarının, bireysel davranışları değiştirmek olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, “Markete bez torbasıyla giderek dünyanın geleceğine katkıda bulunduğunun bilincinde olmalı. Bir su matarası taşımaktan geri durmamalı. Doğru tercihler yaparak bize hizmet etmekle yükümlü sektörleri çevre dostu olmaya zorlayabiliriz” dedi.

Gandi’nin “Basit yaşa ki, başkaları da var olabilsin” sözünü hatırlatan Emine Erdoğan, “Çocuklarımız gelecekte berrak bir gökyüzünü, mavi okyanusları ve yemyeşil ormanları sadece kitaplarda görmesin” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE SORUNLARIYLA MÜCADELEDE MESELENİN ETİK VE DİNİ BOYUTU BİZİ MOTİVE EDEBİLİR”

Çevreyle kurulan ilişkinin bir ahlak meselesi olduğuna ve dünyanın insana emanet edildiğine dikkat çeken Emine Erdoğan şunları söyledi: “Bugünümüzden olduğu kadar gelecek nesillerin yaşam kalitesinden de sorumluyuz. Yeryüzü, ihtiyacı olan kadarını alıp, onu paylaşarak yaşamak üzerine tasarlanmış bir yer. Dünyayı mülkiyetine geçirme yarışında kazanan kimse olmayacak. Bu bağlamda, çevre sorunlarıyla mücadele ederken, meselenin etik ve dini boyutu bizi motive edebilir. Dindarlığı hep şekil şartları üzerinden anlıyoruz. Oysa her Müslümanın, içinde yaşadığı doğaya, hayvana ve bitkiye karşı sorumluluğu vardır.”

2010’da yapılan bir istatistiğe göre 2 buçuk milyon hacının, ardında 100 milyon plastik şişe bıraktığını hatırlatan Emine Erdoğan, “Çevre dostu bir Hac, biz Müslümanların derdi olmalı. Seyahat acentelerine, sundukları hizmetin çevre dostu olup olmadığını sormalıyız. Hac seyahatimizi, arkamızda en az karbon ayak izi bırakacak şekilde tasarlamalıyız. Buna gücümüz yetmiyorsa, karbon ayak izini telafi edecek kadar ağaç dikmeliyiz” sözlerine yer verdi.

Çevre Zirvesi’nin etkili sonuçlar vermesi ve bilinç aşılaması temennisinde bulunan Emine Erdoğan konuşmasını, zirveyi düzenleyen kuruluşlara ve katkı veren katılımcılara teşekkür ederek tamamladı.

Zirve kapsamında açılan çevre konulu stantları ziyaret eden Emine Erdoğan, İBB tarafından geri dönüşüme katkı amacıyla uygulanan proje kapsamında; Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri’ne pet şişe atarak, İstanbul Kart’ına bakiye yüklemesi yaptı. Etkinlikte, Emine Erdoğan’a günün anısına atık malzemelerden imal edilmiş bir gitar hediye edildi.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askerî Şûra kararlarını imzaladı 0 88027

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Kararlar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından kamuoyuna açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Toplantısı’nda alınan kararları açıkladı.

“14 GENERAL VE AMİRAL BİR ÜST RÜTBEYE YÜKSELTİLDİ”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, YAŞ kararlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla karara bağlandığını belirterek 30 Ağustos 2019 tarihinden geçerli olmak üzere; 14 general ve amiralin bir üst rütbeye, 40 albayın ise general ve amiralliğe yükseltildiğini, 12 general ve amiralin görev sürelerinin bir yıl, 313 albayın görev sürelerinin de iki yıl süreyle uzatıldığını bildirdi.

Bir generalin yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren, 47 general ve amiralin de kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2019 tarihi itibariyle emekliye sevk edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hâlen 241 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2019 tarihi itibariyle de 233 olacaktır. 30 Ağustos 2019 tarihinden geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümgeneral İrfan Özsert korgeneralliğe terfi ettirilmiştir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan tuğgeneraller Bahtiyar Ersay, Sezai Öztürk, Ömer Ertuğrul Erbakan, Ahmet Kurumahmut ve Selami Arslan tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan tuğgeneraller Erdoğan Gür, İsmail Günaydın, İsmail Üner, Kutlay Demir, Ali Serin, Olcay Yılmaz ve Selçuk Aygün tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir. Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin milletimize, devletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını dileriz.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılacak olan general, amiral ve albaylara hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek bu kişilere hayatlarının yeni dönemlerinde aileleriyle birlikte sağlık ve mutluluklar diledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, terfi ve diğer atamalarla ilgili detayların Millî Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde yayımlanacağını söyledi.

TSK General/Amiral Terfi-Uzatma-Emekli Listesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askerî Şûra üyeleriyle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti 0 88026

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısı öncesinde YAŞ üyeleriyle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz Aslanlı Yol’dan geçerek, mozoleye çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ay yıldız motifli çelengi Atatürk’ün mozolesine bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki heyet, mozoleye çıkan merdivenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Misak-ı Millî Kulesi’ne geçti.

Törende Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, deftere şunları yazdı: “2019 yılı Yüksek Askeri Şûra toplantısı öncesinde, şûra üyeleri olarak huzurunuzdayız. Bu seneki şura toplantımızı, Doğu Akdeniz ve Suriye’nin kuzeyi başta olmak üzere vatanımızın bekasına, milletimizin bütünlüğüne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerine yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde icra ediyoruz. 15 Temmuz ihaneti sonrasında aldığımız tedbirler sayesinde, disiplini, motivasyonu, caydırıcılığı ve hareket kabiliyeti artan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bu asimetrik tehditler karşısında en büyük teminatımızdır. Şûra çalışmalarımızın, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, zatıâlinize ve aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Ruhun şad olsun.”