“16 yıldır Türkiye’yi hizmet siyasetiyle kalkındırdık” “16 yıldır Türkiye’yi hizmet siyasetiyle kalkındırdık” için yorumlar kapalı 781

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Mersin mitinginde yaptığı konuşmada, “Tek taahhütleri yatırımları durdurmak, tek projeleri Türkiye’yi eski günlerine döndürmek olan adaylar, sizce Türkiye’yi geleceğe taşıyabilir mi? Bakkal dükkânınızı çırağa teslim eder misiniz? O zaman bu muhteşem ülkeyi, koskoca Türkiye’yi bu çıraklara nasıl teslim edeceksiniz?” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Mersin mitingine katıldı. Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde düzenlenen mitingde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları selamlayarak kendisine gösterilen ilgi ve coşku için Mersinlilere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birilerinin ısrarla Türkiye’yi karalamaya, milletin moralini bozmaya çalıştığını söyleyerek, “Hâlbuki biz Türkiye’de işlerin nasıl gittiğini anlamak için Mersin’e bakıyoruz. Toroslardaki Yörük çadırlarının üzerinde eğer duman tütüyorsa, meralarında hayvanlar otlamaya devam ediyorsa, geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir. Tarsus’taki fabrikaların, limandaki vinçlerin sesleri kesilmiyorsa, geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir. Tüm renkleri ve zenginlikleriyle Mersin halkı huzur ve esenlik içinde yan yana yaşıyorsa, geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir” şeklinde konuştu.

“BİZ YAPAMAYACAĞIMIZI VADETMEDİK”

Konuşmasında 16 yıldır bu ülkeyi hizmet siyasetiyle kalkındırdıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde de yola aynı şekilde devam edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 yılda Mersin’e 31 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitimde, 4 bin 475 adet yeni derslik yaptık. Yükseköğrenim öğrencileri için 5 bin 527 kişilik yurtlar açtık. Önümüzdeki üç yıl içinde bin kişilik bir yurt daha açıyoruz. İlimize bir üniversite daha kazandırdık. 2013 Akdeniz Oyunları vesilesiyle Mersin’e 25 bin kişilik bir stadyum kazandırdık. Hemen şu yanımızdaki Tevfik Sırrı Gür stadını da Mersin’e bir millet bahçesi yapıyoruz. Biz yapamayacağımızı vadetmedik. Sağlıkta 13’ü hastane olmak üzere toplam 35 sağlık tesisi yaptık. Mersin’e kazandırdığımız sağlık tesislerinin en önemlisi, hiç şüphesiz bin 300 yataklı şehir hastanemizdir. 15 ayda kaç kişi buradan hizmet aldı biliyor musunuz? 3,5 milyon kişi hizmet aldı.”

“YIKIM EKİBİ GİBİ GÖZLERİNİ KÖPRÜLERİMİZE, YOLLARIMIZA, YATIRIMLARIMIZA DİKTİLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefet partilerinin adaylarının şehir hastanelerine karşı olduklarını, hatta ellerine fırsat geçerse kapatacaklarını söylediklerini hatırlatarak “Biz proje ekibimizle çalışıyoruz, onlar biraraya gelip yıkım ekibi olarak gözlerini köprülerimize, yollarımıza, hastanelerimize, okullarımıza, hatta tüm yatırımlarımıza dikmiş durumdalar” diye konuştu.

MERSİN’E YAPILAN YATIRIMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Mersin’e yapılan yatırımları anlatmaya şöyle devam etti: “Şehir hastanemizle yetinmedik, şimdi 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesi’nin yapımına da başladık, bugün temeli attık. 150 yataklı Anamur Devlet Hastanesi’yle birlikte 7 adet sağlık tesisimizin inşaatı devam ediyor. TOKİ kanalıyla Mersin’de 3718 konutu bitirdik. Mersin’in bölünmüş yol uzunluğunu 2 katına çıkartarak 540 kilometreye ulaştırdık. Hâlen Mersin’de yatırım bedeli 8 katrilyon 315 trilyon lira olan 19 yol projesinin yapımı devam ediyor.”

Mersin’le Antalya arasını bağlayan Akdeniz sahil yolu tamamlandığında 10 saatlik seyahat süresinin 4 saate düşeceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bu yolun Mersin sınırlarında bulunan, 227 kilometrelik kesiminin 194 kilometresi tamamlandı, projeyi inşallah 2021 yılında bitiriyoruz. Maliyeti 1,5 milyar lirayı aşan Silifke-Mut yolunun yapım çalışmaları sürüyor. Bu güzergâhta da 112 kilometrelik bölünmüş yol projemizin 59 kilometresini ve 1 kilometrelik tüneli tamamladık. Adana-Mersin otoyolunu Taşucu’na kadar uzatıyoruz, yap-işlet-devret modeliyle ihalesine çıkıldı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 16 yılda demir yollarında da Mersin’e çok büyük yatırımlar yaptıklarını söyleyerek “Adana-Mersin demir yolunu yeniledik, seyahat süresini eskiye göre yarı yarıya düşürdük. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattında çalışmalarımız etap etap devam ediyor. Hattın Adana-Mersin ile Osmaniye-Adana arasındaki kesimini inşallah önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Bu hat daha sonra Şanlıurfa’ya, Mardin’e kadar uzanacak. Kayseri-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye demir yolu hattını modernize ediyoruz. Ayrıca, Mersin-Silifke arasını da hızlı tren hattına bağlamayı planlıyoruz” dedi.

“CHP’NİN AÇIKLAMALARINDA TERÖRLE MÜCADELE DUYDUNUZ MU?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına seçimle ilgili değerlendirmelerde bulunarak devam etti. Hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluk elde edememesi sebebiyle 7 Haziran’da ortaya çıkan kaosu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Terör örgütlerinin fırsattan istifadeyle nasıl ülkemizin üzerine çullandıklarını hatırlıyorsunuz değil mi? CHP’nin konuşmalarında, açıklamalarında terörle mücadele duydunuz mu? FETÖ’yle mücadele duydunuz mu? Niye? Çünkü beraberler, beraberler. Ülkemiz içindeki eylemler yanında, sınırlarımızın ötesinden de nasıl tacize uğradığımızı hatırlıyorsunuz değil mi? Sınır şehirlerimize düşen roketleri, atılan kurşunları, bu yüzden şehit olan, yaralanan, malı-mülkü zarar gören vatandaşlarımızı hatırlıyorsunuz değil mi? Uluslararası alanda ülkemizin hemen nasıl ablukaya alındığını, alınmaya çalışıldığını hatırlıyorsunuz değil mi? Kimlerin ağızlarından salyalar akıtarak ülkemizi ve milletimizi tehdit ettiklerini hatırlıyorsunuz değil mi?”

Cumhurbaşkanı olarak anayasadan aldıkları yetkilerle ülkemizi bu sıkıntılı süreçten sağ salim çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hemen gereken adımları atıp, 1 Kasım’da seçimleri tekrarlayarak istikrarı yeniden sağladıklarını dile getirdi.

“24 Haziran seçimlerinde sandıklarda öyle bir gayret gösterelim ki, işimizi ikinci tura falan bırakmayalım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya ve özellikle de bölgemiz tarihî bir değişim dönüşüm sürecinden geçerken, Türkiye’nin en küçük bir belirsizliğe, istikrarsızlığa, kaosa tahammülü olmadığının altını çizdi.

“TEK PROJELERİ TÜRKİYE’Yİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRMEK”

Bugün Türkiye’nin yeni bir seçimin arifesinde olduğunu ve birilerinin aynı oyunun peşinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yenilen pehlivan misali bir türlü bunlar güreşe doymadılar. Türkiye’yi durdurmak için vesayeti kullandılar. Terör örgütlerini sahaya sürdüler; olmadı. Siyaset mühendislikleri de sonuç almaya çalıştılar. Sokakları karıştırmayı denediler; olmadı. Darbeye bile teşebbüs ettiler, yine olmadı. Sürekli yaptıkları gibi, bugün de ekonomiyi silah olarak kullanıp bizi köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Her seçimde tıpkı 7 Haziran gibi umutlandılar, hevese kapıldılar, kendi kendilerine bu sefer Türkiye’yi teslim alacağız ümidiyle birilerini öne sürdüler. Bugün de cumhurbaşkanı adayı olarak karşınıza gelenler var. Tek taahhütleri yatırımları durdurmak, tek projeleri Türkiye’yi eski günlerine döndürmek olan bu adaylar, sizce Türkiye’yi geleceğe taşıyabilir mi? Bakkal dükkânınızı çırağa teslim eder misiniz? O zaman bu muhteşem ülkeyi, koskoca Türkiye’yi bu çıraklara nasıl teslim edeceksiniz?” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz 131 yeni üniversite açmışız, bunların niyetini görüyorsunuz değil mi? Hepsini kapatmak. Biz 634 bin kişilik yeni yurtlar yapmışız, bunlara kalsa evlatlarımızı yeniden sokakta bırakacaklar. Biz kredi-burs rakamını 470 liraya çıkarmışız, bunlara kalsa yeniden 45 liraya düşürüp gariban çocuklarının eğitim hakkını ellerinden alacaklar. Biz geniş bant internet abonesi sayısını 3 binden 69 milyona çıkarmışız, bunlara kalsa manyetolu telefonu bile milletimize çok görecekler. Biz 817 bin konut yaptık, bunlara kalsa yenisini yapmak bir yana milletin mevcut evini bile başına yıkacaklar. Biz 130 bin yeni yatak kapasiteli modern hastaneler yapmışız, bunların niyeti milleti o eski hastaneler var ya, oraya döndürmek. Doktoru olmayan, ilacı olmayan dört duvardan ibaret hastanelere yeniden mahkum etmek. Biz 540 bin yeni sağlık personeliyle hizmet kalitesini yükseltmişiz, bunlara kalsa hasta bakıcıların doktorluk yaptığı eski günlere geri dönecekler.”

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 0 87775

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’nun tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke millî marşları çalındı. Tören kıtasını denetleyen iki Cumhurbaşkanı heyetlerini birbirlerine tanıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Angola Cumhurbaşkanı Lourenço ile baş başa görüşmeye geçti.

“AFRİKA KITASIYLA İLİŞKİLERİMİZDE ANGOLA’NIN EN ÖNEMLİ ORTAKLARIMIZDAN BİRİ OLMASI BİZLERİ BİLHASSA MEMNUN EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Angola Cumhurbaşkanı Lourenço gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada, “Değerli dostumun daveti üzere gerçekleştirdiğim, Cumhurbaşkanı düzeyindeki bu ilk ziyaret, Türkiye-Angola dostluğunun yeni bir nişanesidir” ifadesini kullandı.

Angola Cumhurbaşkanı Lourenço ile yaptıkları ikili görüşmede özelikle savunma sanayi ve terörle mücadele alanında ilişkileri ayrıntılı bir şekilde ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin kazandığı ivmenin sevindirici olduğunu belirtti.

Türkiye-Afrika İş Forumu’nu 21-22 Ekim’de İstanbul’da düzenleyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, foruma Angola’yı temsilen Sanayi ve Ticaret Bakanı’nın katılacağını aktardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde ise yine İstanbul’da 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin icra edileceğini dile getirerek Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’yu da zirvede görmeyi özellikle arzu ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’nun gelecek yıl 11-13 Mart tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’na da katılımından ayrıca memnuniyet duyacağını kaydetti.

“Afrika kıtasıyla ilişkilerimizde Angola’nın en önemli ortaklarımızdan biri olması bizleri bilhassa memnun ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmede her alanda dostluk ve iş birliğinin daha da gelişmesi yönündeki iradeyi teyit ettiklerini vurguladı.

İkili ticaret hacminin, gerçek potansiyelinin oldukça gerisinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “2020 yılı 177,5 milyon dolar olan ticaret hacmimiz bu yılın sekiz ayı itibarıyla yaklaşık 132 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ziyaretinizde belirtiğimiz 500 milyon dolar hedefine ulaşmak için müşterek gayret sarf etmeliyiz. Ankara’da kabul ettiğiniz özel sektör temsilcilerimizden bazılarının Angolalı muhataplarıyla ortaklık sözleşmelerini imzalamaları, karşılıklı yatırımların artmasına vesile olacaktır. Altyapı projelerine yönelik fon ve kredi sağlanması noktasında Maliye Bakanlarımızın temasta oldukları da malumunuzdur. Ulaştırmadan tarıma, yenilenebilir enerji, sağlık, tekstil, elektrik ve konut projelerine kadar geniş bir alanda önemli firmalarımızın somut çalışmaları, ikili ilişkilerimizi güçlendirme yönündeki kararlılığımızın neticesidir. Hepsinden öte özellikle Türk Hava Yolları, 13 Ekim itibarıyla Angola’ya doğrudan uçuşlara başladı. Bunun ticari ve beşeri ilişkilerimizde çarpan etkisi yapacağına inanıyorum.”

Vize meselesinde atılacak kolaylaştırıcı adımların da insan ve ürün hareketliliğini artıracağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda değerli dostum, ‘Vize serbestisi konusunda, süratle bu adımı atmamızda endişe yoktur’ dedi” şeklinde konuştu.

“KORONAVİRÜS SALGINI SAĞLIK ALANINDA KÜRESEL DAYANIŞMAYA NE KADAR İHTİYAÇ DUYULDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

Eğitim alanında 44 ülkede faaliyet gösteren Türkiye Maarif Vakfı eliyle iş birliğini daha da geliştirmeye hazır olduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Koronavirüs salgını sağlık alanında küresel dayanışmaya ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdi. Sağlık alanında iş birliği anlaşması, tecrübe paylaşımımızı ve dayanışmamızı geliştirecek, kurumsallaştıracaktır. En kısa zamanda imzalanmasında fayda görüyorum. Türk özel sektörü, hastane inşası ve yönetiminden ilaç satışı ve üretimine kadar geniş bir yelpazede iş birliğine hazırdır. Üç ay gibi kısa bir sürede karşılıklı olarak gerçekleştirdiğimiz bu tarihî ziyaretlerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Özellikle şu anda heyet üyelerimiz arasında bulunan bakanlarımızın karşılıklı olarak ziyaretleri devam ettirmeleri, hele hele Türk Hava Yollarının artık uçuşları başlatmasıyla daha da kolaylaşacaktır. Şu anda İstanbul-Luanda arası 7,5 saat. Dolayısıyla bu, işin ne kadar kolaylaştığını da ortaya koyuyor. Sayın Cumhurbaşkanının şahsında tüm Angola makamlarına teşekkür ediyorum. Bu heyetler arası toplantımızın da ülkelerimiz arasında yeni bir sürecin başlamasına vesile olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola’da için yorumlar kapalı 80782

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun davetlisi olarak resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Angola’nın başkenti Luanda’ya ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Luanda Quatro de Fevereiro Uluslararası Havalimanı’nda Angola Dışişleri Bakanı Tete Antonio ve Türkiye Cumhuriyeti Luanda Büyükelçisi Alp Ay tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş eşlik ediyor.