Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Conte ile ortak basın toplantısı düzenledi Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Conte ile ortak basın toplantısı düzenledi için yorumlar kapalı 88177

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya’da ateşkes anlaşması imzalanmasını temenni ediyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Conte ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Libya’da yakın zamanda bir ateşkes anlaşmasının imzalanmasını özellikle temenni ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, ortak basın toplantısın düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Conte ve beraberindeki heyeti, Ankara’da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sayın Conte ile göreve geldiğinden bu yana yakın bir diyalog içerisinde olduk. Bugün önce ikili görüşmemiz etraflı bir şekilde cereyan etti” dedi.

“GÖRÜŞMEDE AĞIRLIKLI OLARAK LİBYA’DAKİ GELİŞMELERİ ELE ALDIK”

Görüşmede ağırlıklı olarak Libya’daki gelişmeleri ele aldıklarını, Suriye ve ikili ilişkileri de değerlendirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Selame’nin girişimlerini ve Berlin sürecini yapıcı şekilde destekledik, desteklemeye devam ediyoruz. Bu hafta sonu Berlin’de yapılacak Zirve ile ilgili olarak gerek Sayın Putin gerek şahsım gerekse Sayın Conte de Berlin’e katılma noktasında şu anda kararlılığımız var” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı ortak açıklamayı ve dün gece yürürlüğe giren Libya’daki ateşkesi anımsatarak, “Hâlihazırda ateşkesin ahdî bir temele oturtulması amacıyla da gayret göstermekteyiz” ifadesini kullandı.

Heyetlerin Moskova’da görüşmelerine devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya’da yakın zamanda bir ateşkes anlaşmasının imzalanmasını özellikle temenni ediyorum” dedi.

“İDLİP’TE SAĞLANAN ATEŞKESİN SÜREKLİ KILINMASI ÖNEMLİ”

Türkiye’nin, Suriye’de sükûnetin tesisi ve terör tehdidinin bertaraf edilmesi amacıyla yürüttüğü çalışmalar hakkında İtalya Başbakanı Conte’yi bilgilendirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdlip’te sağlanan ateşkesin sürekli kılınmasının önemine dikkat çektim. Bu minvalde İdlib’in gerginliği azaltma bölgesi statüsünün muhafazasına yönelik çabalarımıza İtalya’nın da desteğini beklediğimizi vurguladı” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin de ele alındığı görüşmede AB’den beklentilerin ayrıntılı şekilde izah edildiğini açıkladı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu temasların ve olumlu başlangıcın ilişkilere aynı şekilde yansıması beklentisini Michel’e ifade ettiklerini söyledi.

“BİRLİKTE KARARLI OLARAK 30 MİLYAR DOLAR HEDEFİNE KİLİTLENMEMİZ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve İtalya arasındaki ticaret hacmine değinerek, “20 milyar dolara kadar yükselen ticari ve ekonomik ilişkilerimizin bu olumlu seyri bizi memnun etmekle birlikte yeterli bulmuyoruz. Daha önce belirlemiş olduğumuz hedef, 30 milyar dolardır. Bu 30 milyar dolar hedefine de kararlı bir şekilde yürümeliyiz. Sayın Conte’de de bu iradeyi gördüm. Dolayısıyla birlikte kararlı olarak 30 milyar dolar hedefine kilitlenmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

İtalya Başbakanı Conte’nin ziyaretinin stratejik ortak ve müttefik İtalya ile olan köklü ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2012’den bu yana yapılamayan Hükûmetlerarası Zirve Toplantısı’nın bu sene icra edilmesi konusunda da mutabık kaldıklarını bildirdi.

Hükûmetlerarası Zirve Toplantısı ile bu sürecin hızlanacağına olan inancının tam olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın açılış maçı 12 Haziran 2020 tarihinde Roma’da Millî Takımlarımız arasında oynanacaktır. Bu vesile ile sportmence bir mücadele olması temennisiyle her iki takımada başarılar diliyorum. Şimdiden de o maçı beraberce izleyeceğimizin kararını da aramızda aldık. Herhalde güzel bir ev sahipliği yaparlar bize” diye konuştu.

“LİDERLER BERLİN’DE ATEŞKES SÜRECİNİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR HÂLE GETİRMEK İÇİN BİR ARAYA GELECEK”

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti Başkanlık Konseyi Başkanı Sarraj ile Hafter’in görüşmesi Moskova’da devam ediyor. Libya’da bir barış gücü olacak mı? Berlin Konferansı’nda herkese gerekli davet gönderildi mi?” sorusuna, “Şu an Moskova’daki görüşmeler devam ediyor. Öyle zannediyorum ki akşam saatlerinde bu görüşmeler herhalde nihayete erecektir ama olumlu istikamette devam ettiği bilgisini az önce arkadaşlarımdan aldım” cevabını verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmeyi hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekirse burada BM’nin bir görevlendirme yapması, ateşkes sürecinin güçlü bir şekilde devamı bakımından, gözlemci olma noktasında isabetli olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin’de ateşkes sürecini çok daha güçlü bir hâle getirmek için liderler olarak bir araya geleceklerini belirterek, “Temennim odur ki bu süreçte de özellikle Libya’daki bu son gelişmeler son bulur. Noktayı orada koymak suretiyle de barışın Libya’da hâkim olmasına yardımcı oluruz” dedi.

“Berlin’de 19 Ocak’ta yapılacak toplantı, Libya için siyasi bir sürecin başlangıcı olabilir mi?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin sürecine güçlü bir katılım olduğunu ve bu çalışmadan güçlü bir netice çıkacağına inandığını söyledi.

“BERLİN’DE DE YAPILACAK ÇALIŞMAYLA BU İŞİ SAĞLAM BİR ZEMİNE OTURTMUŞ OLACAĞIZ”

Bugün Moskova’da yapılan çalışmaların Berlin sürecinin de alt yapısını oluşturduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova’daki çalışmada Sarraj ve Hafter taraflarının yer aldığını, Rusya ve Türkiye’nin de başından itibaren sürece destek verdiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmelerinin sürecin ilk adımları olduğunun altını çizerek, “Şimdi de Moskova’da bugün yapılan toplantıyla güzel bir netice ortaya çıkacağının işaretlerini arkadaşlarımızdan aldık. Buradan çıkacak neticeyle metin ortada olacak. Metin ortada olacağı için bu metinle beraber Berlin’e gideceğiz ve Berlin’de de yapılacak çalışmayla inşallah bu işi sağlam bir zemine oturtmuş olacağız. Temennim odur ki bu sağlam zemine oturtulan ateşkes tüm Libyalı kardeşlerimizin, Libyalı dostlarımızın da geleceği için bir barış temelini oluşturmuş olur” diye konuştu.

İTALYA BAŞBAKANI CONTE: “İTALYA OLARAK AMACIMIZ BÖLÜNMEMİŞ, BAĞIMSIZ VE EGEMEN BİR LİBYA OLMASI”

İtalya Başbakanı Conte de, Türkiye ve Rusya’nın çağrısının ardından Libya’da yürürlüğe giren ateşkesin barışçıl sürece girilmesi için fırsat penceresi açacağını söyledi.

İtalya Başbakanı Conte, “Libya’da ateşkesin önemli bir fırsat penceresi açacağını, barışçıl sürece girileceğini umut ediyorum” ifadesini kullandı.  Berlin Süreci sayesinde Libya’da gerginliğin yerini siyasi sürece bırakacağını kaydeden İtalya Başbakanı Conte, “İtalya olarak amacımız bölünmemiş, bağımsız ve egemen bir Libya olması” dedi.

Enerji petrol medya Ceo – Mehmet Ali setencioğlu,

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 0 87775

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’nun tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke millî marşları çalındı. Tören kıtasını denetleyen iki Cumhurbaşkanı heyetlerini birbirlerine tanıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Angola Cumhurbaşkanı Lourenço ile baş başa görüşmeye geçti.

“AFRİKA KITASIYLA İLİŞKİLERİMİZDE ANGOLA’NIN EN ÖNEMLİ ORTAKLARIMIZDAN BİRİ OLMASI BİZLERİ BİLHASSA MEMNUN EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Angola Cumhurbaşkanı Lourenço gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada, “Değerli dostumun daveti üzere gerçekleştirdiğim, Cumhurbaşkanı düzeyindeki bu ilk ziyaret, Türkiye-Angola dostluğunun yeni bir nişanesidir” ifadesini kullandı.

Angola Cumhurbaşkanı Lourenço ile yaptıkları ikili görüşmede özelikle savunma sanayi ve terörle mücadele alanında ilişkileri ayrıntılı bir şekilde ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin kazandığı ivmenin sevindirici olduğunu belirtti.

Türkiye-Afrika İş Forumu’nu 21-22 Ekim’de İstanbul’da düzenleyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, foruma Angola’yı temsilen Sanayi ve Ticaret Bakanı’nın katılacağını aktardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde ise yine İstanbul’da 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin icra edileceğini dile getirerek Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’yu da zirvede görmeyi özellikle arzu ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’nun gelecek yıl 11-13 Mart tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’na da katılımından ayrıca memnuniyet duyacağını kaydetti.

“Afrika kıtasıyla ilişkilerimizde Angola’nın en önemli ortaklarımızdan biri olması bizleri bilhassa memnun ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmede her alanda dostluk ve iş birliğinin daha da gelişmesi yönündeki iradeyi teyit ettiklerini vurguladı.

İkili ticaret hacminin, gerçek potansiyelinin oldukça gerisinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “2020 yılı 177,5 milyon dolar olan ticaret hacmimiz bu yılın sekiz ayı itibarıyla yaklaşık 132 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ziyaretinizde belirtiğimiz 500 milyon dolar hedefine ulaşmak için müşterek gayret sarf etmeliyiz. Ankara’da kabul ettiğiniz özel sektör temsilcilerimizden bazılarının Angolalı muhataplarıyla ortaklık sözleşmelerini imzalamaları, karşılıklı yatırımların artmasına vesile olacaktır. Altyapı projelerine yönelik fon ve kredi sağlanması noktasında Maliye Bakanlarımızın temasta oldukları da malumunuzdur. Ulaştırmadan tarıma, yenilenebilir enerji, sağlık, tekstil, elektrik ve konut projelerine kadar geniş bir alanda önemli firmalarımızın somut çalışmaları, ikili ilişkilerimizi güçlendirme yönündeki kararlılığımızın neticesidir. Hepsinden öte özellikle Türk Hava Yolları, 13 Ekim itibarıyla Angola’ya doğrudan uçuşlara başladı. Bunun ticari ve beşeri ilişkilerimizde çarpan etkisi yapacağına inanıyorum.”

Vize meselesinde atılacak kolaylaştırıcı adımların da insan ve ürün hareketliliğini artıracağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda değerli dostum, ‘Vize serbestisi konusunda, süratle bu adımı atmamızda endişe yoktur’ dedi” şeklinde konuştu.

“KORONAVİRÜS SALGINI SAĞLIK ALANINDA KÜRESEL DAYANIŞMAYA NE KADAR İHTİYAÇ DUYULDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

Eğitim alanında 44 ülkede faaliyet gösteren Türkiye Maarif Vakfı eliyle iş birliğini daha da geliştirmeye hazır olduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Koronavirüs salgını sağlık alanında küresel dayanışmaya ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdi. Sağlık alanında iş birliği anlaşması, tecrübe paylaşımımızı ve dayanışmamızı geliştirecek, kurumsallaştıracaktır. En kısa zamanda imzalanmasında fayda görüyorum. Türk özel sektörü, hastane inşası ve yönetiminden ilaç satışı ve üretimine kadar geniş bir yelpazede iş birliğine hazırdır. Üç ay gibi kısa bir sürede karşılıklı olarak gerçekleştirdiğimiz bu tarihî ziyaretlerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Özellikle şu anda heyet üyelerimiz arasında bulunan bakanlarımızın karşılıklı olarak ziyaretleri devam ettirmeleri, hele hele Türk Hava Yollarının artık uçuşları başlatmasıyla daha da kolaylaşacaktır. Şu anda İstanbul-Luanda arası 7,5 saat. Dolayısıyla bu, işin ne kadar kolaylaştığını da ortaya koyuyor. Sayın Cumhurbaşkanının şahsında tüm Angola makamlarına teşekkür ediyorum. Bu heyetler arası toplantımızın da ülkelerimiz arasında yeni bir sürecin başlamasına vesile olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola’da için yorumlar kapalı 80782

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun davetlisi olarak resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Angola’nın başkenti Luanda’ya ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Luanda Quatro de Fevereiro Uluslararası Havalimanı’nda Angola Dışişleri Bakanı Tete Antonio ve Türkiye Cumhuriyeti Luanda Büyükelçisi Alp Ay tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş eşlik ediyor.