BİLKENT Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölümüne Akreditasyon Belgesi verildi. BİLKENT Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölümüne Akreditasyon Belgesi verildi. için yorumlar kapalı 6795

BİLKENT Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölümü’ne Akreditasyon Belgesi verildi. Kısa adı TURAK olan Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akretidasyon Kurumu, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nü Akreditasyon Belgesiyle ödüllendirdi.

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü ÖĞRENCİLERİN NİTELİĞİ, GELİŞİMİ, BAŞARILARI, MEZUNİYETE KADAR KAZANMALARI GEREKEN BİLGİ, DENEYİM, BECERİ, YETENEK ve DAVRANIŞLAR, ÖĞRETİM PLANI, ÖĞRETIM KADROSU, YÖNETİM YAPISI , ALT YAPI OLANAKLARI ile SÜREKLİ İYİLEŞTİRME ÇABALARI kategorilerinde yapılan değerlendirme sonucunda Akreditasyon belgesi almaya hak kazandı.

Bilkent Üniversitesi Rektörlük Binasında yapılan Akreditasyon Belgesi takdim töreninde konuşan Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Kürşat AYDOĞAN, Bilkent Üniversitesi’nin bir marka olduğunu vurgulayarak üniversitenin nitelik ve akreditasyona verdiği öneme değindi. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nün eğitime katkı sağlayacak bir akreditasyon belgesi almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kürşat Aydoğan Üniversitenin dışından bir değerlendirmenin önemine dikkat çekti.

Aydoğan, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nün bağlı bulunduğu Yüksek okulun Uygulamalı Bilimler Fakülte’sine dönüşüm aşamasının tamamlanmak üzere olduğunu da sözlerine ekledi.

Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu ve Turizm Akademisyenleri Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Doktor Muharrem TUNA da konuşmasında bu akreditasyon belgesiyle BİLKENT Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nün sektörün beklentilerine uygun eğitim verdiğinin tescillendiğini söyledi.

Konuşmalardan sonra, Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu Başkanı Muharrem TUNA, Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Kürşat AYDOĞAN’a akteditasyon belgesini takdim etti. Akreditasyon Belgesi takdim töreninde, BİLKENT Üniversitesi Uygulamalı Teknoloji ve Işletmecilik Yüksekokulu Müdürü Kamer RODOPLU, Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Profesör Doktor İbrahim BİRKAN’la Turizm ve Otel işletmeciliği Bölüm Başkanı Doktor Eda GÜREL de hazır bulundu.

Öte yandan, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Fransa’nın Mutfak Sanatları Okulu Paul Bocuse Enstitüsü’nün Dünya Birliği üyesi olmuştu. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, kendi alanında yetenekli uzmanlar yetiştirme çabalarına uluslararası boyutlar kazandırmaya da devam ediyor.

Fransa’nın ünlü Mutfak Sanatları Okulu Paul Bocuse Enstitüsü yetkilileriyle başlatılan çalışmalar, geçtiğimiz aylarda Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin desteği ile, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nün bu prestijli kurumun Dünya Birliği üyeliği ile sonuçlandı.
Fransa’nın Lyon şehrinde bulunan, dünyaca ünlü Mutfak Sanatları Okulu iki vizyoner lider tarafından kuruldu. dünyanın önde gelen şeflerinden “Yüzyılın Şefi” ödülü sahibi Paul Bocuse ve Fransız otel zinciri Accor Grubu’nun kurucu ortağı Gérard Pélisson. Paul Bocuse ENSTİTÜSÜ Dünya Birliği, dört kıtada dünyanın en iyi Otel İşletmeciliği, Yiyecek Servisi ve Mutfak Yönetimi okulları ve üniversitelerinin bir araya gelmelerinden oluşuyor.

Dünya Birliği’nin, Bilkent Üniversitesi ile birlikte 20 farklı ülkede 20 üyesi bulunuyor. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencileri, diğer Birlik üyesi ülkelerinin öğrencileriyle birlikte, Paul Bocuse Enstitüsü’nün Lyon’daki ünlü kampüsünde gerçekleşecek yaz kampında 14 haftalık özel eğitim kursuna katılarak, teknik ve liderlik becerilerini geliştirebilecekler. Öğrenciler, ayrıca Fransız kültürünü keşfetmek, uluslararası bir deneyim kazanmak ve kendi kültür ve geleneklerini öteki ülke öğrencilerine tanıtmak için eşsiz bir olanağa sahip olacaklar.

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencileri ayrıca 3 ay boyunca, Paul Bocuse Enstitüsü’nün otellerinde, uygulama mutfaklarında, laboratuvar ve restoranlarında uzman öğretim elemanlarından, teorik ve uygulamalı mutfak, pastacılık, fırıncılık, bar ve otel işletmeciliği dersleri alarak, bu kuruluşun sertifikasını almaya hak kazanacaklar.

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti için yorumlar kapalı 87797

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yabancı misyon şefleri ve devlet erkânının tebriklerini kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı 30 Ağustos Zafer Bayramı : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı için yorumlar kapalı 84797

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Atatürk’ün mozolesine ay yıldız motifli çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törende hazır bulunan devlet erkânı, daha sonra Misak-ı Millî Kulesi’ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk; bağımsızlığımıza giden yolun altın halkalarından Büyük Zaferin 99. yıl dönümünde bir kez daha huzurunuzdayız. Bu tarihî günde zatıâlinizi ve aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Türkiye’yi bizlere çizdiğiniz hedefler doğrultusunda parlak bir geleceğe taşıyoruz.

Savunma sanayiinde attığımız adımlarla milletimizin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcılığını her alanda daha da artırıyoruz. Demokraside, adalette, hak ve özgürlüklerde hayata geçirdiğimiz reformlarla, cumhurla, cumhuriyetimiz arasındaki bağı tahkim ediyoruz. Emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti emin ellerdedir. Ruhun şad olsun.”