“Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız” “Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız” için yorumlar kapalı 88211

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize mitinginde yaptığı konuşmada, “Türkiye olarak Doğu Akdeniz’deki ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Fatih ve Yavuz adlı gemiler bu doğrultuda atılmış önemli birer adımdır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında AK Parti Rize mitingine katıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“BİZİM ARKAMIZDA HALK VAR”

Konuşmasının başında, “Başındaki çemberin / Dalı var çiçeği yok / Ha bu deli gönlümün / Senden geçeceği yok” şeklindeki Karadeniz türküsünün sözlerini okuyarak, “Benim gönlüm Rize’den vazgeçmez, Allah’ın izniyle Rize de bizden vazgeçmez” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize’den aldığı güç, enerji ve moralle 31 Mart’a kadar gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Miting alanında bulunan dev ekrandan, bölücü terör örgütü güdümündeki parti yetkililerinin PKK-YPG-PYD terör örgütleri ve örgüt elebaşı lehine ve Cumhur İttifakı aleyhine yaptıkları açıklamaları vatandaşlara dinleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bizim arkamızda PKK var’ diyen söz konusu parti yetkilisinin açıklamasını hatırlatarak, “Bizim arkamızda da halk var, Hak var” diye konuştu.

RİZE’YE YAPILAN YATIRIMLAR

Son 17 yılda Rize’ye 18 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarına işaret ederek eğitimde, şehre bin 800 yeni dersliği, 4 bin 526 kişi kapasiteli yurt binalarını, yüzme havuzları, gençlik merkezleri, spor salonları ve sahalarının yanı sıra adını taşıyan bir üniversiteyi kazandırdıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara 689 milyon lira, Rizeli girişimcilere 1,5 milyar lira ve çiftçilere 2,5 milyar lira destek sağladıklarını hatırlattı.

Rize’de 10’u hastane 28 sağlık tesisini hizmete sunduklarını, yedi tarihî eseri restore ettiklerini, 20 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 162 km’ye çıkardıklarını, 2 bin 708 konut projesini hayata geçirdiklerini, 56 adet taşkın koruma tesisini inşa ettikleri sözlerin ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihale sürecinde sona yaklaşılan şehir hastanesini şehre kazandıracaklarını, yapımı devam eden ve 2022 yılında hizmete açılması beklenen Artvin-Rize Havalimanı’nı 2020 sonuna yetiştireceklerini açıkladı.

Konuşmasında; eğitim, sağlık, ulaşım, tarım, sulama, turizm, teknoloji ve sanayi alanlarında şehirde yapımları hâlen devam eden ya da proje aşamasında olan yatırım ve hizmetlerden de örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları tüm bu çalışmalar sayesinde uzun yıllar göç veren Rize’nin nüfusunun artmaya, şehrin potansiyeline uygun şekilde gelişmeye başladığına dikkat çekti.

“BUGÜNE KADAR SADECE HİZMET SİYASETİ, ESER SİYASETİ YAPTIK”

Türkiye güçlenip zenginleştikçe, bundan 81 il ve 82 milyon vatandaşın faydalandığını belirterek yaptıkları her yatırımı, hayata geçirdikleri her projeyi, kazandırdıkları her hizmeti bu yolda atılmış bir adım olarak gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bugüne kadar sadece hizmet siyaseti, sadece eser siyaseti yaptık. Buna karşılık birileri hep istismar siyasetiyle, kötümserlik yayarak, olumsuzluk pompalayarak kendilerine alan açmaya çalıştı. Milletimizin moralini bozmak için yapmadıkları işgüzarlık kalmadı” diye konuştu.

“GİRİŞİMCİLERİMİZİN İYİ GÜNLERİNDE OLDUĞU GİBİ KÖTÜ GÜNLERİNDE DE YANLARINDAYIZ”

Bu çevrelerin şimdi de işsizliği dillerine doladığına değinerek Türkiye’de AK Parti hükûmetleri döneminde 9 milyon yeni istihdam ortaya çıkartarak, Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nüfusun artmasına kadın ve gençlerin işgücüne katılım oranlarının yükselmesine rağmen böyle bir istihdam başarısını ortaya koyabilmelerinin gerisinde, istikrar ve güven içinde Türkiye’yi her yıl yüzde 6 oranında büyütmelerinin olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan işsizliğin düşürülmesi için yeni bir hamle yapacaklarını açıkladı ve şunları kaydetti: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile beraber bir hamle yapıyoruz ve üç ay boyunca ücreti, sigortayı, primleri, vergileri biz üstleneceğiz ve burada TOBB da destek verecek ve tüm işverenlerimizle beraber yılsonuna kadar 2,5 milyon işsize inşallah iş temin etmiş olacağız. Ve adımlarımız kararlı bir şekilde sürüyor. Tüm işverenlerimizi devletin kendilerine sergilediği bu imkândan faydalanmaya davet ediyorum. Biz girişimcilerimizin iyi günlerinde olduğu gibi kötü günlerinde de yanlarındayız. Bu anlayışla desteğe ihtiyaç duyan girişimcilerimizin çalışanlarının üç aylık ücretlerini kısa çalışma ödeneği kapsamında biz üstleniyoruz.”

“Burası Türkiye, burada iş var” sloganıyla yürütülecek seferberliği hedeflerine ulaştırmakta kararlı olduklarını, ilgili bakanlık ve kurumların hazırlıklarını tamamladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda ekiplerin sahada çalıştığını, yakında proje ile ilgili müjdelerin alınmaya başlanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kampanyaya destek veren her işverenimiz sadece ülkesinin değil aynı zamanda kendisinin de geleceğine sahip çıkmış olacaktır. Türkiye’yi elbirliğiyle büyüttük, bugünlere getirdik, inşallah 2023 hedeflerine de yine aynı şekilde ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

“ELEKTRİK SULAMA TARİFESİNİ TÜM TARIMSAL FAALİYETLERİ İÇİNE ALACAK ŞEKİLDE GENİŞLETECEĞİZ”

Konuşmasında, elektrik sulama tarifesini tüm tarımsal faaliyetleri içine alacak şekilde genişleteceklerini açıklayarak, “Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, seracılık yapanlar da artık tarımsal sulama abonesi olarak yüzde 12 indirimli elektrik kullanabilecekler” müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu uygulamayla üreticilere yıllık 500 milyon liralık bir destek sağlanmış olacağını dile getirdi.

“YAVUZ GEMİSİ YAKINDA AKDENİZ’DE PETROL SONDAJ ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAK”

Hâlen Akdeniz’de petrol arama faaliyetini sürdüren Fatih sondaj gemisinden sonra, adını ‘Yavuz’ olarak belirledikleri ikinci sondaj gemisinin de geldiğini ve şu anda bakım ve kontrol çalışmalarının devam ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yavuz gemisinin de yakında Akdeniz’de petrol sondaj çalışmalarına başlayacağını duyurdu.

Yavuz sondaj gemisinin, aynı standartlara sahip dünyadaki 16 ultra derin sondaj gemisinden biri olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: , “Türkiye olarak, Doğu Akdeniz’deki ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Fatih ve Yavuz adlı gemiler bu doğrultuda atılmış önemli birer adımdır. Sondaj işi bir yönüyle hesap kitap, teknik işidir, bir yönüyle de nasip işidir. Her arayan bulamaz. Ama bulanlar, arayanlardır. Biz de araya araya inşallah bulacağız. Gemilerimizin çalışmalarından müjdeli haberler alacağımız günlerin inşallah çok yakın olduğuna inanıyorum.”

Cumhuriyet Halk Partisi yetkililerinin bu çalışmalardan da çok rahatsız olduğunu belirten ve söz konusu partiye mensup bir milletvekilinin TBMM’de gündeme getirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuyu Rumların ağzıyla Meclis’te gündeme getirdiler. Öne sürdürdükleri iddialarla Yunan gazetelerinde manşete çıktılar. Akdeniz’deki faaliyetlerimizden hazımsızlık duyan kim varsa hepsinin ekmeğine yağ sürdüler” değerlendirmesinde bulundu.

“HER ALANDA YERLİ VE MİLLÎ ÇÖZÜMLER PEŞİNDE KOŞTUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını savunurken içeride böyle bir saldırıya maruz kalmamız gerçekten çok manidardır. Bu durum, CHP’nin sadece FETÖ ve bölücü örgütle değil aynı zamanda Kıbrıs Rumlarıyla da beraber yürüdüğünü gösteriyor. Biz her alanda yerli ve millî çözümler peşinde koşarken, onlar Türkiye’nin düşmanlarıyla aynı dili konuşuyor, aynı saldırıları yapıyorlar. Bakınız şu anda bulunduğumuz yerde cep telefonlarıyla iletişim, yerli baz istasyonumuz ULAK tarafından sağlanıyor. Mitingimizin sosyal medyadaki yayınları ULAK baz istasyonları üzerinden gerçekleştiriliyor. Türkiye bunların eline kalsa, inanın yerli ve millî baz istasyonlarımızı teker teker sökerler. Çünkü bunların sicili bozuk sicili. Geçmişte Türkiye’nin gelişmesi, kalkınması, her alanda kendi ayakları üzerinde durması için atılan hangi adım varsa hepsini bunlar engelledi. Engelleyemediklerini de tıpkı savunma sanayimizde, tıpkı otomobilimizde yaptıkları gibi sabote ettiler.”

Söz konusu partiye 31 Mart’ta hak ettiği dersi vereceklerini belirterek vatandaşları 31 Mart seçimlerinde demokrasiye, millî iradeye sahip çıkmaya, ‘tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi’ demeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını “Rize merkezde ve ilçelerdeki belediye başkan adaylarımızı ben size emanet ediyorum, Rize’yi de inşallah onlara emanet ediyorum. Sevginiz, coşkunuz, ahde vefanız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” sözleriyle tamamladı.

Previous ArticleNext Article

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde için yorumlar kapalı 80785

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret için Türkiye’de bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’i resmî törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin millî marşları çalındı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in tören kıtasını selamlamasından sonra iki lider heyetlerini birbirlerine takdim etti.

Türkiye ve Sırbistan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, daha sonra baş başa görüşmelerini ve Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi üçüncü toplantısını gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirdi için yorumlar kapalı 87778

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.

Konuşmasına gönülleri böylesi güzel bir vesileyle buluşturan Allah’a hamt ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanı dolduranlara gösterdikleri sabır, muhabbet ve ahde vefa için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorum ki Üsküp’ten geldiniz, biliyorum ki İşkodra’dan geldiniz, saatlerce burada beklediniz ve bugün Arnavutluk’ta her bakımdan dolu dolu bir gün geçiriyoruz. Kosova’dan gelen kardeşlerim var, onlara da kalbi selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum. Aramızdaki kardeşliğin nişanesi olan eserleri, projeleri hizmete açmanın sevincini paylaşıyoruz” diye konuştu.

Bu sabah Türkiye tarafından Laç’ta inşa edilen deprem konutlarının teslimini gerçekleştirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremlerin yaralarının sarıldığını görmekten büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Depremzedeler için inşa edilen 522 konutun bugün tesliminden milleti adına iftihar duyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “O dönemde Başbakan Edi Rama kardeşimle sürekli irtibat hâlinde olduk. Bu eserler meydana geldi. Az önce Arnavutluk Meclisi’nde sizlerin temsilcilerine hitap etme imkânı buldum. Şimdi de Ethem Bey Camimizin TİKA tarafından yapılan restorasyonu sonrasında yeniden ibadete açılışının bahtiyarlığını yaşıyoruz. Türkiye’nin ve Arnavutluk’un ortak tarihî ve kültürel mirası olan Ethem Bey Camii aynı zamanda Tiran’ın mücevheridir. Evlad-ı Fatihan tarafından ilmek ilmek işlenerek her bir noktasına, her bir zerresine el emeği, göz nuru dökülerek inşa edilen camimiz hamdolsun bugün o eski ihtişamına, o mimari zarafetine yeniden kavuşuyor. Kalem işi renkli süslemeleriyle Balkanlar’da çok yaygın olan ince bir sanat anlayışını bizlere sunan bu eşsiz eser, mimarisi bakımından da Osmanlı dönemi usullerini günümüze taşıyan en güzide eserler arasında yer alıyor. Gündüzleri Tiran’a ayrı bir güzellik katan camimiz inşallah bundan sonra geceleri de dış cephe aydınlatmasıyla görenleri kendine meftun bırakacaktır.”

“TİKA MARİFETİYLE 1996 YILINDAN BU YANA 546 PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK”

Türkiye olarak kültürel mirasa ait eserleri ihya etmenin yanı sıra Arnavutluk’un kalkınmasına da destek olmaya önem verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kapsamda TİKA marifetiyle 1996 yılından bu yana 546 projeyi hayata geçirdik. İnşallah bundan sonra da Arnavut halkının yanında olmayı sürdüreceğiz. Fevkalade bir durum olmaması hâlinde inşallah ramazana kadar Namazgâh Camii’ni de bitireceğiz. Balkanlar’da Türkiye ve Arnavutluk’un yakın, samimi, etkin iş birliğiyle üstesinden gelinemeyecek hiçbir mesele olmadığına inanıyorum. Değerli dostum Başbakan Edi Rama ile birlikte inşallah bu tür eserlerimizi bir an önce hayata geçirmenin kardeşliğimizin bir gereği olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Ethem Bey Camii’nin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyon sürecine verdikleri destek için Başbakan Rama’nın şahsında Arnavutluk bakanlarına şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güzel camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında kabul ve karin olmasını niyaz ediyorum. Rabbim bizi sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama ve beraberindeki protokol üyeleri kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rama ile beraberindekiler daha sonra Ethem Bey Camii’ne girerek, incelemede bulundu.