Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Milletimizin inancına ve değerlerine uygun bir eğitim sistemi inşa etmeden, hiçbir hedefimize ulaşamayız” 0 88758

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bizim medeniyetimizde eğitimin ulvi gayesi, salih insan yetiştirmektir. Milletimizin inancına, değerlerine, tarihine, kültürüne uygun bir eğitim sistemi inşa etmeden, hiçbir hedefimize ulaşamayız. Biz yıllarca milletimizin ihtiyacı olan işte bu eğitim modelinin en ideal yerinin İmam Hatip okulları olması için çalıştık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Kurulu’na katıldı. İstanbul Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’ni, medeniyet davasının lokomotif kuruluşlarından biri olarak gördüğünü ve bu çatı altında görev üstlenmenin büyük bir paye olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, dernekte yönetimi devredenlere teşekkür etti, yönetimi devralacaklara da başarılar diledi.

“MEDENİYETİMİZDE EĞİTİMİN ULVİ GAYESİ, SALİH İNSAN YETİŞTİRMEKTİR”

Eğitimin amacının ideal insan yetiştirme, İslam medeniyetinde ise eğitimin ulvi gayesinin, salih insan yetiştirme olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin inancına, değerlerine, tarihine, kültürüne uygun bir eğitim sistemi inşa etmeden, hiçbir hedefe ulaşılamayacağını söyledi. Milletin ihtiyacı olan bu eğitim modelinin en ideal yerinin İmam Hatip okulları olması için çalıştıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İmam Hatip okullarının tek tipçi dayatmalarına karşı, milletin kendi öz değerlerine uygun ve gerçek anlamda kuşatıcı insan yetiştirmek için öne çıktığını ve bunu başardığını kaydetti.

Herkesin eğitim yoluyla bilginin peşinde koşacağını; ancak bunun en çok da İmam Hatiplilerin görevi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte bu bilinçle İmam Hatiplerde görev yapan öğretmenlerimiz ve bu davaya gönül vermiş büyüklerimiz, salih insan yetiştirme mücadelesini sadece sınıflarla sınırlı olmayan bir şekilde yürütmüştür, sonuçta ortaya bir İmam Hatip markası çıkmıştır” diye konuştu.

Bunu ifade ederken İmam Hatip okulları,  fen liseleri ve meslek liseleri arasında bir ayırım yapmak için söylemediğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu sadece ve sadece nasıl ki bir Galatasaray Lisesi’nden mezun olan bir Galatasaray Lisesi’nin marka olarak önemini ortaya koymaya çalışıyorsa, Kabataş’tan mezun olan ortaya koymaya çalışıyorsa, ben de tabi ki bir İmam Hatipli olarak bunu ortaya koymaya çalışıyorum, olay bu” diye ekledi.

Bulunduğu makam ve mevkiinin, böyle bir ayrımı yapmaya kendisini tecviz etmediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim için imam hatipte okuyan da evladımdır, Galatasaray Lisesi’nde okuyan da evladımdır, Kabataş’ta okuyan da evladımdır, tüm Anadolu, Fen Lisesi, hepsinde okuyan evladımdır. Bu zaten aldığımız terbiyenin de gereğidir, öyle de yapmak durumundayız” sözlerine yer verdi.

“İNSANLIĞIN ÖNÜNDE BİR IŞIK VE HAKİKAT ARAYICISI OLMALISINIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, şunları söyledi: “Türkiye, tek parti devrinin milletimizi topyekûn mankurtlaştırmayı hedef alan hastalıklı zihniyetinden kısmen de olsa eğer kurtulabilmişse, İmam Hatipliler etrafında yürütülen mücadele sayesindedir. Mensuplarını çatısı altıda buluşturan bu kurumun misyonunu ne kadar iyi anlarsak, sorumluluğumuzu o derece iyi idrak edebiliriz. Sizlerden beklenen sadece bu milletin değil, tüm ümmetin ve daha da ötesinde tüm insanlığın önünde bir ışık, bir rehber, bir hakikat arayıcısı olmanızdır. Üstadın deyimiyle bu, gerçekten çok büyük ve aynı zamanda ‘hor ve öksüz’ bir davadır. Üstlendiğimiz bu ağır imtihanı başarıyla sonuçlandırmak için, sonunda herhangi bir rütbe veya mal beklemeden, mükâfatı sadece Rabbimizden umarak her an, her gün, durup dinlenmeden çalışacağız.”

Bu kutlu dava yolunda verilen mücadelenin ve yapılan fedakârlıkların değerini asla unutmayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençler bu okullarda okuyabilsin diye hayatlarını bu davaya adamış nice aksakallı büyüğün, İmam Hatip okullarından ayrılmayı reddettikleri için eğitim hayatları zorlaşan ve biten nice gencin ve onların ailelerinin fedakârlıkların hâlen hafızalarda olduğunu söyledi.

Konuşmasında; 20 yıl önce, Pınarhisar Cezaevi’nde olduğu için İmam Hatip lisesinden mezuniyet törenine katılamadığı oğlu Bilal Erdoğan ve arkadaşlarına yazdığı mektubu okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin 20 yılda nereden nereye geldiğini hep birlikte gördük. Bunun için geleceğimize de hep umutla bakmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

“İMAM HATİP MESELESİ, EĞİTİM SİSTEMİ TARTIŞMASININ ÇOK ÖTESİNDE BİR ANLAMA SAHİP”

Türkiye’de İmam Hatip okulları meselesinin, basit bir okul ve eğitim sistemi tartışmasının çok ötesinde bir anlama sahip olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletin inancı, değerleri, tarihi ve kültürüyle kavgalı olanların ilk önce imam hatipleri hedef almasının gerisindeki sebebi biz çok iyi biliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geldiği tek ziyaretinde ana muhalefet partisi lideri ile yaptıkları konuşmada ilgili siyasi parti liderinin İmam Hatip okullarında sadece Arapça, tefsir, fıkıh, hadis gibi mesleki derslerin verildiğini zannettiğinin ortaya çıktığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de söz konusu parti liderine bu okullarda tarih, coğrafya, felsefe, matematik, fizik ve kimya derslerin de verildiğini anlattığını açıkladı. Başka bir siyasi parti liderinin Çamlıca Camii ile ilgili “Büyük Çamlıca’ya 60 bin kişilik caminin ne gereği var?” sözlerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hesabı kalk bir de Kanuni’ye sorsana? Bu hesabı kalk bir de Fatih’e sorsana?” ifadelerini kullandı.

“İMAM HATİPLERE SALDIRANLAR, MİLLETİMİZİN KÖKLERİNİ KURUTMAK İSTİYORDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, budanan bir ağacın, kökleri sağlam kaldığı sürece gelişmeye, büyümeye ve yeşermeye devam edeceğinin altını çizdi ve “Ağacı yok etmenin et etkili yolu, köklerini kurutmaktır. İmam Hatiplere saldıranlar, milletimizin köklerini kurutmak istiyorlar. Çünkü bu okullar tüm eksiklerine, tüm sıkıntılarına, aldığı tüm yaralara rağmen milletimizin kökleriyle gövdesi arasındaki bağı temsil ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bu okullardan mezun olduğu hâlde, “bu kadar imam hatibe ne gerek var” diyen zavallıların da olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sen bunu diyeceğine, bu kadar okula ne gerek var desene; onu diyemez. Niye? Bizim ona da ihtiyacımız var, buna da ihtiyacımız var. Burada İmam Hatip okullarının işlevinin buradan mezun olmuş birisi olarak ne anlama geldiğinin farkında değil. Dolayısıyla biz burada ispatla mükellefiz ve buradaki başarının her yerde nasıl olacağını da bu zavallılara da göstermemiz lazım” diye konuştu.

28 Şubat döneminde İmam Hatiplerin orta bölümlerini tamamen kapatıp, lise bölümlerini de, üniversiteye geçişi imkânsız hâle getirerek öldürmeye çalışanların niyetinin, bu kökü kurutmak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Belki İmam Hatip binalarının kapılarına kilit vurdular, ama milletimizin gönlündeki ateşi söndüremediler. Bugün bin yıl sürecek denilen 28 Şubat zihniyetinden geriye pek bir şey kalmadı ama köklerini kurutmaya çalıştıkları medeniyet ağacımız çok daha gür şekilde yaşamaya devam ediyor. Çünkü onlar şunu bilmiyorlardı: Güç bizde zannediyorlardı. Hâlbuki, ‘la galibe illallah’, bunu bilmeleri lazım, galip olan sadece Allah’tır, bunu bilseydiler bunu söyleyemezlerdi. Ve hamdolsun, öyle de oldu.”

2002’de göreve geldiklerinde İmam Hatip okullarının orta bölümlerinin kapatıldığı için olmadığını, lise bölümlerinin sayısının 536, öğrenci sayısının ise 64 bin 500 olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaklaşık 1 milyon 300 bir öğrencisi ve 3 bin 444 okuluyla İmam Hatip liselerinin millî eğitim sistemindeki payının hâlâ oldukça mütevazı bir seviyede olduğunu ifade etti.

“İMAM HATİPLİ OLMAK, AYNI ZAMANDA DAVA ADAMI OLMAK DEMEKTİR”

Skordan ziyade kalite ve içeriğe önem verdiklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif’in millete vasiyeti olan “Asım’ın Nesli” yetiştirebildikleri takdirde bu sayılarla dahi çok büyük neticeler elde etmelerinin mümkün olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz rükudan başka yerde eğilmeyecek başlar, gerektiğinde bir hilal uğruna batacak güneşler gibi bir nesli hazırlamamız lazım, bunun için çok çalışmamız lazım, bu yolda gayretlerimizi artırmamız lazım” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İmam Hatipli olmak demek, aynı zamanda dava adamı olmak veya buna talip olmak demektir. Dava adamı önce davasının ne olduğunu bilecek, öğrendiklerinden hareketle kendi nefsinden başlayarak ailesine, arkadaş çevresine, şehrine, ülkesine ve nihayet tüm âleme uzanan bir silsile içinde nerede durduğunun da farkında olacak. Bunun yanında, davasını hayatında da yaşayacak, en ufak bir savurulmada merkezi bırakıp başka yerlere kaçmayacak, çok önemli. İşte şu anda bakıyoruz bazı yerlerde, işte seçimlerde filan Allah selamet versin, hemen anında sendika değiştirmeler, şunlar-bunlar, filan-falan, herkes bir yere savrulmaya başladı. Bu, dava adamı olmak değil. Böyle olur mu? Şayet davamızı yaşamıyorsak, bu yöndeki gayretlerin neticeye ulaşması mümkün değildir.”

İmam Hatip okullarında öğrenilenlerin, ÖNDER gibi kuruluşların ikliminde sahip olunan değerlerin yaşandığı sürece millete ve ümmete hayırlı insanlar hâline gelinebileceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aksi takdirde, ülkemizde ve dünyada milyonlarca örneğini gördüğümüz, söyledikleriyle yaşadıkları bir olmayan güruhun içinde kaybolup gideriz” ifadelerini kullandı.

Medeniyet davasının, el birliğiyle İmam Hatiplilerin öncülüğünde hep birlikte zirveye ulaştırılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  son dönemde en büyük medeniyet davasında omuz omuza olunması gerekirken bambaşka mecralara yönelenlerin olduğunu üzüntüyle takip ettiklerini söyledi.

“MEDENİYET DAVAMIZDA ORTAYA KONAN YANLIŞ TAVIRLARIN HİÇBİR İZAHI OLAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle davam etti: “Hatta bu kesim öyle bir savrulma yaşamış durumda ki, Cumhuriyet döneminde işte bu az önce ifade ettim, ülkemize kazandırdığımız en büyük cami olan Büyük Çamlıca Camii için dahi ‘gereksiz’ diyecek bir yere gelmiştir. Biz hayatımız boyunca siyasi rekabetle kadim davamız yolunda verdiğimiz mücadeleyi hep birbirinden ayrı tuttuk. Biz bu ülkede kimlerin camilerimizi ahır hâline dönüştürdüğünü gayet iyi biliriz. Sadece şuracıkta, şu Fatih sınırları içerisinde, sur içinde 400’e yakın mescit kapatılmıştır. Kim? İşte bu malum CHP tarafından. Ve bunların bir kısmını biz yeniden inşa ve ihyaya başladık. Bunları onlar yaptı, biliyoruz. Ama bunları kalkıp da 6 oka 7’nci bir ok ilave etmek suretiyle oradan bir şeyler kapanlar bunu söylemeye gayret ederse, kusura bakmasınlar, herhâlde milletim onlara da gereken dersi gerektiği yerde verecektir.”

Günlük siyasette farklı düşünmenin, farklı davranmanın, seçimlerde farklı saflarda yer almanın anlaşılabilir bir durum olduğunu belirterek, “Ama Büyük Çamlıca Camii başta olmak üzere doğrudan medeniyet davamızın sembolleriyle ilgili konularda ortaya konan yanlış tavırların hiçbir zaman izahı olmaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu şekilde davrananların, tek parti devrinden beri mücadele ettiğimiz zihniyetle tamamen aynı kulvara girdikleri anlaşılıyor. Seçimlerde başlayan iş birliği öyle anlaşılıyor ki hızla hayatın tüm alanlarına yayılıyor. Rabbimden bu tür yanlış yollara sapanların akıllarını ve gönüllerini aydınlatmasını temenni ediyorum.”

ÖNDER çatısı altında hizmet edenlere şükranlarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını gerçekleştirilen genel kurulun hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak ve yeni yönetime başarılar dileyerek tamamladı.

FATİH BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET

Programın ardından Fatih Belediyesi’ne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Genel Seçimleri’nin ardından mazbatasını alarak göreve başlayan Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’ı ziyaret edip görevinde başarılar diledi. Ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da eşlik etti.

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu – İstanbul

TÜRKİYE,ADANA, ADIYAMAN, AFYON, AĞRI, AMASYA, ANKARA, ANTALYA, ARTVİN, AYDIN, BALIKESİR, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, HATAY, ISPARTA, MERSİN, İSTANBUL, İZMİR, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MALATYA, MANİSA, KAHRAMANMARAŞ, MARDİN, MUĞLA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, ORDU, RİZE, SAKARYA, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, SİVAS, TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON, TUNCELİ, ŞANLIURFA, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, BARTIN, ARDAHAN, IĞDIR, YALOVA, KARABÜK, KİLİS, OSMANİYE, DÜZCE,
Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin gıyabi cenaze namazına katıldı 0 88023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Fatih Cami’nde kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kıldırdığı cenaze namazında vatandaşlarla saf tutan Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından kısa bir konuşma yaptı.

“Her şeyden önce şehidimiz Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazını akdetmiş bulunuyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhammed Mursi’nin dün akşam Türkiye saatiyle 19:00 civarında duruşma esnasında Rabbine yürüdüğünü, hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bu normal bir yürüyüş müdür, yoksa burada daha başka durumlar var mıdır, yok mudur, bu düşündürücüdür. Şahsen benim şu anda bunun normal bir ölüm olduğuna inancım yok. Zira o kadar ki, ailesine Muhammed Mursi’yi teslim edemeyecek kadar bunlar korkak” ifadesini kullandı.

Muhammed Mursi’nin vasiyetinde köyüne defnedilmeyi arzu ettiğini ancak bunun kabul edilmediğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sisi burada da yine aynı anlayışını, aynı zulmünü burada da devam ettirdi. O neydi? Kardeşlerim, şunu unutmayın: Korkaklar zafer anıtı dikemez. Sisi zulmünü bu şekilde devam ettiriyor” diye konuştu.

“MÜSLÜMANLAR OLARAK DİK DURACAĞIZ, ASLA İNANDIKLARIMIZDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Mısır’da son dönemde verilen 50’yi aşkın idam kararının darbeci yönetim tarafından onandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yedi tane genci bir anda idama götürmüşlerdir ve bu idama götürülen gençlerle ilgili de ne yazık ki dünya sessiz kalmıştır. Avrupa Birliği idamı yasaklar arasında konuştuğu hâlde, Mısır’da yapılan toplantıda ne yazık ki o toplantıya bizzat Avrupa Birliği üyesi ülkeler katılarak o katil, zalim Sisi’yle birada olmuşlardır” dedi.

“Zalimler için yaşasın cehennem” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi’nin bunlar naaşından korkacak kadar hafiftirler. Bunlarda yürek yok, bunlarda yürek olmadığı gibi bunlar maalesef bizlere karşı da aynı tutum, aynı tavır içinde. Fakat biz Müslümanlar olarak dik duracağız, asla inandıklarımızdan taviz vermeyeceğiz. Biz biliyoruz ki; ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler, ancak siz anlamazsınız, bilmezsiniz.’ Mursi şu anda biliyoruz ki şehitlerden bir tanesidir.”

“MURSİ, DEMOKRATİK YOLLA MISIR’DA İLK KEZ SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bir de zaman zaman bazıları şu tür ifadeler kullanıyorlar: Demokrasi şehidi. Değerli kardeşlerim, böyle bir şey yok, demokrasi şehidi diye bir şey olmaz. Ve burada olan demokratik yolla Mısır’da ilk kez seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır, Mursi’nin bu özelliği var. Ama onlar, Batı buna dahi ne yapamadı, tahammül edemedi. Ve şu ana kadar hiçbir şey duydunuz mu? Duymadınız, kolay kolay da duymayacaksınız” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığının attığı adımla Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılarak Müslümanlar olarak bir görevi ifa etmenin hazzını yaşadıkların vurgulayarak, “Ve tezkiyeyi tamamladık, zaten defni ifa edildi, icra edildi sabah beş gibi, bu kadar korkaklar. Biz de burada gıyabi cenaze namazımı kıldık. Allah sizlerden de razı olsun” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Unutmayın, bu ülkede de Sisi’ler var, benzerleri var, onun için çok dikkatli olmaya mecburuz ve onların karşısında. Hatırlayın, şahsıma karşı da senin de akıbetin Mursi gibi olacak diyenler de vardı. Tabii bunlar bir şeyi hâlâ anlayamadılar, o da şahadeti anlayamadılar. Eğer şahadeti anlamış olsaydılar bunları konuşmazlardı. İnşallah sonu bu işin de hayır olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Namaza; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski TBMM Başkanları İsmail Kahraman ve Mehmet Ali Şahin, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Milletimizden aldığımız cesaretle ekonomik tuzaklara eyvallah etmeden dimdik yolumuza devam ediyoruz” 0 88794

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultangazi Toplu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bunca yaşadığımız badireyi, milletimizle hasbilik temelinde kurduğumuz güçlü gönül bağı sayesinde atlatmayı başardık. Bugün de milletimizden aldığımız cesaretle yaptırım tehditlerine, ekonomik tuzaklara, askerî güç gösterilerine eyvallah etmeden, dimdik yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde gerçekleşen Sultangazi Toplu Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

SULTANGAZİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR

Bugün toplam yatırım tutarı 1 milyar 188 milyon lirayı bulan 24 kalem eser ve hizmetin açılışının gerçekleştirileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan hizmetlerden birinin de 501 milyon lira yatırım bedeli olan Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğunu,  600 klinik yatağı, 120 yoğun bakım yatağı, 67 acil servis yatağı, acil servisleri, ameliyathaneleri ve diğer birimleriyle açılışı yapılan hastanenin hayırlı olmasını diledi.

Sultangazi’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konutları, kapalı yüzme havuzu ve spor tesisleri, öğrenci yurdu, mahalle hizmet tesisleri, Millet Bahçesi, Metris Köprülü Kavşağı ve yan yolu, Habibler İtfaiye Binası gibi yatırım ve hizmetlerin gerçekleştirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Sultangazi Belediyesi’nin tamamladığı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ile hanımlar merkezinin, bakanlıklar tarafından yapılan gençlik merkezi, gençlik ve sanat merkezi, polis merkezi ile dokuz ayrı okulun da resmen açıldığını bildirdi.

“MERHUM MURSİ’NİN DARBEYLE İNDİRİLMESİNİ VE NİHAYET HAYATINI KAYBETMESİNİ İZLEYEN TÜM İNSANLIĞI ESEFLE KINIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yargılandığı mahkeme salonunda hayatını kaybeden, 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbeyle devrilerek cuntacılar tarafından hapse atılan eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye bir kez daha Allah’tan rahmet dileyerek, “Demokratik seçimle işbaşına gelen merhum Mursi’nin darbeyle indirilmesini, hapiste tek oda, hücrede eziyet çektirilmesini ve nihayet hayatını kaybetmesini izleyen Batı dünyasını ve tüm insanlığı esefle kınıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Darbeyle devrildiğinde bize Mursi’nin sonunu hatırlatanların bugün aynı çirkinliği sergiliyor olmaları önümüzdeki kirli zihniyetin hâlâ varlığını sürdürdüğüne işaret ediyor. Bize Mursi’yi hatırlatanlarla biz şu anda yarışıyoruz. Pazar günü yapılacak seçimde bir tarafta bize Mursi’yi bize hatırlatanlar var, diğer tarafta adaletle bu yolda yürüyecek olanlar var” değerlendirmesinde bulundu. “Zalimler için yaşasın cehennem” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Mursi için bugün Fatih Camii’nde ikindi namazının ardından kılınacak gıyabi cenaze namazına katılacağını bildirdi.

Merhum Mursi’nin cenazesinin defin işleminin sabah saat 05.00’da iki oğlunun katılımıyla gerçekleştirildiğini, darbecilerin Mursi’nin cenazesinden bile korktuğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niye korkuyorsunuz? İşte siz bu tür şehitlerin evet kendisinden korkarsınız, korkaklar için de yaşasın cehennem. Bunu başaramayacaklar. Ülkemiz için de bunu başaramayacaklar. Nasıl 15 Temmuz’da başaramadılarsa bundan sonra da başaramayacaklar” diye konuştu.

“BUGÜNE KADAR MİLLETİMİZİN İRADESİNİN SANDIKTA EN SAĞLIKLI ŞEKİLDE TEZAHÜR ETMESİ İÇİN MÜCADELE ETTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin Türkiye’deki ve İstanbul’daki galibinin hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde Cumhur İttifakı ve AK Parti olduğuna vurgu yaparak, “Milletimiz bu seçimlerde Türkiye genelinde İl Genel Meclisi’nde yaklaşık yüzde 60’lık, büyükşehir belediye başkanlıklarında yüzde 52’lik, il belediye başkanlıklarında yüzde 55’lik bir oranla yanımızda yer almıştır. İstanbul’un 39 ilçesinin 25’i, 312 belediye meclis üyesinin de 180’i Cumhur İttifakı tarafından kazanılmıştır” açıklamasında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi ve Yüksek Seçim Kurulu’nun karar verme sürecini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti, gücünü millî iradeden alan bir partidir. Bugüne kadar hep milletimizin iradesinin sandıkta en sağlıklı şekilde tezahür etmesi için mücadele ettik. 31 Mart’ta büyükşehir seçimlerinde tespit ettiğimiz hırsızlıkların ve hukuksuzlukların hesabını sormak, bizim boynumuzun borcudur. Seçimlerin yenilenmesi kararı, siyasi değil hukuki bir sürecin ürünüdür” sözlerine yer verdi.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayının Ordu Valisi ve emniyet güçlerine yönelik hakaretlerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçimden sonra da bunun hesabını vereceksin bitmedi iş. Bunların hesabını vereceksin, herkes yerini de bilecek haddini de” dedi.

“NE YAPTIYSAK SAMİMİYETLE YAPTIK, DAHA İYİYE ULAŞMAK İÇİN YAPTIK”

İstanbullulardan Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminde AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’a çok güçlü bir destek beklediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u 1994’ten beri ekibiyle tanıdıklarını, İstanbul’daki Marmaray, Avrasya tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı gibi eserleri AK Parti iktidarının şehre kazandırdığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a 1994’ten bu yana yaptıkları yatırım, hizmet ve eserlerden örnekler vererek, “Biz her ne yaptıysak samimiyetle yaptık, hüsnü niyetle yaptık, daha iyiye ulaşmak için yaptık. Millete başka söyleyen, milletin karşısında başka davranan, arkamızı döndüğümüzde ise başka şekilde hareket edenlerden kesinlikle olmadık. Sevgimizi de hoşnutsuzluğumuzu da açıkça ifade ettik, gösterdik. Siyasetlerini çift dillilik, riyakârlık, rol yapma üzerine kuranları hiçbir zaman tasvip etmedik” diye konuştu.

“MİLLETİMİZ BİZE İTİMAT ETTİĞİ İÇİN KENDİMİZDE YEDİ DÜVELE MEYDAN OKUYACAK GÜCÜ BULDUK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde üniversite öğrencilerine verdiği bursların CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu üzerine durdurulduğunu, AK Parti iktidara geldikten sonra da gençlere bursun Kredi ve Yurtlar Kurumu vasıtasıyla verilmeye başlandığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunca badireye rağmen, milletimizle hasbilik temelinde kurduğumuz güçlü gönül bağı sayesinde atlatmayı başardık. Milletimiz bize güvendiği için vesayetle mücadelemize destek verdi. Milletimiz bize inandığı için darbecilerin karşısında kanıyla ve canıyla yanımızda yer aldı. Milletimiz bize itimat ettiği için kendimizde yedi düvele meydan okuyacak gücü bulduk.  Milletimizin desteği sayesinde Suriye’de ve Irak’ta terör örgütlerinin inlerini başlarına yıktık. Bugün de milletimizden aldığımız cesaretle yaptırım tehditlerine, ekonomik tuzaklara, askerî güç gösterilerine eyvallah etmeden, dimdik yolumuza devam ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli mültecilere maaş bağlandığı şeklindeki yalanın CHP’liler tarafından dillendirildiğine dikkati çekerek, “Suriyelilere parasal maaş bağlama  diye bir şey asla yok. Biz kamplardaki Suriyelilere sağlık desteği veriyoruz, konteyner kentlerde yiyecek giyecek desteği veriyoruz ama asla onlara maaş bağlama diye bir şey yok, bu bir koskoca yalandır” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE HEDEFLERİNE YÜRÜYOR”

Dünyanın ticaret savaşları ve diplomatik ayak oyunlarıyla karanlık bir meçhule doğru sürüklendiği bir dönemde, Türkiye’nin hâlâ kendi hedeflerine doğru yürüdüğüne vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin istikrarlı gidişinden ve güçlü duruşundan rahatsız olanların, her fırsatı krize dönüştürmenin peşinde olduğunu ama Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Türk milletinin ellerine ve ayaklarına pranga vuramayacaksınız. Bu ülkeyi yıkımın, gözyaşının, acının, sefaletin, esaretin kol gezdiği bir yer hâline getiremeyeceksiniz. Halkımızı birbirine düşüremeyeceksiniz. Siyasi, askerî ve ekonomik kazanımlarımızı elimizden alamayacaksınız. Üretimimizi, istihdamımızı, ihracatımızı çökertemeyecek, refahımızı geriye götüremeyeceksiniz. Bir asır önce sinsice yıktığınız koskoca cihan devletinin külleri üzerinde doğan Türkiye Cumhuriyeti’ne aynı oyunları oynayamayacaksınız. Çünkü bu defa karşınızda; ‘bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız’ diyen bir millet var. Çünkü bu defa karşınızda, bu milletin her seçimde geçmişte eşi benzeri görülmemiş destekle güç verdiği bir yönetim var, bir Cumhurbaşkanı var.”

Bugüne kadar bulunduğu tüm görevlerde mesaisinin yarısının hep İstanbul olduğunun altını çizerek, “İstanbul’a proje adamı yakışır dedik ve Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız olarak Binali Yıldırım’la karşınıza çıktık” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve hükûmet olarak tüm bakanlıklar ve kurumlarla Binali Yıldırım’ın İstanbul’a yapacağı hizmetlerin yanında yer alacaklarını söyledi. Yaşadığı şehrin geleceğini düşünen, sorunlarının, sıkıntılarının çözümünü arzu eden, bu şehrin terör örgütlerinden mafyatik yapılara kadar çapulcuların elinde örselenmesine gönlü razı olmayan herkesi 23 Haziran’da sandık başına davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm vatandaşlardan Binali Yıldırım’a destek vermelerini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindekilerle Sultangazi’de yapımı tamamlanan hizmet, eser ve yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi.

ENERJİ PETROL MEDYA CEO – MEHMET ALİ SETENCİOĞLU

PATRONLAR GAZETESİ,GENÇ PATRONLAR DÜNYASI ,TÜRK İŞ DÜNYASI ,PATRONLAR HABER ,SON DAKİKA ,AKARYAKIT BAYİLERİ,AKARYAKIT DAĞITIM ŞİRKETLERİ,AKARYAKIT BAYİLERİ ,PATRONLAR GAZETESİ,ENERJİ MEDYASI,AKARYAKIT DAĞITIM ŞİRKETLERİ,ENERJİ DAĞITIM FİRMALARI,MEDYA TÜRKİYE ,