Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM grup toplantısında konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM grup toplantısında konuştu için yorumlar kapalı 89283

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Bizim için önemli olan kimin ne dediği değil, ülkemizin ve milletimizin neye ihtiyacı olduğudur. Bu anlayışla çalışmalarımızı yürüttük, yürütmeye devam edeceğiz. Güvenlik güçlerimizin bir süredir sınırlarımız içinde ve dışında gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar, doğru yolda ilerlediğimizin en büyük ispatıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda milletvekillerine ve partililere hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında, Yunanistan’da, Atina yakınlarında çıkan yangında ölenlerin yakınları başta olmak üzere tüm Yunan halkına başsağlığı dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihtiyaç duyulması hâlinde her türlü yardıma hazır olduklarını Yunan makamlarına ilettiklerini söyledi.

“TÜRKİYE’Yİ BİR DAHA BEDELLİ KANUNLARINA İHTİYAÇ DUYULMAYACAK ASKERLİK SİSTEMİNE KAVUŞTURACAĞIZ”

Seçimlerin sonrasında millete verdikleri sözleri tutmak için çalışmaya başladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakan yardımcılarının bir kısmının atamasını yaptıklarını, diğer üst düzey yöneticilerle ilgili çalışmaları önemli ölçüde tamamlayıp atamaların peyderpey gerçekleştirileceğini belirtti.

Seçim sürecindeki taahhütleri içeren kısa vadeli programı hemen uygulamaya geçireceklerini, terörle mücadelede ihtiyaç duyulan yeni düzenlemelerin TBMM tatile girmeden hayata geçirileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerlik talebiyle ilgili kanunu bu hafta TBMM’den geçirerek sözlerini tutmuş olacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerlik meselesini, yeni ve daha köklü bir anlayışla ele almaları gerektiğine işaret ederek, “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi, bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine inşallah kavuşturacağız” diye konuştu.

Türkiye’nin sınırları içinde ve dışında gerçekleştirdiği operasyonların, yükümlüler eliyle yapma imkânın kalmadığını; ancak milletin askerlikle bağının tümden kopmasını da doğru bulmadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem tüm vatandaşlarımıza temel askerlik eğitimini nazari ve tatbiki olarak verilebileceğimiz hem de Türk Silahlı Kuvvetlerinin insan gücünü uzmanlığa dayalı hâle getireceğimiz bir sistem üzerinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

“KİMSENİN ÜLKEMİZİ TERÖRLE MÜCADELE İÇİN ÇIKARDIĞI KANUNLAR YÜZÜNDEN ELEŞTİRMEYE HAKKI OLAMAZ”

Terörle mücadele kanununda yapılacak değişikliklerde, olağanüstü hâl sonrasında güvenlik güçlerine ve valilere ilave imkânlar sağlandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla terörle mücadelenin herhangi bir zafiyete uğramadan devam etmesini hedeflediklerini dile getirdi. İhtiyaç duyulan her zaman, ülke genelinde veya belirli yerlerde olağanüstü hâl ilan etme yetkilerinin olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin onda biri kadar dahi terör tehdidi altında olmayan ülkeler, en küçük bir kargaşada bizdekinin on katı ağırlığında tedbirler uyguluyor. Böyle bir ortamda hiç kimsenin ülkemizi terörle mücadele için çıkardığı kanunlar yüzünden eleştirmeye hakkı olamaz” dedi.

“SURİYE’Yİ ADIM ADIM GÜVENLİ HÂLE GETİRİYORUZ”

Sınır dışında terör örgütlerine karşı yürütülen mücadeleye de değinerek Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerinin yeni merkezi hâline dönüşen Suriye’yi adım adım güvenli hâle getirdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile vardıkları mutabakat çerçevesinde Mümbiç’te yeni bir döneme geçildiğini, aynı şekilde, diğer bölgeler için de hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.

Konuşmasında, “Bizim için önemli olan kimin ne dediği değil, ülkemizin ve milletimizin neye ihtiyacı olduğudur” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu anlayışla çalışmalarımızı yürüttük, yürütmeye devam edeceğiz. Güvenlik güçlerimizin bir süredir sınırlarımız içinde ve dışında gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar, doğru yolda ilerlediğimizin en büyük ispatıdır. Ülkemizi tehdit eden terör örgütlerinin yeni merkezi hâline dönüşen Suriye’yi adım adım güvenli hâle getiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hudutlarımız dibinde tek bir terörist kalmayana, tüm Suriyeli kardeşlerimiz huzur içinde evlerine dönene kadar bu ülkedeki operasyonlarımız devam edecektir. Devletimiz ve milletimiz için beka meselesi olarak gördüğümüz bu konuda hiç kimse bize engel olamaz” dedi.

“BÖLGEMİZDEKİ EN MAZLUM COĞRAFYA FİLİSTİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi ülkemiz ve sınırlarımızla birlikte bölgemizin güvenliği de bizi yakından ilgilendiriyor. Bu coğrafyada çekilen her acının sızısını yüreğimizde hissediyoruz. Zulme uğrayan her kardeşimizle biz de tarifsiz sıkıntılar yaşıyoruz. Hiç şüphesiz bölgemizdeki en mazlum coğrafya Filistin’dir. İsrail’in, Kudüs ve Gazze başta olmak üzere, Filistin coğrafyasında gerçekleştirdiği saldırılar, tam anlamıyla bir insanlık suçudur. Kendi topraklarını savunmaktan başka hiçbir suçları olmayan sivil Filistinlilerin üzerine tankıyla, topuyla, uçağıyla, füzesiyle, keskin nişancısıyla giden İsrail, terör devleti olduğunu bir kez daha gösterdi” şeklinde konuştu.

Dünyanın, İsrail tarafından katledilen yüzlerce, yaralanan on binlerce Filistinliyi görmezden geldiğine, bu olaylarda hayatını kaybeden tek bir İsrail askeri için, neredeyse herkesin harekete geçtiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dikkat ederseniz ortada bir savaş yoktur. Ortada sadece, İsrail yönetiminin Filistinlilere yönelik saldırıları ve uyguladığı insanlık dışı vahşet vardır” diye ekledi.

“İSRAİL, BU KANUNLA YAPTIĞI HIRSIZLIĞA KENDİNCE BİR KILIF İCAT ETMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Nitekim geçtiğimiz günlerde İsrail Parlamentosunda kabul edilen ‘Yahudi Ulus Devlet’ kanunu, bu ülkenin gerçek niyetini tüm açıklığıyla ortaya koymuştur. Filistin halkı ile Kudüs’ü ziyaret eden Müslümanlara ve Hristiyanlara yönelik tüm haksız uygulamalar, baskılar, tecritler, bu kanun ile meşrulaştırılmaktadır. Gasp ettiği toprakları yerleşim yerleri adıyla masumlaştırmaya çalışan İsrail, bu kanunla, yaptığı hırsızlığa kendince bir kılıf icat etmiştir. Karşımızda, kendi tanımladığı bir topluluk dışında hiç kimsenin hakkını, hukukunu, hatta varlığını tanımayan bir devlet vardır. Bu düzenleme, İsrail’in dünyadaki en Siyonist, en faşist, en ırkçı devlet olduğunun, hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde ispatıdır. İsrail’in bu düzenlemeden sonra faşizm ve ırkçılık ile bunların sonuçları konusunda söyleyecek hiçbir sözü kalmamıştır.”

Hitler’in ‘ari ırk’ saplantısı ile İsrail yönetiminin bu kadim toprakları sadece Yahudilere ait sayan anlayışı arasında hiçbir fark olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyayı büyük bir felakete sürükleyen Hitler’in ruhu, İsrail’in bazı yöneticileri arasında yeniden hortlamıştır. İsrail Cumhurbaşkanının da isabetle ifade ettiği gibi bu, dünya Yahudilerine bir ‘anavatan’ sunmaktan ziyade, tüm Yahudileri tehlikeye atan bir adımdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yönetim ilkelerini dini referanslara dayandıran devletleri eleştiren, hatta fiili müdahalede bulunanların; İsrail’in Yahudi Şeriatını esas alan bu kanununa ses çıkartmamalarını ‘ikiyüzlülük’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak, İsrail yönetiminin tüm haksızlıklarına, uyguladığı tüm zulümlere karşı çıkmayı, Filistin halkının yanında olmayı sürdüreceklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında İslam dünyasını, Hristiyan âlemini, dünyadaki demokrat ve özgürlükçü tüm devletleri, kurumları, sivil toplum kuruluşlarını ve medya mensuplarını İsrail’e karşı harekete geçmeye davet etti.

“ÜLKEMİZİN SADECE SİYASİ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DEĞİL EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DE KORUMANIN MÜCADELESİNİ VERDİK”

“Bugün Türkiye, her alanda bölgesinin ve dünyanın itibarlı bir ülkesi hâline gelmişse, bunda en büyük pay milletimize olan inancımızdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan çeyrek asır önce Türkiye’yi yerle yeksan etmeye yetecek nice saldırıyı, nice tuzağı, nice oyunu, işte bu sayede bozduk. Hem milletimize ve kendimize inandık, güvendik, duruşumuzdan asla taviz vermedik, hem de ülkemizi büyüttük, kalkındırdık, zenginleştirdik. Bilhassa son beş yılda maruz kaldığımız her saldırıyla birlikte ekonomik bir hançerin de sırtımıza saplanmaya çalışılmasının sebebi budur. Biz, ülkemizin sadece siyasi özgürlüğünü değil, ekonomik özgürlüğünü de korumanın mücadelesini verdik” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elbette krizlerin faturasını ödedik ve ödüyoruz. Tüm milletimiz emin olsun ki, kazandıklarımız karşısında bu faturanın hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. İnşallah çok yakında, ekonomik olarak da çok büyük kazanımlar elde edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Türkiye’nin büyümesinin, kalkınmasının ve gelişmesinin engellenemediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin millî gelirde 17’inci, satın alma paritesine göre 13’üncü sırada olduğunu, Haziran ayı sonu itibariyle yıllık ihracatın 161,5 milyar dolara ulaştığını, bu yılın ilk çeyreğinde büyüme oranının yüzde 7,4 olduğunu hatırlattı.

İstihdamda 28,5 milyon kişiyle, yine tarihî bir zirvede bulunulduğuna; ancak işgücüne katılım oranının yüksek olması dolayısıyla büyük istihdam rakamına rağmen, işsizliğin yüzde 10’lar seviyesinde olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakında bu oranı tek haneli rakamlara indireceklerini kaydetti.

“TÜRKİYE’YE BUGÜN YATIRIM YAPANLAR YARIN EN KÂRLI ÇIKANLAR OLACAKTIR”

9 Temmuz’daki yemin töreninin ardından resmen yürürlüğe giren yeni yönetim sistemiyle, her alanda olduğu gibi ekonomide de hedeflere kararlılıkla yürüyebilecekleri bir zemine kavuştuklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, potansiyeline ve hedeflerine yakışmayan bu finans fotoğrafından, inşallah en kısa sürede çıkacaktır. Nice sıkıntıların üstesinden gelen, nice zaferlere imza atan Türkiye, bunu da başaracaktır” dedi.

Uluslararası yatırımcıları, Türkiye’deki yatırımcıları ve finans çevrelerini Türkiye’nin geleceğine güvenmeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, kendisine itimat edip yatırım yapan hiç kimseyi hayal kırıklığına uğratmadığını, Türkiye’ye bugün yatırım yapanların, yarın en kârlı çıkanlar olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Devlet olarak, tüm yatırımcılara, tüm finans çevrelerine her türlü kolaylığı göstermeye, her türlü desteği vermeye hazırız. Cumhurbaşkanlığımız bünyesinde, sırf bu amaçla özel ofisler kuruyoruz. Büyük yatırımcıların muhatabı artık doğrudan Cumhurbaşkanlığı olacaktır. Bu yıldan başlayarak, ekonomideki hedeflerimize doğru âdeta koşar adımlarla yürüyeceğimize yürekten inanıyorum.”

“HESABA ÇEKİLMEDEN KENDİMİZİ HESABA ÇEKMEYİ BİLMELİYİZ”

2019 Mart’ında yapılacak mahalli idareler seçimine işaret ederek önlerinde kısa vadeli bir seçim takviminin olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ağustos’ta yapacakları AK Parti Olağan Büyük Kongrenin ardından mahalli seçimlere yönelik çalışmaları başlatacaklarını açıkladı.

24 Haziran seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığında ve milletvekilliğinde aldıkları oyları; il il, ilçe ilçe, belde belde, hatta sandık bazına kadar inerek analiz ettiklerini, 1 Kasım’a göre oy kaybettikleri yerleri ve bunların sebeplerini tüm detaylarıyla anlamaya çalıştıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, çıkardıkları sonuçları bir sonraki seçim için ders hâline dönüştürdüklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başka partiler kendi iç kavgalarıyla, çekişmeleriyle, olağanüstü kongreleriyle uğraşabilirler. Bizim böyle bir lüksümüz yok. Milletimiz bizden hizmet bekliyor, eser bekliyor, milletimiz bizden dertlerine derman olmayı bekliyor. Cumhurbaşkanlığında şahsımıza teveccüh gösteren 26 milyon 330 bin, Meclis’te partimizi tercih eden 21 milyon 338 bin vatandaşımıza borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Eğer milletimizin verdiği mesajları doğru şekilde almaz, eksiklerimizi ve hatalarımızı düzeltmeden sandığa gidersek, değerli arkadaşlarım bu bize yakışmaz. Biz bugüne kadar milletimizle birlikte yol yürüdüğümüz, hep onunla beraber hareket ettiğimiz için daima zirvede kaldık. Şunu unutmayın, şahsım başta olmak üzere, hiçbirimiz layüsel değiliz. Hesaba çekilmeden kendimizi hesaba çekmeyi bilmeliyiz. Milletimize hesap vereceğimizin bilinciyle geçirdiğimiz her an, kendimizin de, ülkemizin de faydasınadır. Mahalli seçimlere, işte bu anlayışla hazırlanmak zorundayız.”

“TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTMEK, GÜÇLENDİRMEK, GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

2019 Mart seçimlerinde, yine milletin sesine kulak vereceklerini, kimlerin devam edip kimlerin değişeceğini buna göre belirleyeceklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler Cumhurbaşkanlığında, sizler Meclis’te, belediye başkanlarımız kendi şehirlerinde el birliğiyle Türkiye’yi büyütmek, güçlendirmek, geliştirmek için çalışacağız. Rabbimizin inayeti, milletimizin desteğiyle, inşallah bunu da başaracağız” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması demek, istiklalimize ve istikbalimize güvenle bakabilmemiz, evlatlarımıza 2053 ve 2071 vizyonları için sağlam bir altyapı bırakmamız demektir” dedi.

“ASKERLİKTE BAKAYA OLAYINI TAMAMEN KALDIRMAK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bedelli askerlik süresinin tartışıldığı hatırlatılarak sürenin düşmesi ihtimalinin olup olmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürenin 28 günden 21 güne düştüğüne işaret ederek bu sürenin daha aşağıya düşmeyeceğini söyledi. 38 olarak ifade edilen üst yaş sınırının kaldırıldığını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerlikteki bakaya olayını tamamen kaldırmak istediklerini belirtti ve “Orada da öyle bir sınır olmayacak. Ödemesini yapanlar da çürük noktasında da böyle bir engelle karşı karşıya olmayacak” dedi.

Yöneltilen soru üzerine, bedelli askerliğe ihtiyaç kalmayacak şekilde düzenleme yapıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zorunlu süresi mi kısalır?” sorusuna, “O konuda şu andaki mevcut durum aynen devam ediyor. Bu konularla ilgili Millî Savunma Bakanlığımız gerekenleri yapıyor” şeklinde cevap verdi.

ABD Kongresi’nin üzerinde uzlaşmaya vardığı tasarıda, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatının durdurulmasının yer aldığı hatırlatılarak bu kararı nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu konu biliyorsunuz, tamamıyla ABD Başkanının, oradan geçtikten sonra tasarrufunda olan bir şeydir. Sayın Trump, Brüksel’deki görüşmemizde, yazılı olarak yaptığı açıklamasını da bize gösterdi, böyle bir şey söz konusu değil. Biz şu ana kadar 900 milyon dolar ödeme yaptık. İki tanesinin teslimatı da orada bize yapıldı. Şimdi orada bizim pilotlarımız eğitim uçuşlarını da yapıyorlar. Biz, bu noktada herhangi bir olumsuz endişe taşımıyoruz.”

“MESUT’UN TAKINDIĞI TAVIR HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜZERİNDEDİR”

Alman Millî Takımı oyuncusu Mesut Özil’in kendisine yapılan ırkçı saldırının ardından aldığı kararı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise dün gece Mesut Özil’le görüştüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Mesut’un bu açıklaması, takındığı tavır tam millîdir ve yerlidir, her türlü takdirin üzerindedir. Ben gözlerinden öpüyorum. Çünkü Alman Millî Takımı’na bu denli her şeyini veren ve başarılarında onun da katkısı olan bir gence böyle bir ırkçı yaklaşım, dininden dolayı böyle bir yaklaşım; bunlar hakikaten kabul edilebilir bir şey değil. Kaldı ki kökeni itibarıyla Türk olan Mesut’la, İlker’le, Cenk Tosun’la Londra’da resim çektirmeme tahammül edemeyen bu anlayışı, neyle izah edeceksiniz? Bu hazımsızlıktır. Bunu da zaten hakikaten, yerli yerine oturmuş olan siyasetçiler takdir ediyorlar. Onlar da Mesut’un yanında yer aldıklarını ifade ediyorlar.”

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28. Dönem Milletvekili yemin törenine katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28. Dönem Milletvekili yemin törenine katıldı için yorumlar kapalı 245347

28 Dönem Milletvekili yemin törenini izlemek üzere TBMM’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli ve Meclis Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, resmî törenle karşıladı.
Şeref Holü’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı; eski Meclis Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekilleri Özlem Zengin ve Muhammet Emin Akbaşoğlu ile milletvekilleri karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yemin törenini izlemek üzere Genel Kurul’da kendisi için ayrılan locaya geçti.

“Türkiye Yüzyılı, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak kapsamlı bir yol haritasıdır” “Türkiye Yüzyılı, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak kapsamlı bir yol haritasıdır” için yorumlar kapalı 178677

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayıştay’ın 161. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaptığı konuşmada, “85 milyon olarak tüm farklıklarımızı bir tarafa bırakarak, Cumhuriyetimizin 100. seneyi devriyesini büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Maziden atiye kurduğumuz bir asırlık köprünün ihtişamına hep beraber şahitlik edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay’ın 161. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’na katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayıştay Başkanlığında düzenlenen Sayıştay’ın 161. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaptığı konuşmada, Divan-ı Muhasebat’tan bu yana Sayıştay çatısı altında görev yapmış kurum mensuplarını rahmetle yâd etti.

“2010 YILINDA SAYIŞTAY’IN YAPISINI YENİDEN DÜZENLEYEREK YÜKSEK DENETİM ORGANI VE HESAP MAHKEMESİ HÜVİYETİNE KAVUŞTURDUK”

Sayıştay’ın, kuruluşundan bu yana geçen sürede devlet organları içinde müstesna bir konuma sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de anayasamıza göre yargı yetkisiyle donatılmış denetim organı olan Sayıştay’ın bu konumunu, çıkardığımız kanunlarla daha da güçlendirdik. Sivil, askerî tüm kamu kurumlarının kamu iktisadi teşekküllerini, belediye şirketleri dâhil kamu kaynağı kullanan her kuruluşu Sayıştay denetimi kapsamına aldık. 2010 yılında Sayıştay’ın yapısını yeniden düzenleyerek yüksek denetim organı ve hesap mahkemesi hüviyetine kavuşturduk.”

Ülkenin mali istikrarına katkı vermek üzere gelirlerin ve giderlerin kontrol altına alınmasında Sayıştay’ın yerinin doldurulamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayıştay’ın TBMM adına yürüttüğü faaliyetlerle 85 milyonun tamamının hakkını ve hukukunu koruduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Alın teriyle evine ekmek götüren işçi kardeşlerimizin çocuklarının rızkından keserek devlete borcunu ödeyen esnafımızın, yazın sıcağına, kışın ayazına aldırmadan tarlasında gece gündüz çalışan çiftçilerimizin, Türkiye’nin büyümesine omuz veren sanayicilerimizin, vatanına, milletine, medeniyet değerlerine bağlı evlat yetiştirmek için didinen anaların babaların, hasılı genciyle, yaşlısıyla, kadını ve erkeğiyle milletimizin tüm fertlerinin, devletine ödediği vergilerin denetimini sizler gerçekleştiriyorsunuz.”

Bunun kuyumcu titizliğiyle icra edilmesi gereken zor bir vazife olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu, tüm siyasi hesapların, mülahazaların üstünde millî bir görev. Şu an burada bulunan her bir kardeşimin bu hassasiyetle vazifesine yaklaştığına ve yaklaşmaya devam edeceğine inanıyorum. Sayıştay meslek mensuplarımızın devletimize karşı sorumluluklarını en güzel şekilde yerine getirmekte olduklarından asla şüphe etmiyorum. Sizlere Rabb’imden muvaffakiyetler niyaz ediyorum” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE YÜZYILI, İSTİKLAL HARBİ RUHUYLA 85 MİLYONUN SIRT SIRTA VERİP İSTİKBALİ İNŞA ETMESİNİN ADIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim 2023’te, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümüne kavuşacağını, 85 milyonun tüm farklılıkları bir tarafa bırakarak Cumhuriyetin 100. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutlayacağını söyledi.

Maziden atiye kurdukları bir asırlık köprünün ihtişamına hep beraber şahitlik edileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin 100. yılını geride bırakırken, aynı zamanda yeni ufuklara da yine birlikte yelken açılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu önemli yıl dönümünü, gelecek asrımıza damga vuracak yepyeni bir vizyonun başlangıç noktası hâline getirmek istiyoruz. Bunun adı Türkiye Yüzyılı’dır. Türkiye Yüzyılı, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne taşıyacak kapsamlı bir yol haritasıdır. Türkiye Yüzyılı, milletimizin asırlık hayallerini gerçekleştirip çok daha büyük hedeflere yürüme azmidir. Türkiye Yüzyılı, İstiklal Harbi ruhuyla 85 milyonun sırt sırta verip istikbali inşa etmesinin adıdır. 85 milyon gönül birliği içinde inşallah bu vizyonu adım adım gerçeğe dönüştüreceğiz. Milletimiz, 14 Mayıs’ta bunun ilk adımını Meclis’te zaten atmıştı. Mütebaki 28 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı seçiminde verdiği kararla Türkiye Yüzyılı’nı sahiplendiğini de ortaya koydu.”

“DEVLETİN ORGANLARI ARASINDA UYUMLU BİR İŞ BİRLİĞİNİN TESİSİ ÇOK MÜHİM”

On yıllardır haksız eleştirilere maruz kalan Türk demokrasisinin tartışmasız bir şekilde bu seçimin en büyük kazananı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan bir kez daha iradesine ve geleceğine sahip çıkan aziz milletimin tüm fertlerine teşekkür ediyorum. Yüzde 52,18 oy oranıyla şahsımıza beş yıl daha ülkemize hizmet etme imkânı sunan her bir kardeşimin sorumluluğunu yüreğimizde taşıyoruz. Tercihini hangi yönde kullanırsa kullansın sandığa giden vatandaşlarımıza karşı mesuliyetle hareket ediyoruz. Nasıl 21 yıldır milletin emanetine sadakatle sahip çıktıysak inşallah bundan sonra da bu emanete gölge düşürmeyeceğiz” diye konuştu.

“Türkiye’yi hedeflerine ulaştırmadan, gelecek nesillere, üzerinde mutlu, müreffeh yaşayabilecekleri bir ülke bırakmadan huzura ermeyeceğiz” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için yürütmesi, yasaması, yargısıyla, devletin organları arasında uyumlu bir iş birliğinin tesisinin çok mühim olduğunu dile getirdi.

“TÜRKİYE, ALTIN DEĞERİNDE YILLARINI KAYBETMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle bizim gibi bunun sıkıntısını çekmiş bir ülke için bu durum hayati derecede önemlidir. Çok partili demokrasiye geçtiğimiz 1950’den beri Türkiye’nin temel sorunlarından biri erkler arası rekabetin, hatta zaman zaman kavgaya varan çekişmelerin yaşanmasıdır. Tarihimize şöyle bir baktığımızda bunun çok sayıda örneğini görüyoruz. Hepsini de rahmetle andığımız Menderes’ten Demirel’e, Erbakan’dan Özal’a kadar siyasetçilerimizin tamamı bu gerçekle yüzleşti” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke ve milletin hayrını düşünerek attıkları adımların ekseriyetinin, farklı sebepler öne sürülerek engellendiğini, kendini millî iradenin üstünde gören zihniyetin yargıdaki, yürütmedeki, demokrasideki temsilcilerinin, hukukun kendilerine verdiği yetkiyi ülkenin önünü açmak için değil, statükoyu korumak için kullandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu görüşleri paylaştı: “Merhum Ecevit’in önüne fırlatılan anayasa kitapçığı bunun âdeta sembolü olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Bu yasakçı ve statükocu tavırdan, hak ve özgürlükler dâhil Meclis’te millî iradenin takdiriyle geçen reformlar da payını almıştır. Türkiye maalesef bu süreçte altın değerinde yıllarını kaybetmiştir. Milletimiz, ekonomik maliyeti on milyarlarca doları bulan faturalarla karşı karşıya kalmıştır. İşçisinden kamu görevlisine, üreticisinden esnafına kadar toplumumuzun tüm kesimleri sıkıntılar yaşamıştır. Türk demokrasisi aynı dönemde yarışa başladığı diğer pek çok ülkeden geriye düşmüştür. Terörün, vesayetin, yoksulluğun, bölgeler arasında oluşan gelişmişlik farkının yıllarca çözülmemesinin sebeplerinden birisi maalesef budur. 2002’de ülkeyi yönetme görevini devraldığımızda biz de aynı zihniyetin devlet içindeki uzantılarıyla hep mücadele ettik.”

“SON 21 YILDA ÜLKEMİZDE BÜYÜK BİR ZİHNİYET DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa’nın ve kanunların verdiği yetkilerin kötüye kullanılmasından dolayı aylarca bürokrat atayamadıkları dönemler olduğunu söyledi.

İktidar partisi olarak gazete kupürleriyle hazırlanmış dosyalar üzerinden kapatılmak istendiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Meclisten 411 milletvekilinin güçlü iradesiyle geçen reformlarımız aynı şekilde engellendi, mahkeme kapısında nöbet tutularak iptal ettirildi. 6 Şubat depremleriyle ehemmiyetini daha iyi anladığımız kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili hukuki düzenlemelerimiz akim bırakıldı. 17-25 Aralık’ta yargı-emniyet darbe girişimine, 15 Temmuz’da 252 insanımızın şehit edildiği kanlı bir darbe teşebbüsüne maruz kaldık. Bunların dışında gizli açık birçok antidemokratik operasyonun hedefi olduk” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu girişimleri, son 21 yılda hep hukuk, demokrasi ve meşruiyet zemininde kalarak bertaraf etmeye çalıştıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Ne baskılar karşısında boyun eğdik ne de hukuk devleti ilkesinin yara almasına müsaade ettik. Ne Anayasamızın vermediği bir yetkiyi kullandık ne de milletin emanetinin gasp edilmesine göz yumduk. Yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki fay hatlarını kapatarak tüm alanlarda tarihî nitelikte reformlara, eserlere, yatırımlara imza attık. Son 21 yılda ülkemizde büyük bir zihniyet devrimi gerçekleştirdik. Uzun uğraşlar sonucunda devletin tüm kurumlarının hedef birliği, anlayış ve gaye birliği içerisinde ahenkle çalışmasını temin ettik. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturunu yıllar sonra yeniden devletimizin hâkim paradigması hâline getirdik. Türkiye’nin son 21 yılda yazdığı başarı hikâyesinin sırrı işte budur. Türkiye prangalarından kurtuldukça her alanda büyük bir ivme yakaladı. Vatandaşımız yıllar sonra hasretini çektiği hizmetlere böyle kavuştu. Demokrasimiz bugün tüm dünyanın gıptayla baktığı olgunluk seviyesine böyle ulaştı. On yıllar boyunca insanımızın canına kasteden eli kanlı terör örgütleriyle başarılı mücadele böyle verildi. Türkiye küresel siyasette dikkatle takip edilen ülke konumuna böyle geldi. Dünyada yaşanan krizlere rağmen ekonomimiz her yıl ortalama yüzde 5,5 oranında büyümeyi böyle sağladı. İstihdamdan turizme, ulaşımdan eğitime, sağlıktan savunma sanayiine kadar her alanda Türkiye başarıdan başarıya işte böyle koştu.”

“ÜLKEMİZ 3-5 AYDA BİR HÜKÛMETİN DEĞİŞTİĞİ KOALİSYON DÖNEMLERİNİ BİR DAHA GELMEMEK ÜZERE RAFA KALDIRMIŞTIR”

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’yle kazanımların tahkim edilebileceği bir yönetim modeline kavuşulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin avantajlarını, salgın dönemi olmak üzere son yıllarda yaşanan tüm krizlerde bizzat müşahede ettiklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 50 binden fazla canın toprağa verildiği 6 Şubat depremleriyle mücadelede de yeni yönetim sisteminin katkılarını tekrar tecrübe ettiklerini belirterek, “Bu gerçeğin, insanımız tarafından da kabul ve takdir edildiğini görüyoruz. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin sonuçlarından biri de Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin milletten yeniden güvenoyu almış olmasıdır. Bu seçimler eski sistem tartışmalarına son noktayı koymuştur. Ülkemiz 3-5 ayda bir hükûmetin değiştiği koalisyon dönemlerini bir daha gelmemek üzere rafa kaldırmıştır” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN 2002’DEN BERİ UNUTTUĞU SİYASİ İSTİKRARSIZLIK İKLİMİNİN YENİDEN HORTLATILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Türkiye’nin fuzuli tartışmalarla kaybedecek ne vaktinin ne de enerjisinin olduğunu düşünmediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Siyaset müessesesinin de sandıktan çıkan iradeyi doğru okuyacağına dair ümidimizi koruyoruz. Biz her halükarda buradan geriye gidişe izin vermeyeceğiz. 5 yıllık tecrübelerin ve uygulamaların ışığında, sistemin işleyişini daha da iyileştirecek adımları elbette atacağız. Türkiye’nin şahlanış dönemine liderlik edecek kurumsal bir yapıyı mutlaka tesis edeceğiz. Ama bunları yaparken ülkemizin, milletimizin ve demokrasimizin uğruna bedel ödeyerek elde ettiği kazanımlara halel getirmeyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin 2002’den beri unuttuğu siyasi istikrarsızlık ikliminin yeniden hortlatılmasına müsaade etmeyeceğiz. Toplumumuzun farklı kesimlerinin de desteğini ve katkısını alarak Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu inşallah hayata geçireceğiz. Tüm kamu kurumlarının bu süreçte etkin rol oynaması, Türkiye Yüzyılı’nı sahiplenmesi hiç şüphesiz başarımızı da garantileyecektir. Her organın kendi yetki alanında kalması şartıyla önümüzdeki dönemde uyum ve eş güdüm içinde çalışacağız. Devletimizin diğer organları gibi Sayıştay’ımızın da yeni dönemde üzerine düşeni hakkıyla ifa edeceğine inanıyorum.”