Cumhurbaşkanı Erdoğan,“17 yılda Malatya’ya 20 milyar liralık yatırım yaptık” 0 75018

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya mitinginde yaptığı konuşmada, Malatya’ya hizmet etmenin sadece bir görev değil, aynı zamanda büyük bir onur vesilesi olduğunu dile getirerek, “Son 17 yılda Malatya’ya 20 milyar liralık yatırım yaptık” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında Malatya mitingine katıldı. Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“VERDİĞİNİZ GÜÇLÜ DESTEKLE BİZE İŞARET ETTİĞİNİZ HEDEFLERİN BİLİNCİNDEYİZ”

24 Haziran’da Malatya’nın, yüzde 70’e yakın bir oyla kendisine Cumhurbaşkanı olarak ikinci kez hizmet etme görevi verdiğini, yüzde 70 oyla Cumhur İttifakı’na, yüzde 54 oyla AK Parti’ye destek verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatyalılara teşekkür etti ve “Rabbim yol arkadaşlığımızı, dayanışmamızı daim ve kaim eylesin” dedi.

Siyasi anlayışlarında millete efendilik değil, hizmetkârlık olduğunu, sandıktan çıkan her oya sorumluluk olarak baktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son 17 yılda kazandığımız her seçimden sonra, sırtımızdaki yük daha da ağırlaştı. 24 Haziran’da omuzlarımıza yüklediğiniz mesuliyetin farkındayız. Verdiğiniz bu güçlü destekle bize işaret ettiğiniz hedeflerin bilincindeyiz” diye konuştu.

Milletin mesajını alarak 24 Haziran’dan itibaren hemen çalışmaya başladıklarını ve milletin emanetine asla halel getirmeyeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tevazu, alçak gönüllük ve hizmet aşkından taviz vermeyeceklerini, irade, erdem ve cesaretle Türkiye’yi şahlandırma mücadelesini kesintisiz bir şekilde sürdüreceklerini söyledi.

“ÜLKEMİZİN YÜZ YÜZE BULUNDUĞU TEHDİT VE TEHLİKELERDEN ASLA BAHSETMİYORLAR”

Ülkeyi ve milleti 2023 hedefleriyle buluşturma uğrunda aşılması gereken son bir engelin, son bir virajın olduğunu belirterek 31 Mart seçimlerini de yine zaferle neticelendirmeleri gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart’ta Malatya’nın partisine iradesine sahip çıkmasını istedi.

Muhalefetin, ısrarla 31 Mart seçimlerini önemsizleştirmeye; seçimin sıradan, basit, olağan bir yerel seçim olduğunu iddia ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin yüz yüze bulunduğu tehdit ve tehlikelerden asla bahsetmiyorlar. Ne terör gibi bir dertleri var ne Irak gibi bir gündemleri var. Ne güvenli bölge gibi bir planları ne de Suriye’de kalıcı barışa dair teklifleri var” şeklinde konuştu.

Muhalefetin; Suriye’nin kuzeyindeki terör koridoruyla nasıl mücadele edileceğine dair tek bir fikir dahi geliştirmediğine, bölücü terör örgütüne giden tırlar dolusu silahları ağızlarına dahi almadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Karadeniz’de ne olduğundan, Ege’de, Akdeniz’de hangi güç mücadelelerinin yaşandığından haberleri bile yok. Bırakın haberdar olmayı, bırakın bizim mücadelemize destek vermeyi, çoğu zaman menfaatlerimizi koruma noktasında attığımız stratejik adımlardan dahi rahatsız oluyorlar. Türkiye tarihinde ilk kez kendi gemileriyle Doğu Akdeniz’de doğal gaz arıyor, CHP’liler bunu bile dillerine doluyor. Ülkemiz Rumlara ve bölgedeki diğer güçlere rağmen böyle kritik bir hamle gerçekleştiriyor, CHP bunu bile engellemeye çalışıyor. Meclis kürsüsünde Rumlarla aynı dili konuşup Rum tezlerine sözcülük, borazanlık yapıp, Yunan gazetelerine manşet oluyorlar.”

“MİLLÎ HASSASİYETLERİ BİR TARAFA BIRAKIRSANIZ, ORADAN ORAYA SAVRULMAKTAN KURTULAMAZSINIZ”

Cehaletle gaflet, gafletle ihanet arasında çok ince bir çizginin bulunduğunu; bu ince çizgi kaçırıldığında kişinin kendisini ihanet çukurunda bulabileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O hassas ayrımı önemsemediğiniz zaman, kendinizi birden Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürerken bulursunuz. Millî hassasiyetleri bir tarafa bırakırsanız, oradan oraya savrulmaktan kurtulamazsınız” diye ekledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cehaletle gaflet, gafletle ihanet arasında gidip geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut yönetim altında CHP, milli irade düşmanları tarafından kullanılan bir koçbaşına dönmüştür. Bugün CHP, Türkiye’ye yönelik husumet besleyenlerin istedikleri gibi yönlendirdiği, parmaklarında oynattığı bir aparata dönüşmüştür. Bugün CHP, tarihinin en büyük kimlik bunalımını yaşamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Ana muhalefet partisi liderinin YPG terör örgütüyle ilgili yaptığı açıklamaları, 15 Temmuz demokrasi zaferi ile ilgili gerçeği yansıtmayan beyanlarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakınız, Güneydoğu’da, Doğu’da Bay Kemal hiçbir yerde yok. Ve İstanbul gibi yerlerde vesaire, bu sefer terör örgütünün desteklediği HDP de oralarda yok. Ve sözde İyi Parti’yle bu noktada iyi birleştiler, Saadetcik de yanlarında, beraberler” ifadelerini kullandı.

CHP liderinin sadece 15 Temmuz destanına leke sürmekle kalmayıp utanmadan 82 milyonun huzurunda YPG terör örgütüne de sahip çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu parti liderinin, PKK’nın Suriye kolu olan YPG terör örgütünün Türkiye için bir tehdit oluşturmadığı yönündeki iddiasına dikkat çekti.

“GELDİĞİMİZ NOKTA İTİBARIYLA TÜRKİYE’DE ARTIK DEVŞİRME MUHALEFET SORUNU VARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 23 bin tır dolusu silahla donatılan, Suriye’de binlerce insanı katleden, yüz binlercesini sürgün eden, 10-12 yaşındaki çocukların eline silah veren zorla savaştıran bir katil sürüsünü CHP Genel Başkanı Kanarya Sevenler Derneği gibi mi görüyor? Şimdi ben burada, işte geçenlerde bir ulusal televizyon kanalında YPG bize saldırmaz diyen Bay Kemal’e soruyorum, hadi YPG terör örgütünün Suriye’de işlediği insanlık suçlarını duymadın, görmedin, peki bu örgütün ülkemizdeki eylemlerinden de haberin yok mu? Yahu PKK’yı Avrupa Birliği terör örgütü ilan ediyor, ya sen Kanaryalar Derneği mi ilan ediyorsun? YPG’nin şehit ettiği güvenlik görevlilerimizden de haberin yok mu? YPG’li teröristler tarafından Güven Park’ta vahşice katledilen insanlarımızdan da bilgin yok? Hadi bu örgütün Suriye’de enkaza çevirdiği şehirleri görmedin, daha bir sene önce sınır illerimize atılan roketleri de mi duymadın Bay Kemal? Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde Hatay’a ve Kilis’e yapılan 162 ciddi tacizden mi bilgin yok? Yahu sen ne menem insansın, hiçbir şeyden haberin yok. Dokuz kere mağlup oldun, yine koltukta oturuyorsun, dünyada böyle bir örneği yok. YPG roketlerinin Çalık Camiinde şehit ettiği kardeşlerimizden mi habersizsin?”

Türkiye gibi bir devletin böyle bir muhalefete, böyle bir muhalefet genel başkanına sahip olmasının ülke adına utanç verici olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi ülkesinin gerçeklerinden bu derece habersiz, kendi ülkesinin yüzleştiği tehdit ve tehlikelerden bu kadar uzakta bir muhalefet partisinin, dünyanın hiçbir yerinde bulunamayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye’de artık muhalefet açığı değil, devşirme muhalefet sorunu vardır. Bugün ülkemizde PKK’nın Suriye kolunun avukatlığını yapan, örgütün halkla ilişkiler ofisi gibi çalışan bir muhalefet problemi vardır. Terör örgütlerine canlı kalkan olmayı kendine vazife edinen bu muhalefet zihniyeti, maalesef Türkiye’nin en büyük açmazlarından biridir” sözlerine yer verdi.

Sadece kendilerinin değil, milletin de CHP liderinin bu söylemlerini işittikçe ülke adına endişelenmesinin doğal olduğunu, CHP’ye gönül veren vatandaşların, partilerinin gidişatıyla ilgili ciddi kaygılarının olduğunu belirtti.

“BU MİLLETİN ÇUKUR, KANAL AÇMAYA PARASI YOK, HİZMETE VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Pensilvanya ve Kandil’le geliştirilen bu yakınlaşmanın bilhassa CHP seçmenini çok ciddi rencide ettiğinin farkındayım. Aynı şekilde milliyetçi muhafazakâr tabana sahip diğer ittifak ortakları da Bay Kemal’in söylemlerini içlerine sindiremiyor. Parti başkanları koltuk sevdası uğruna Bay Kemal’in bölücü örgütün uzantılarına verdiği desteği görmezden gelse de tabanları bunu kabul etmiyor. Her ne kadar üst yönetim Bay Kemal’in hokkabazlıklarına ses çıkarmasa da bu partilerin tabanları çevrilen dolapları gayet iyi biliyor. İnşallah bu kardeşlerim, 31 Mart günü sandıkta parti yöneticilerine gerekli ikazı yapacaklardır. Kandil ve Pensilvanya’yla girilen bu kirli ittifaka CHP, İyi Parti ve Saadet’e gönül vermiş vatandaşlarım ‘artık yeter’ diyecektir.”

Konuşmasında; bölücü terör örgütü güdümündeki parti yetkililerinin, terör örgütü ve elebaşı lehine ifadelerini ve Cumhur İttifakı aleyhine açıklamalarını meydandaki ekrandan vatandaşlara izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü örgüt güdümündeki partinin, ‘Erdoğan, evet HDP’ye oy verenleri terörist ilan ediyor’ şeklinde gerçeği yansıtmayan ifadelerine de değindi.

Hiçbir yerde böyle bir ifadesinin olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama başındakiler olarak sizler teröristsiniz. Çünkü sizler bu terör örgütüne destek verdiniz, veriyorsunuz. Ve belediyelerinize gönderilen paraları Kandil’e gönderen sizsiniz. Niçin buralar kayyuma teslim edildi? Yargı bu kararı neden verdi? İşte bundan verdi. Bundan sonra da aynı şey olursa, aynı kararı ben inanıyorum ki bizim yargımız alacaktır. Neden? Çünkü bu milletin çukur, kanal açmaya parası yok, hizmete var” şeklinde konuştu.

Milletin, kimin kimlerle olduğunu, kimlerle yol yürüyüp kimlere yoldaşlık ettiğini gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sütre arkasında hangi kirli pazarlıkların döndüğünü, hangi hesapların yapıldığını milletin gayet iyi bildiğini söyledi.

“VERECEĞİNİZ OYLARLA TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE YEPYENİ BİR UFUK AÇACAKSINIZ”

Millet İttifakı’nın; milletin geleceğine pusu kurma, Türkiye’nin istikbalini karartma, Türkiye’yi Suriye’deki kazanımlardan koparma, terör örgütlerini tekrar milletin başına musallat etme ittifakı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Mart sadece partilerin, adayların yarıştığı bir seçim değildir. Bu seçim belediye başkanlıkları yanında bir beka seçimidir beka. 31 Mart, ülkemizin ayaklarına vurulmaya çalışılan prangaları kırma seçimidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “31 Mart, Suriye’de, Irak’ta oynanan oyunu kalıcı olarak bozma seçimidir. 31 Mart, Türkiye’yi terör kuşağıyla çevrelemek isteyenlere hadlerini bildirme seçimidir. 31 Mart, hile ile bölücü örgütün uzantılarını belediyelere doldurmaya çalışanlara esaslı bir ders verme seçimidir. 31 Mart Pensilvanya ile Kandil’le anlaşıp sizin iradenize, halkın iradesine siyasi tünel kazanlara geçit vermeme seçimidir. İşte bunun için 31 Mart’ta sadece Malatya Büyükşehir Belediye Başkanını seçmeyeceksiniz. 31 Mart’ta sadece ilçe belediye başkanlarını, meclis üyelerini, muhtarları seçmeyeceksiniz. 31 Mart’ta milletimizin birliğine, dirliğine, kardeşliğine saldıranları sandıkta sizler püskürteceksiniz. 31 Mart’ta sandığa giderek vereceğiniz oylarla Türkiye’nin önünde yepyeni bir ufuk açacaksınız.”

MALATYA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Şehrin tarihî kimliğine atıfta bulunarak, Malatya’ya hizmet etmenin kendileri için sadece bir görev değil, aynı zamanda büyük bir onur vesilesi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 17 yılda Malatya’ya 20 milyar liralık yatırım yaptıklarını hatırlattı.

Bu yatırımlar arasında eğitimde; 4 bin 726 yeni dersliğin, 9 bin 800 kişi kapasiteli öğrenci yurt binalarının, 27 bin seyirci kapasiteli stadyumun, spor salonu, yüzme havuzu, olimpik kapalı yüzme havuzu gibi spor tesislerinin yanı sıra şehirdeki ikinci bir devlet üniversitesi olan Turgut Özal Üniversitesi’nin olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya’ya, sağlıkta 800 yataklı Malatya Şehir Hastanesi’nin de içinde olduğu dokuzuu hastane toplam 49 sağlık tesisini kazandırdıklarını dile getirdi.

Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2 milyar lira kaynak, çiftçilere 1,3 milyar lira tarımsal destek, girişimcilere 7,5 milyar liralık yatırım teşviki sağladıklarına, şehirde 12 bin 163 konut projesini hayata geçirdiklerine, 61 tarihî eseri restore ettiklerine, 36 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 387 km’ye çıkardıklarına, Karahan, Erkenek, Sarsap tünelleri ile Malatya-Hekimhan Yolundaki 7 çift tüplü tünelleri, Turgut Özal Viyadüğünü tamamlayarak trafiğe açtıklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’ya 9 baraj ve gölet inşa ettiklerini, bir organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 3 AR-GE merkezi kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Ulaşım, sağlık, eğitim, sulama, tarım, sanayi alanlarında şehirde yapılan, yapımı devam eden, proje veya ihale aşamasında olan diğer yatırım ve hizmetlerden de örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu hizmetlerin devamı için Malatya’dan 31 Mart için destek istediğini söyledi.

Malatya’da Büyükşehir Belediyesi’nde ve 11 ilçede AK Parti, 2 ilçede Cumhur İttifakı kapsamında Milliyetçi Hareket Partisi adaylarıyla seçime girdiklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birbirimizi asla bölmeyeceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” dedi.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Yeni Zelanda’da ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum” 0 71280

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Yeni Zelanda’daki terör saldırısı ile ilgili olarak, “Yeni Zelanda’da ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: “Yeni Zelanda’da Nur Camii’ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Maalesef dünyada yükselmekte olan ırkçılık ve İslam karşıtlığının yeni bir örneği olarak yaşanan bu acı hadiseden dolayı İslam dünyasına ve Yeni Zelanda halkına ülkem ve şahsım adına başsağlığı diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan“Ülkemizdeki Her Vatandaşımızın En Iyi Sağlık Hizmetlerini Alabileceği Bir Yapı Kurduk” 0 85008

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilkent Şehir Hastanesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Ülkemizdeki her bir vatandaşımızın, yaşadığı yere, gelirine, statüsüne bakılmaksızın en iyi sağlık hizmetlerini alabileceği bir yapı kurduk. Hastanelerimizi, binalarından içindeki teçhizata kadar her şeyiyle modernleştirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilkent Şehir Hastanesi Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımızı yılın bir günü değil her günü baş tacı etsek yeridir” dedi.

“HEMŞİRELERİMİZİN DE 3600 EK GÖSTERGE MESELESİNİ SÖZ VERDİĞİMİZ ŞEKİLDE ÇÖZECEĞİZ”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların affedilir, hafife alınır tarafı olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sağlık çalışanlarımızın sıkıntılarını çözmek için her türlü gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Son olarak, polislerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi burada tekrar ifade etmek istiyorum. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyadaki en büyük mutluluğu sağlık olarak gören bir medeniyetin mirasçısıyız. Bu anlayışla, hükûmete gelir gelmez ilk yaptığımız işlerden biri, sağlık sistemimizi baştan sona değiştirmek olmuştur. Çünkü eski Türkiye’de içimizi en çok acıtan konulardan biri sağlık sistemimizin eksikleri, yanlışları, yetersizlikleri yüzünden ortaya çıkan vahim görüntülerdi” ifadelerini kullandı.

“GÖREVE GELİR GELMEZ SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI BAŞLATTIK”

Kanuni Sultan Süleyman’ın “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet bir nefes sıhhat gibi” sözünü anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla hareket ederek, iktidara geldiklerinde ilk yaptıkları işlerden birinin sağlık sistemini baştan sona değiştirmek olduğunu vurguladı ve her bir vatandaşın yaşadığı yere, gelirine, statüsüne bakılmaksızın en iyi sağlık hizmetlerini alabileceği bir yapı kurduklarını, hastaneleri her şeyiyle modernleştirdiklerini anlattı.

Türkiye’deki mevcut bin 156 hastanenin büyük bölümünü yeniden yaparak toplamda bin 282 yeni hastane inşa ettikleri, birinci basamak sağlık kuruluşlarının sayısını 8 bin 850 ilaveyle 15 bin 920’yi ulaştırdıkları, yatak kapasitesini 136 bin ilaveyle 239 binin üzerine çıkarttıkları bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanlarının sayısının da 550 bin ilaveyle 1 milyon 17 bine yükselttiklerini, uçağıyla, helikopteriyle, paletlisiyle, teknesiyle, motoruyla her biri en modern cihazlarla donatılmış 5 bin ambulansı da vatandaşların hizmetine sunduklarını kaydetti.

“ŞEHİR HASTANELERİNİ SAĞLIK SİSTEMİNİN ZİRVESİ OLARAK GÖRÜYORUM”

Türkiye’nin bugün 1 milyon 250 binin üzerinde vatandaşına evde sağlık hizmeti verebilen bir ülke hâline geldiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla da yetinmeyerek, çok daha ileri standartlara ulaşmak şehir hastanelerini gündeme getirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastanelerini sağlık sisteminin zirvesi olarak gördüğünü dile getirerek, hedeflerinin şehir hastanesi alanına giren bir vatandaşın başka hiçbir yere gitme ihtiyacı duymadan tüm teşhis ve tedavisinin burada yapılması olduğunu açıkladı.

Bu işin sadece kamunun imkânları ve çalışma tarzıyla hayata geçirilmesinin zorluğunu gördükleri için özel sektörü devreye almaya karar verdiklerini işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanlığı bünyesinde 2007 yılında kamu-özel ortaklığı çalışmalarını yürütecek birimi kurduklarını, Emekli Sandığı, SSK ve diğer bakanlıklara ait hastanelerin hepsini bir çatı altında topladıklarını ve 2013 yılında şehir hastaneleriyle ilgili imza törenini gerçekleştirerek, inşaat sürecine başladıklarını anlattı.

Bugüne kadar Yozgat, Mersin, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir ve Manisa şehir hastanelerinin kamu-özel ortaklığı formülüyle inşa edilerek hizmete alındığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin de ilavesiyle bu alanda tamamı nitelikli 12 bin 100 yatak, 2 bin 831 poliklinik, bin 999 yoğun bakım yatağı ve 410 ameliyathane sayısına ulaşıldığı bilgisini paylaştı.

“ŞEHİR HASTANELERİNDE KANSER TEDAVİSİ, EN İLERİ YÖNTEMLERLE VE EN UYGUN MALİYETLE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR”

Bilkent Şehir Hastanesi’nin temeli ilk atılanlardan biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehir hastanelerimiz yüzde 90’ları bulunan doluluk ve yine yüzde 90’ları bulan memnuniyet oranıyla milletimiz tarafından kucaklanmış, benimsenmiş, hüsnükabul görmüştür” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastanelerinin bir diğer özelliğinin de çağın en yaygın ve ölümcül hastalığı hâline gelen kanser tedavisinde açtığı çığır olduğuna vurgu yaparak, kanser tedavilerinin bu hastanelerde yerli ve millî çözümler sayesinde hem en ileri yöntemlerle hem de en uygun maliyetle gerçekleştirildiğini söyledi.

“SAĞLIK VADİSİ VE YAŞAM BİLİMLERİ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURACAĞIZ”

Şehir hastanelerinin işletme modeli sayesinde teknolojilerini sürekli güncel tutacak olmasının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapım ve işletme süreçlerinde uluslararası kalite standartlarının gözetildiği bu hastanelerin her birinin akıllı bina olarak inşa edildiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “İçinde bulunduğumuz bölge, ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, TOBB üniversitelerimiz yanında teknokentleriyle, AR-GE merkezleriyle ülkemizin önemli teknoloji merkezlerinden biridir. Sağlık sektörü, teknolojinin en yoğun kullanıldığı alanların başında geliyor. Bilkent Şehir Hastanemizin merkezinde yer aldığı bu bölgede bir sağlık vadisi ve yaşam bilimleri teknoloji geliştirme bölgesi kuracağız.

Bilkent Şehir Hastanemizin merkezinde yer aldığı bu bölgede inşallah 600 dönümlük bir sağlık vadisi ve yaşam bilimleri teknoloji geliştirme bölgesi kuracağız. Yani biz bu konudaki bütün gerekli olan araç-gereci de işte bu 600 dönümlük bölgede inşa edeceğimiz yerlerde üretmeye başlayacağız. Burada garbın ilmini de alacağız, onlarla birlikte yatırımlara da gireceğiz ve kendi kendimize yeter hâle geleceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerdeki hocaların yanı sıra yurt dışında olan hocaların da tekrar Türkiye’ye davet edeceklerini, buralarda işin üretimini bizzat yapar hâle geleceklerini sözlerine ekleyerek, “Amacımız, hekimlerimizin ve mühendislerimizin aynı endüstri çatısı altında çalışabileceği sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik bir cazibe merkezi oluşturmaktır” dedi.

“İLAÇ VE TIBBİ TEKNOLOJİLERDE İHRACATÇI ÜLKE HÂLİNE GELMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözünü ettiği bu projenin yetişmiş insan gücünü Türkiye’de tutmaya yönelik olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını burada önemli görevler düştüğünü, projeyi bir an önce hayata geçirmelerini beklediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tıpkı savunma sanayinde olduğu gibi ilaç ve tıbbi teknolojiler alanında da ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmalı, daha da önemlisi büyük bir ihracatçı ülke hâline gelmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Etlik’teki şehir hastanesinin de önümüzdeki yıl hizmete gireceğini ve böylelikle Ankara’daki hastane sıkıntısını giderecek noktaya geleceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eminim şehir hastanelerimizden de en çok yine istemeyenler istifade edecek. Varsın istifade etsin, bizim bu noktada bir derdimiz, sıkıntımız yok. Zira biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Ayrımcılık yapamayız, biz ehli hizmetiz bunu yapacağız. Bu ülkenin her vatandaşı gibi bu hizmetler onların da hakkıdır, helali hoş olsun. Ancak her hizmetten sonuna kadar istifade etmeleri, yapılan her yeni işe karşı çıkmalarına engel olmuyor biz yapacağız” şeklinde konuştu.

“MİLLETİMİZİN NEYE İHTİYACI VARSA, O DOĞRULTUDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Adnan Menderes’in İstanbul’a kazandırdığı yolları, bulvarları, caddeleri gören muhalefetin, “Yollar yağ gibi ekmeğe sürüp yeriz herhalde” diyerek Menderes’in yatırımlarıyla dalga geçtiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti: “Şimdi eminim Bilkent Şehir Hastanemizi görünce uzay üssü gibi hastane, herhalde buradan Ay’a gideriz diyeceklerdir. Gerçi bunlar ülkemizin uzay çalışmalarına da karşı çıktılar. Biliyorsunuz Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş kanununu iptal için Anayasa Mahkemesi’ne götürdüler. Bunların bir milletvekili de ‘yapılan yol ve köprüleri kemirerek, buzdolabı yalayarak beslenir, dünya liderleriyle övünürler, bunlara her şey müstahak’ diyerek kendi kifayetsizliğini, suçunu millete yüklüyor. Milletinin geleceği için hayali olmayan, vizyonu olmayan işte böyle saçmalar, işte böyle kin kusar. Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimin ne dediğine bakmadan sadece milletimizin neye ihtiyacı varsa, ülkemiz nereye ulaşması gerekiyorsa o doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u ziyaret eden ABD’li bir turistin kendisinden ABD ziyaretinde eski ABD Başkanı Barack Obama’dan sağlık reformunu çıkarmasını istemesini söylediğini anlatarak, “Yani benim ülkemin insanı nasıl bir sağlık reformuyla iç-içe olduğunu bilmeli. Yani Kanuni’nin torunları olarak bizler işte halkımın bir sağlıklı nefesini bir devlete feda etmeye hazırız” ifadelerini kullandı. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanlarına başarı, hastalara da Allah’tan şifa dileyerek konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle birlikte Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından hastaneyi gezerek incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastane personelinden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı ve sohbet etti.