Cumhurbaşkanı Erdoğan,“17 yılda Malatya’ya 20 milyar liralık yatırım yaptık” 0 75060

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya mitinginde yaptığı konuşmada, Malatya’ya hizmet etmenin sadece bir görev değil, aynı zamanda büyük bir onur vesilesi olduğunu dile getirerek, “Son 17 yılda Malatya’ya 20 milyar liralık yatırım yaptık” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında Malatya mitingine katıldı. Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“VERDİĞİNİZ GÜÇLÜ DESTEKLE BİZE İŞARET ETTİĞİNİZ HEDEFLERİN BİLİNCİNDEYİZ”

24 Haziran’da Malatya’nın, yüzde 70’e yakın bir oyla kendisine Cumhurbaşkanı olarak ikinci kez hizmet etme görevi verdiğini, yüzde 70 oyla Cumhur İttifakı’na, yüzde 54 oyla AK Parti’ye destek verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatyalılara teşekkür etti ve “Rabbim yol arkadaşlığımızı, dayanışmamızı daim ve kaim eylesin” dedi.

Siyasi anlayışlarında millete efendilik değil, hizmetkârlık olduğunu, sandıktan çıkan her oya sorumluluk olarak baktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son 17 yılda kazandığımız her seçimden sonra, sırtımızdaki yük daha da ağırlaştı. 24 Haziran’da omuzlarımıza yüklediğiniz mesuliyetin farkındayız. Verdiğiniz bu güçlü destekle bize işaret ettiğiniz hedeflerin bilincindeyiz” diye konuştu.

Milletin mesajını alarak 24 Haziran’dan itibaren hemen çalışmaya başladıklarını ve milletin emanetine asla halel getirmeyeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tevazu, alçak gönüllük ve hizmet aşkından taviz vermeyeceklerini, irade, erdem ve cesaretle Türkiye’yi şahlandırma mücadelesini kesintisiz bir şekilde sürdüreceklerini söyledi.

“ÜLKEMİZİN YÜZ YÜZE BULUNDUĞU TEHDİT VE TEHLİKELERDEN ASLA BAHSETMİYORLAR”

Ülkeyi ve milleti 2023 hedefleriyle buluşturma uğrunda aşılması gereken son bir engelin, son bir virajın olduğunu belirterek 31 Mart seçimlerini de yine zaferle neticelendirmeleri gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart’ta Malatya’nın partisine iradesine sahip çıkmasını istedi.

Muhalefetin, ısrarla 31 Mart seçimlerini önemsizleştirmeye; seçimin sıradan, basit, olağan bir yerel seçim olduğunu iddia ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin yüz yüze bulunduğu tehdit ve tehlikelerden asla bahsetmiyorlar. Ne terör gibi bir dertleri var ne Irak gibi bir gündemleri var. Ne güvenli bölge gibi bir planları ne de Suriye’de kalıcı barışa dair teklifleri var” şeklinde konuştu.

Muhalefetin; Suriye’nin kuzeyindeki terör koridoruyla nasıl mücadele edileceğine dair tek bir fikir dahi geliştirmediğine, bölücü terör örgütüne giden tırlar dolusu silahları ağızlarına dahi almadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Karadeniz’de ne olduğundan, Ege’de, Akdeniz’de hangi güç mücadelelerinin yaşandığından haberleri bile yok. Bırakın haberdar olmayı, bırakın bizim mücadelemize destek vermeyi, çoğu zaman menfaatlerimizi koruma noktasında attığımız stratejik adımlardan dahi rahatsız oluyorlar. Türkiye tarihinde ilk kez kendi gemileriyle Doğu Akdeniz’de doğal gaz arıyor, CHP’liler bunu bile dillerine doluyor. Ülkemiz Rumlara ve bölgedeki diğer güçlere rağmen böyle kritik bir hamle gerçekleştiriyor, CHP bunu bile engellemeye çalışıyor. Meclis kürsüsünde Rumlarla aynı dili konuşup Rum tezlerine sözcülük, borazanlık yapıp, Yunan gazetelerine manşet oluyorlar.”

“MİLLÎ HASSASİYETLERİ BİR TARAFA BIRAKIRSANIZ, ORADAN ORAYA SAVRULMAKTAN KURTULAMAZSINIZ”

Cehaletle gaflet, gafletle ihanet arasında çok ince bir çizginin bulunduğunu; bu ince çizgi kaçırıldığında kişinin kendisini ihanet çukurunda bulabileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O hassas ayrımı önemsemediğiniz zaman, kendinizi birden Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürerken bulursunuz. Millî hassasiyetleri bir tarafa bırakırsanız, oradan oraya savrulmaktan kurtulamazsınız” diye ekledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cehaletle gaflet, gafletle ihanet arasında gidip geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut yönetim altında CHP, milli irade düşmanları tarafından kullanılan bir koçbaşına dönmüştür. Bugün CHP, Türkiye’ye yönelik husumet besleyenlerin istedikleri gibi yönlendirdiği, parmaklarında oynattığı bir aparata dönüşmüştür. Bugün CHP, tarihinin en büyük kimlik bunalımını yaşamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Ana muhalefet partisi liderinin YPG terör örgütüyle ilgili yaptığı açıklamaları, 15 Temmuz demokrasi zaferi ile ilgili gerçeği yansıtmayan beyanlarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakınız, Güneydoğu’da, Doğu’da Bay Kemal hiçbir yerde yok. Ve İstanbul gibi yerlerde vesaire, bu sefer terör örgütünün desteklediği HDP de oralarda yok. Ve sözde İyi Parti’yle bu noktada iyi birleştiler, Saadetcik de yanlarında, beraberler” ifadelerini kullandı.

CHP liderinin sadece 15 Temmuz destanına leke sürmekle kalmayıp utanmadan 82 milyonun huzurunda YPG terör örgütüne de sahip çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu parti liderinin, PKK’nın Suriye kolu olan YPG terör örgütünün Türkiye için bir tehdit oluşturmadığı yönündeki iddiasına dikkat çekti.

“GELDİĞİMİZ NOKTA İTİBARIYLA TÜRKİYE’DE ARTIK DEVŞİRME MUHALEFET SORUNU VARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 23 bin tır dolusu silahla donatılan, Suriye’de binlerce insanı katleden, yüz binlercesini sürgün eden, 10-12 yaşındaki çocukların eline silah veren zorla savaştıran bir katil sürüsünü CHP Genel Başkanı Kanarya Sevenler Derneği gibi mi görüyor? Şimdi ben burada, işte geçenlerde bir ulusal televizyon kanalında YPG bize saldırmaz diyen Bay Kemal’e soruyorum, hadi YPG terör örgütünün Suriye’de işlediği insanlık suçlarını duymadın, görmedin, peki bu örgütün ülkemizdeki eylemlerinden de haberin yok mu? Yahu PKK’yı Avrupa Birliği terör örgütü ilan ediyor, ya sen Kanaryalar Derneği mi ilan ediyorsun? YPG’nin şehit ettiği güvenlik görevlilerimizden de haberin yok mu? YPG’li teröristler tarafından Güven Park’ta vahşice katledilen insanlarımızdan da bilgin yok? Hadi bu örgütün Suriye’de enkaza çevirdiği şehirleri görmedin, daha bir sene önce sınır illerimize atılan roketleri de mi duymadın Bay Kemal? Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde Hatay’a ve Kilis’e yapılan 162 ciddi tacizden mi bilgin yok? Yahu sen ne menem insansın, hiçbir şeyden haberin yok. Dokuz kere mağlup oldun, yine koltukta oturuyorsun, dünyada böyle bir örneği yok. YPG roketlerinin Çalık Camiinde şehit ettiği kardeşlerimizden mi habersizsin?”

Türkiye gibi bir devletin böyle bir muhalefete, böyle bir muhalefet genel başkanına sahip olmasının ülke adına utanç verici olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi ülkesinin gerçeklerinden bu derece habersiz, kendi ülkesinin yüzleştiği tehdit ve tehlikelerden bu kadar uzakta bir muhalefet partisinin, dünyanın hiçbir yerinde bulunamayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye’de artık muhalefet açığı değil, devşirme muhalefet sorunu vardır. Bugün ülkemizde PKK’nın Suriye kolunun avukatlığını yapan, örgütün halkla ilişkiler ofisi gibi çalışan bir muhalefet problemi vardır. Terör örgütlerine canlı kalkan olmayı kendine vazife edinen bu muhalefet zihniyeti, maalesef Türkiye’nin en büyük açmazlarından biridir” sözlerine yer verdi.

Sadece kendilerinin değil, milletin de CHP liderinin bu söylemlerini işittikçe ülke adına endişelenmesinin doğal olduğunu, CHP’ye gönül veren vatandaşların, partilerinin gidişatıyla ilgili ciddi kaygılarının olduğunu belirtti.

“BU MİLLETİN ÇUKUR, KANAL AÇMAYA PARASI YOK, HİZMETE VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Pensilvanya ve Kandil’le geliştirilen bu yakınlaşmanın bilhassa CHP seçmenini çok ciddi rencide ettiğinin farkındayım. Aynı şekilde milliyetçi muhafazakâr tabana sahip diğer ittifak ortakları da Bay Kemal’in söylemlerini içlerine sindiremiyor. Parti başkanları koltuk sevdası uğruna Bay Kemal’in bölücü örgütün uzantılarına verdiği desteği görmezden gelse de tabanları bunu kabul etmiyor. Her ne kadar üst yönetim Bay Kemal’in hokkabazlıklarına ses çıkarmasa da bu partilerin tabanları çevrilen dolapları gayet iyi biliyor. İnşallah bu kardeşlerim, 31 Mart günü sandıkta parti yöneticilerine gerekli ikazı yapacaklardır. Kandil ve Pensilvanya’yla girilen bu kirli ittifaka CHP, İyi Parti ve Saadet’e gönül vermiş vatandaşlarım ‘artık yeter’ diyecektir.”

Konuşmasında; bölücü terör örgütü güdümündeki parti yetkililerinin, terör örgütü ve elebaşı lehine ifadelerini ve Cumhur İttifakı aleyhine açıklamalarını meydandaki ekrandan vatandaşlara izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü örgüt güdümündeki partinin, ‘Erdoğan, evet HDP’ye oy verenleri terörist ilan ediyor’ şeklinde gerçeği yansıtmayan ifadelerine de değindi.

Hiçbir yerde böyle bir ifadesinin olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama başındakiler olarak sizler teröristsiniz. Çünkü sizler bu terör örgütüne destek verdiniz, veriyorsunuz. Ve belediyelerinize gönderilen paraları Kandil’e gönderen sizsiniz. Niçin buralar kayyuma teslim edildi? Yargı bu kararı neden verdi? İşte bundan verdi. Bundan sonra da aynı şey olursa, aynı kararı ben inanıyorum ki bizim yargımız alacaktır. Neden? Çünkü bu milletin çukur, kanal açmaya parası yok, hizmete var” şeklinde konuştu.

Milletin, kimin kimlerle olduğunu, kimlerle yol yürüyüp kimlere yoldaşlık ettiğini gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sütre arkasında hangi kirli pazarlıkların döndüğünü, hangi hesapların yapıldığını milletin gayet iyi bildiğini söyledi.

“VERECEĞİNİZ OYLARLA TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE YEPYENİ BİR UFUK AÇACAKSINIZ”

Millet İttifakı’nın; milletin geleceğine pusu kurma, Türkiye’nin istikbalini karartma, Türkiye’yi Suriye’deki kazanımlardan koparma, terör örgütlerini tekrar milletin başına musallat etme ittifakı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Mart sadece partilerin, adayların yarıştığı bir seçim değildir. Bu seçim belediye başkanlıkları yanında bir beka seçimidir beka. 31 Mart, ülkemizin ayaklarına vurulmaya çalışılan prangaları kırma seçimidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “31 Mart, Suriye’de, Irak’ta oynanan oyunu kalıcı olarak bozma seçimidir. 31 Mart, Türkiye’yi terör kuşağıyla çevrelemek isteyenlere hadlerini bildirme seçimidir. 31 Mart, hile ile bölücü örgütün uzantılarını belediyelere doldurmaya çalışanlara esaslı bir ders verme seçimidir. 31 Mart Pensilvanya ile Kandil’le anlaşıp sizin iradenize, halkın iradesine siyasi tünel kazanlara geçit vermeme seçimidir. İşte bunun için 31 Mart’ta sadece Malatya Büyükşehir Belediye Başkanını seçmeyeceksiniz. 31 Mart’ta sadece ilçe belediye başkanlarını, meclis üyelerini, muhtarları seçmeyeceksiniz. 31 Mart’ta milletimizin birliğine, dirliğine, kardeşliğine saldıranları sandıkta sizler püskürteceksiniz. 31 Mart’ta sandığa giderek vereceğiniz oylarla Türkiye’nin önünde yepyeni bir ufuk açacaksınız.”

MALATYA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Şehrin tarihî kimliğine atıfta bulunarak, Malatya’ya hizmet etmenin kendileri için sadece bir görev değil, aynı zamanda büyük bir onur vesilesi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 17 yılda Malatya’ya 20 milyar liralık yatırım yaptıklarını hatırlattı.

Bu yatırımlar arasında eğitimde; 4 bin 726 yeni dersliğin, 9 bin 800 kişi kapasiteli öğrenci yurt binalarının, 27 bin seyirci kapasiteli stadyumun, spor salonu, yüzme havuzu, olimpik kapalı yüzme havuzu gibi spor tesislerinin yanı sıra şehirdeki ikinci bir devlet üniversitesi olan Turgut Özal Üniversitesi’nin olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya’ya, sağlıkta 800 yataklı Malatya Şehir Hastanesi’nin de içinde olduğu dokuzuu hastane toplam 49 sağlık tesisini kazandırdıklarını dile getirdi.

Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2 milyar lira kaynak, çiftçilere 1,3 milyar lira tarımsal destek, girişimcilere 7,5 milyar liralık yatırım teşviki sağladıklarına, şehirde 12 bin 163 konut projesini hayata geçirdiklerine, 61 tarihî eseri restore ettiklerine, 36 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 387 km’ye çıkardıklarına, Karahan, Erkenek, Sarsap tünelleri ile Malatya-Hekimhan Yolundaki 7 çift tüplü tünelleri, Turgut Özal Viyadüğünü tamamlayarak trafiğe açtıklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’ya 9 baraj ve gölet inşa ettiklerini, bir organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 3 AR-GE merkezi kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Ulaşım, sağlık, eğitim, sulama, tarım, sanayi alanlarında şehirde yapılan, yapımı devam eden, proje veya ihale aşamasında olan diğer yatırım ve hizmetlerden de örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu hizmetlerin devamı için Malatya’dan 31 Mart için destek istediğini söyledi.

Malatya’da Büyükşehir Belediyesi’nde ve 11 ilçede AK Parti, 2 ilçede Cumhur İttifakı kapsamında Milliyetçi Hareket Partisi adaylarıyla seçime girdiklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birbirimizi asla bölmeyeceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” dedi.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Eğitim, istikbalimizi üzerine bina ettiğimiz ana sütundur” 0 88783

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitim çalışanları ile iftar programında yaptığı konuşmada, “Eğitim, istikbalimizi üzerine bina ettiğimiz ana sütundur. Eğitimi ihmal eden, ikinci plana atan toplumların kendilerine aydınlık ve müreffeh bir gelecek inşa etmeleri mümkün değildir” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda düzenlenen iftar programında eğitim çalışanlarıyla bir araya geldi.

Konuşmasının başında tüm vatandaşların Ramazan-ı Şerif’ini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayının bu sene de Suriye ve Türkiye’nin gönül coğrafyasında yaşanan dramlar, açlık, kıtlık ve savaş nedeniyle buruk geçtiğini kaydetti.

“İNŞALLAH BU RAMAZAN, İSLAM DÜNYASINDA HUZUR İKLİMİNİN HÂKİM OLDUĞU YENİ BİR DÖNEME VESİLE OLUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk kıblemiz Kudüs’te ve İsrail’in açık hava hapishanesine çevirdiği Gazze’de Filistinli kardeşlerimizin maruz kaldığı zulümler ne yazık ki iftar sofralarımızın mutluluğunu doyasıya yaşamamıza mani oluyor. Türkiyeli Müslümanlar olarak duamız, Filistinli, Yemenli, Afganistanlı, Afrikalı, Asyalı, Arakanlı kardeşlerimizle beraberdir. İnşallah bu Ramazan zulümlerin son bulduğu, iç savaşların sona erdiği, İslam dünyasında yeniden kardeşlik ve huzur ikliminin hakim olduğu yeni bir döneme vesile olur” duasında bulundu.

“Eğitim, istikbalimizi üzerine bina ettiğimiz ana sütundur. Eğitimi ihmal eden, ikinci plana atan toplumların kendilerine aydınlık ve müreffeh bir gelecek inşa etmeleri mümkün değildir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, güçlü toplum, güçlü ülke idealine ancak beşeri sermayenin iyi değerlendirilmesi, nitelikli eğitim-öğretim sürecinden geçirilmesiyle ulaşılabileceğini kaydetti.

“BÜTÇEDE ASLAN PAYINI DAİMA EĞİTİME VERDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yıldır eğitim-öğretimin en öncelikli gündem maddeleri olduğuna vurgu yaparak, bütçede aslan payını daima eğitime verdiklerini, eğitim alanında tarihi nitelikte pek çok adım attıklarını söyledi.

Meseleye ideolojik ön yargılar yerine objektif kriterlerle yaklaşan herkesin Türkiye’nin eğitim altyapısında kat ettiği mesafeyi kabul ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Eğitim özü itibarıyla dinamik bir süreç olduğu için sürekli yenilik, yenilenme gerektirir, dünyada hiçbir ülke bu alanda mükemmel konumda olduğunu iddia edemez, her şeyi bitirdim diyemez, çünkü dinamik bir yapı var. Biz nasıl daha iyi, daha nitelikli, daha kaliteli bir eğitim arayışındaysak, dünyanın gelişmiş ülkeleri de benzer arayışlar içerisinde.”

“EĞİTİMDE MÜKEMMELE ULAŞMA ÇABASI, ALKIŞLANACAK BİR TAVIRDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz nasıl sürekli kendimizi geliştirmek için çalışıyorsak, diğer toplumlar da aynı gayreti sarf ediyor. Hükûmet olarak sürekli kendimizi tartıyor, muhasebemizi yapıyor, tespit ettiğimiz sıkıntıları gidermeye çalışıyoruz. Bunun adı, birilerinin iddia ettiği gibi eğitimi yapboz tahtasına dönüştürmek değil, reform iradesini kararlılıkla sürdürmektir. Bunun adı, istikbalimiz olan evlatlarımızı geleceğin şartlarına, geleceğin ihtiyaçlarına daha iyi hazırlamak hedefiyle vizyoner davranmaktır. Eğitimde mükemmele ulaşma çabası eleştirilecek, yerilecek bir tavır değil, tam aksine takdir edilecek, alkışlanacak bir tavırdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimin içeriğini geliştirmek konusunda diğer alanlarda kat edilen mesafenin biraz gerisinde kalındığını kabul ederek, bu konudaki eksikliklerin giderilmesindeki azim ve kararlılıklarından ise en küçük bir eksilme olmadığını vurguladı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve ekibinden söz konusu eksiklikleri giderme konusunda büyük beklentiler olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu doğrultuda yürüteceği tüm çalışmalarda kendisinin yanında olduğumu özellikle belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda yapılan bütün yatırımların Türkiye’yi 2023 hedefleriyle 2053 ve 2071 vizyonunu hayata geçirme noktasında hazır hâle getirdiğine inandığını dile getirerek, “Müfredata dair kapsamlı ve iyi hazırlanmış projelerimizi devreye alabiliriz. Geçtiğimiz hafta Millî Eğitim Bakanlığımızca açıklanan yeni eğitim reformunun bu yönde atılmış kıymetli bir adım olduğunu düşünüyorum. Eğitim camiamızın tüm paydaşlarının katıklarıyla hazırlanan bu paket, öğrencilerimizin kişisel kabiliyetlerinin geliştirilmesinden öğretmenlerimizin verimli ders işlemesine kadar pek çok önemli değişikliği içeriyor” açıklamasında bulundu.

“EĞİTİM KONUSUNDA MESELEYİ İDEOLOJİK ZEMİNE ÇEKMEK, HİÇ KİMSEYE BİR YARAR SAĞLAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitim gibi 82 milyonun tamamını ilgilendiren bir konuda meseleyi ideolojik zemine çekmek, yapıcı davranmak yerine yıkıcı olmak hiç kimseye bir yarar sağlamaz. Eğitimi siyasi hesaplaşma aracı hâline dönüştürmek, açık söylüyorum, en büyük zararı eğitimcilerimize ve evlatlarımıza verecektir. Yalan yanlış bilgilerle milletimizin aklını bulandırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur” uyarısında bulundu.

Eğitim reformunun, “sayısı az, ama sesi çok çıkan” çevrelerce sabote edilmesine, farklı yönlere çekilmesine izin vermeyeceklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin evlatları için ne iyiyse, ne doğruysa, hangi program faydalıysa onu hayata geçirmenin gayretinde olacaklarını dile getirdi.

“ÖĞRETMENLERİMİZE YÖNELİK ŞİDDETİ ASLA TASVİP ETMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknolojideki ve iletişimdeki gelişmelerin, topluma yabancı bazı hastalıkların da millî bünyeye sirayet etmesine neden olduğuna dikkati çekerek, şiddettin özendirildiği dizilerin, şiddet içeren filmlerin ve sanal oyunların, özellikle gençlerin zihin kodlarını tahrip ettiğine işaret etti.

Toplumda fiziki ve sözlü şiddetin yaygınlaştığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimcilerin de maruz kaldığı şiddet olaylarının son derece üzüntü verici olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Cumhurbaşkanı olarak öğretmenlerimize yönelik şiddeti asla tasvip etmediğimi burada altını çizerek ifade etmek istiyorum. Bu konuda en küçük bir müsamahamız yoktur, olamaz, bizim kültürümüzde öğretmene el kalkmaz, öğretmenin eli öpülür” dedi.

Türkiye ve Türk milletine asla yakışmayan şiddet sorununun hep birlikte üstesinden gelineceğine olan inancını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “İnşallah bundan sonra çalışma şartlarından özlük haklarınıza kadar sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Ekonomimiz büyüdükçe, ülkemizin imkânları genişledikçe oluşan katma değerden sizler de hak ettiğiniz payı alacaksınız” diye konuştu.

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu Ankara

TÜRKİYE,ADANA, ADIYAMAN, AFYON, AĞRI, AMASYA, ANKARA, ANTALYA, ARTVİN, AYDIN, BALIKESİR, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, HATAY, ISPARTA, MERSİN, İSTANBUL, İZMİR, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MALATYA, MANİSA, KAHRAMANMARAŞ, MARDİN, MUĞLA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, ORDU, RİZE, SAKARYA, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, SİVAS, TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON, TUNCELİ, ŞANLIURFA, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, BARTIN, ARDAHAN, IĞDIR, YALOVA, KARABÜK, KİLİS, OSMANİYE, DÜZCE,

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Adaletin olmadığı bir devlet eninde sonunda yıkılıp gitmeye mahkûmdur” 0 94571

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Devlet; adalet üzerinde yükselir, gelişir, güçlenir, büyür. Adaletin olmadığı bir devlet, tıpkı temelsiz bir bina gibi, eninde sonunda yıkılıp gitmeye mahkûmdur. İlk insandan beri devam eden adalet arayışı, kıyamete kadar da sürecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni’ne katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâkim ve savcı adaylarına hitaben bir konuşma yaptı.

“DEVLET ADALET ÜZERİNDE YÜKSELİR VE GELİŞİR”

Yeni görev başlayacak hâkim ve savcılara “Adalet mülkün temelidir” sözünü anımsatarak, bu sözün tüm hayatları boyunca rehber olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet adalet üzerinde yükselir, gelişir, güçlenir, büyür. Adaletin olmadığı bir devlet tıpkı temelsiz bir bina gibi eninde sonunda yıkılıp gitmeye mahkumdur” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası platformlarda “dünya 5’ten büyüktür” çağrısını yinelediğini belirterek, “Aslında bu bir adalet arayışının tezahürüdür, gereğidir. Çünkü şu anda dünya 5’ten ne yazık ki büyük olmadığını iddia eden ve dünyayı bir ülkenin iki dudağı arasına mahkûm eden bir anlayış, bir yapı, adil bir yapı olamaz” ifadesini kullandı.

Adalet dağıttığını söyleyenlerin sadece insanlığa nasihat verdiğini, insanlığı aldattığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu çağrıyı yaşanan nice zulümlerin sebebi olan uluslararası sistemdeki adaletsizliğe karşı dünyadaki tüm mazlumların sesi olarak dile getiriyoruz. Aynı şekilde bölgemizdeki katliamlardan, çatışmalardan, saldırılardan kaçan milyonlarca insana kucak açmamızın gerisinde de adalete, merhamete, bizi insan yapan tüm değerlere olan saygımız, bağlılığımız vardır. Devlet ve millet tarihimiz baştan sona kadar bu asil duruşun tezahürleriyle örülmüştür. Bize her vesileyle adaleti, adaletle davranmayı emreden Allah’ın ipine sıkı sıkıya sarıldığımız dönemler hep altın çağlarımız olmuştur. Buna karşılık adalet konusundaki hassasiyetimizi kaybettiğimiz dönemlerde felaketler ardı ardına gelmiştir, kapımıza dayanmıştır.”

“ZİHİNLERİNİ VE KALPLERİNİ SAPKIN İNANÇLARA KİRALAMIŞ OLANLAR ADALET DAĞITAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yıldır fiziki imkânlarından insan kaynağına, mevzuatından infazına kadar her alanda adalet teşkilatını geliştirmeye, güçlendirmeye çalıştıklarını anlatarak, adliye binalarına yapılan yatırımları hatırlattı.

Adalet teşkilatın bir dönem vesayet güçlerinin, bir dönem FETÖ ihanet çetesinin, hatta avukatlar boyutunda bakıldığında bazı terör örgütlerinin ağır saldırılarına maruz kaldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı kurumlarını hakiki manada millet adına karar veren ve devleti için çalışan bir yapı hâline getirmek için çok büyük mücadeleler verdiklerini söyledi.

“Zihinlerini ve kalplerini sapkın inançlara, ideolojilere, çıkarlara kiralamış olanların adalet dağıtması mümkün değil” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu meslek sadece hakka, hakkaniyete, hukuka adanmışlığa izin verir. Adalet yolundan sapanların akıbeti yine hukuk içinde hesap vermektir” diye konuştu.

“HÂKİM VE SAVCININ EN BÜYÜK MURAKIBI KENDİ VİCDANIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün göreve başlayan hâkim ve savcıların hukuktan, hakkaniyetten, adaletten taviz vermeden çalışacaklarına inandığını dile getirerek, “Hâkimin ve savcının en büyük murakıbı kendi vicdanıdır. Kanunlar ne kadar dikkatli ve ayrıntılı yazılırsa yazılsın, sonuçta bunun uygulamadaki karşılığını ortaya koyacak olan sizlersiniz. Bana göre öncelikli olan kanun değil, öncelikli olan hukuktur; burası çok önemli. Kanun yazılır, geçer kâğıt üzerinde kalır. Ama hukuk o değil, hukuk, hak ve halk arasındaki o bütünlüğün ta kendisidir” değerlendirmesinde bulundu.

Millete karşı sorumluluğunu ve vicdanını önde tutan bir hâkim ve savcının, vasat bir kanunu en ideal şekilde uygulayabileceğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendine başka ölçüler edinen bir hâkim ve savcının en iyi, en detaylı kanunu bile vicdanları kanatacak kararların aracı hâline getirebileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adalet öyle bir kavram ki, kimi durumda zulümle arasındaki fark bir soğan kabuğu kadar ince hâle gelir” dedi.

“İHSAN VE ADALET BAYRAĞI YÜKSELDİĞİNDE, DÜNYADA TEK BİR YOKSUL VE MAZLUM KALMAZ”

Mevlana’nın zalimi “üzerine düşenleri, görevli ve yükümlü olduğu işleri yapmayan kişi” olarak tarif ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu anlayışa göre, Allah devleti, iktidarı, gücü, halk bunalıp da göklere el açmasın, şikâyetçi olmasın diye vermiştir. Ülkelerdeki yasalar semaya bir tek ya Rabbi çığlığı yükselmesin diye tesis edilmiştir. İhsan ve adalet bayrağı yükseldiğinde, dünyada tek bir yoksul, tek bir mazlum kalmaz. Bu öyle bir vazife ki, en küçük bir ihmali, en küçük bir boş vermişliği, en küçük bir rehaveti kaldırmaz. Önünüze gelen dosyalardan, bilgilerden bir tekini bile gözden kaçırmanız, dikkatli incelemeyip yanlış değerlendirmeniz, Allah göstermesin, gerçekten vahim sonuçlara yol açabilir. Her birinizin görev yerlerinizde bu anlayışla unvanlarınızın, kürsülerinizin hakkını ben vereceğinize inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de siyasetin zaman zaman en basit nezaket sınırlarını dahi zorlayan hâl alabildiğine vurgu yaparak, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararının ardından bazı siyasetçilerin yine bu şekilde sınırları zorladığını sözlerine ekledi.

“ELEŞTİRİNİ YAPABİLİRSİN AMA HAKARET EDEMEZSİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün bir siyasi partinin genel başkanının TBMM’deki grup toplantısında yargı mensuplarını hedef alan insanlık dışı sözler sarf ettiğini hatırlatarak, “Bu kişiler hiç anayasayı da şöyle gözden geçirmediler mi? Anayasanın 138. maddesi çok açık ve net, bırakın bazı ilişkiler kurmayı, ima dahi edemezsiniz diyor yargı mensuplarına; ima ima… Bunlar öyle ileri gittiler ki, affınıza sığınıyorum, bir küfretmedikleri kaldı, her türlü hakareti yaptılar. Eleştirini yapabilirsin, ayrı bir konu, zaman zaman ben de eleştiri yapıyorum, ama hakaret edemezsin, küfredemezsin, buna hakkın yok, buna yetkin yok. Hukuk ve hukukçuları sadece kendi işlerine gelen kararlar verildiğinde yücelten, aksi durumda ise yerden yere vuran bu zihniyeti ben huzurlarınızda şiddetle kınıyorum, bunlar kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Yargı mensuplarından bu tür densizliklere karşı gözlerini, kulaklarını, kalplerini kapalı tutmalarını rica eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı içinde haklarının aramaları gerektiğini de hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda, “Şeriata, yani hukuka olan bağlılığı ne derece güçlü tutarsak geleceğimize o derece güvenle bakabiliriz. Hiçbir yargı kurumu ve mensubu herhangi bir partinin, siyasetçinin, şahsın çıkarına göre karar vermekle mükellef değildir. Buna şahsım da dâhildir” vurgusunda bulundu.

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu Ankara

TÜRKİYE,ADANA, ADIYAMAN, AFYON, AĞRI, AMASYA, ANKARA, ANTALYA, ARTVİN, AYDIN, BALIKESİR, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, HATAY, ISPARTA, MERSİN, İSTANBUL, İZMİR, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MALATYA, MANİSA, KAHRAMANMARAŞ, MARDİN, MUĞLA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, ORDU, RİZE, SAKARYA, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, SİVAS, TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON, TUNCELİ, ŞANLIURFA, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, BARTIN, ARDAHAN, IĞDIR, YALOVA, KARABÜK, KİLİS, OSMANİYE, DÜZCE,