KUTLU TAMAY ‘DAN MEKAN ÖNERİSİ – ORKA BALIK 0 3501

Yılların tecrübeli işletmecisi Orhan ÜNVER’in yeni mekânı olan Orka Balık’a kendilerinin nazik davetleri vesilesiyle gittim. Ankara’ya bodrum esintisi yaşatan bir mekân kazandırmış Orhan Bey.

Orka Balık denizin sükûnetini ve huzurlu atmosferini dekorasyonu ile mekâna yansıtmış. Beyazın asaleti ve mavinin nötral ve yumuşak tonlarının kullanımı,mekânda oldukça ferah ve huzur dolu bir hava yaratmış. 

Balığı dört mevsim menüsünden eksik etmeyen Orka; av yasağının bitmesiyle birlikte sezon balıklarını da menülerine dahil etmiş…

Ama balık sofrası mezesiz olmaz… Balık sofralarının en şahane mezelerinden; Fava, Girit Ezme, Domates Salatası’nın ardından masamıza Kalamar Izgara, Ahtapot Salatası, Balık çökertme ve Sıcak Şevketi Bostan servis edildi. Bu arada Balık simidi bir harika, tadına doyamadım diyebilirim. Ayrıca tereyağında kızartılan, üzerine tarçın dökülerek servis edilen Keçi Peyniri benim favorim oldu. Tarçının peynire bu derece yakışabileceğini düşünemezdim doğrusu. Sıcak Şevketi Bostan deniz mahsulleri ve krema eşliğinde servis ediliyor ve gerçekten çok leziz. 

Orka’da çocuklara özel sağlıklı menüler de hazırlanıyor. Çocuklara balığı sevdirmeye kararlı olan mekanda; çocukların fast-food sevgisinden yola çıkarak hazırlanan menüde balık hamburger, balık cipsi ve parmak balıkla onların bu alışkanlığı sağlıklı bir menüye dönüştürülüyor. Özenle hazırlanan tariflerin hiçbirinde tek bir kılçık bile kalmadığından emin olabilirsiniz. Siz muhteşem lezzetlerin tadına bakarken çocuğunuza da bol omega-3’lü lezzetler yedirebilirsiniz. 

Mekânda ayrıca iki adet VİP oda bulunmakta. Özel misafirlerinizle ve dostlarınızla birebir görüşebileceğiniz, toplantı, doğumgünü vs. yapabileceğiniz gerçekten keyifli odalar bunlar.

Çökertme kebabı, pek çok Bodrum lokantasında olduğu gibi burada da menünün bir parçası. Ancak biz daha ana yemeğe geçemeden mezelerin lezzet şovu ile tıka basa doyduk. Dolayısıyla o efsane ana yemekleritadamadık bile. Onları da bir dahaki sefere bırakarak mekândan ayrıldım.

Balık yemenin zevkine varmak istiyorsanız yolunuz mutlaka Orka ile kesişmeli… 

Tüm okurlara sağlıklı, mutlu günler dilerim.

KUTLU TAMAY

ORKA BALIK : (0312) 468 60 88

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Moğolistan Milli ve Silahlı Kuvvetler Günü Ankara’da kutlandı 0 7875

Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan’ın ev sahipliğinde Moğolistan Milli ve Silahlı Kuvvetler Günü’nün yanı sıra Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50’nci yıl dönümü dolayısıyla başkentte Sheraton Otel’de resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu, ATO Başkanı Gürsel Baran, yanı sıra Ankara’da görev yapan çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat iş insanları davetliler ve gazeteciler katıldı..

Resepsiyon, Büyükelçi Radvan’ın konukları kapıda karşılamasının ardından iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığımız ile Moğolistan Eğitim, Kültür, Bilim ve Spor Bakanlığı arasında kültürel iş birliğinin güçlendirilmesi amacıyla 2020’de bir Mutabakat Zaptı imzalanmasını öngörüyoruz. Çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.dedi.

Bakan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Moğolistan’ın, birbirine yakın ve birçok kez iç içe geçmiş tarihin mirasçıları olduğunu belirterek, “Ata yurda duyduğumuz derin muhabbetin içinde Moğolistan’ın hususi yeri vardır.” ifadesini kullandı.İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin gücünün, köklü geçmiş, karşılıklı güvene dayanan sağlam iş birliği ve yardımlaşmadan geldiğine , Türkiye uluslararası alanda Moğolistan’ın dünyaya entegrasyonunu her zaman desteklemekte, siyasi, ekonomik ve sosyal gelişiminde her türlü desteği sunmaktan büyük memnuniyet duymaktadır. dedi

Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan‘ da iki ülke arasındaki resmi ilişkiler 50 sene önce kurulmasına rağmen, tarihsel ve kültürel bağlar ile Moğol-Türk halkları arasındaki dostluğun çok daha eskiye dayandığını dile getirdi.

Moğolistan ile Türkiye arasındaki dostane ilişkiler ve iş birliği anlaşmasının 1995’te imzalandığını hatırlatan Ravdan, iki ülkenin 2004’ten beri kapsamlı ortaklık ilişkisi geliştirdiğinin altını çizdi.

Ravdan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 300 milyon dolara ulaştırmayı hedeflediklerine işaret ederek, “Bu hedefimizi gerçekleştirmek için birçok imkan ve alanımız var. Bu nedenle geçen yıl Serbest Ticaret Anlaşması oluşturmanın olanaklarını araştırmaya başladık.” ifadelerini kullandı.

Karşılıklı vizesiz seyahat ve Türk Hava Yolları’nın doğrudan uçuşlarının, turizmin gelişmesi için elverişli ortamı oluşturdu .dedi

Resepsiyon, Bakan Ersoy ve Büyükelçi Ravdan’ın kutlama pastasını kesmesinin ve yemek ikramının ardından sona erdi.

Metin Aslım , Moğolistan Milli Günü Ankara Sheraton Otel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ile görüştü 0 98802

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 5. Toplantısı’na katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emirlik Divanı’na gelişinde, Katar Emiri Şeyh Temim tarafından karşılandı. Heyetlerini birbirlerine takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

Enerji petrol medya Ceo – Mehmet Ali setencioğlu,