Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM grup toplantısında konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM grup toplantısında konuştu için yorumlar kapalı 89257

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Bizim için önemli olan kimin ne dediği değil, ülkemizin ve milletimizin neye ihtiyacı olduğudur. Bu anlayışla çalışmalarımızı yürüttük, yürütmeye devam edeceğiz. Güvenlik güçlerimizin bir süredir sınırlarımız içinde ve dışında gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar, doğru yolda ilerlediğimizin en büyük ispatıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda milletvekillerine ve partililere hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında, Yunanistan’da, Atina yakınlarında çıkan yangında ölenlerin yakınları başta olmak üzere tüm Yunan halkına başsağlığı dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihtiyaç duyulması hâlinde her türlü yardıma hazır olduklarını Yunan makamlarına ilettiklerini söyledi.

“TÜRKİYE’Yİ BİR DAHA BEDELLİ KANUNLARINA İHTİYAÇ DUYULMAYACAK ASKERLİK SİSTEMİNE KAVUŞTURACAĞIZ”

Seçimlerin sonrasında millete verdikleri sözleri tutmak için çalışmaya başladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakan yardımcılarının bir kısmının atamasını yaptıklarını, diğer üst düzey yöneticilerle ilgili çalışmaları önemli ölçüde tamamlayıp atamaların peyderpey gerçekleştirileceğini belirtti.

Seçim sürecindeki taahhütleri içeren kısa vadeli programı hemen uygulamaya geçireceklerini, terörle mücadelede ihtiyaç duyulan yeni düzenlemelerin TBMM tatile girmeden hayata geçirileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerlik talebiyle ilgili kanunu bu hafta TBMM’den geçirerek sözlerini tutmuş olacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerlik meselesini, yeni ve daha köklü bir anlayışla ele almaları gerektiğine işaret ederek, “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi, bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine inşallah kavuşturacağız” diye konuştu.

Türkiye’nin sınırları içinde ve dışında gerçekleştirdiği operasyonların, yükümlüler eliyle yapma imkânın kalmadığını; ancak milletin askerlikle bağının tümden kopmasını da doğru bulmadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem tüm vatandaşlarımıza temel askerlik eğitimini nazari ve tatbiki olarak verilebileceğimiz hem de Türk Silahlı Kuvvetlerinin insan gücünü uzmanlığa dayalı hâle getireceğimiz bir sistem üzerinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

“KİMSENİN ÜLKEMİZİ TERÖRLE MÜCADELE İÇİN ÇIKARDIĞI KANUNLAR YÜZÜNDEN ELEŞTİRMEYE HAKKI OLAMAZ”

Terörle mücadele kanununda yapılacak değişikliklerde, olağanüstü hâl sonrasında güvenlik güçlerine ve valilere ilave imkânlar sağlandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla terörle mücadelenin herhangi bir zafiyete uğramadan devam etmesini hedeflediklerini dile getirdi. İhtiyaç duyulan her zaman, ülke genelinde veya belirli yerlerde olağanüstü hâl ilan etme yetkilerinin olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin onda biri kadar dahi terör tehdidi altında olmayan ülkeler, en küçük bir kargaşada bizdekinin on katı ağırlığında tedbirler uyguluyor. Böyle bir ortamda hiç kimsenin ülkemizi terörle mücadele için çıkardığı kanunlar yüzünden eleştirmeye hakkı olamaz” dedi.

“SURİYE’Yİ ADIM ADIM GÜVENLİ HÂLE GETİRİYORUZ”

Sınır dışında terör örgütlerine karşı yürütülen mücadeleye de değinerek Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerinin yeni merkezi hâline dönüşen Suriye’yi adım adım güvenli hâle getirdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile vardıkları mutabakat çerçevesinde Mümbiç’te yeni bir döneme geçildiğini, aynı şekilde, diğer bölgeler için de hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.

Konuşmasında, “Bizim için önemli olan kimin ne dediği değil, ülkemizin ve milletimizin neye ihtiyacı olduğudur” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu anlayışla çalışmalarımızı yürüttük, yürütmeye devam edeceğiz. Güvenlik güçlerimizin bir süredir sınırlarımız içinde ve dışında gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar, doğru yolda ilerlediğimizin en büyük ispatıdır. Ülkemizi tehdit eden terör örgütlerinin yeni merkezi hâline dönüşen Suriye’yi adım adım güvenli hâle getiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hudutlarımız dibinde tek bir terörist kalmayana, tüm Suriyeli kardeşlerimiz huzur içinde evlerine dönene kadar bu ülkedeki operasyonlarımız devam edecektir. Devletimiz ve milletimiz için beka meselesi olarak gördüğümüz bu konuda hiç kimse bize engel olamaz” dedi.

“BÖLGEMİZDEKİ EN MAZLUM COĞRAFYA FİLİSTİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi ülkemiz ve sınırlarımızla birlikte bölgemizin güvenliği de bizi yakından ilgilendiriyor. Bu coğrafyada çekilen her acının sızısını yüreğimizde hissediyoruz. Zulme uğrayan her kardeşimizle biz de tarifsiz sıkıntılar yaşıyoruz. Hiç şüphesiz bölgemizdeki en mazlum coğrafya Filistin’dir. İsrail’in, Kudüs ve Gazze başta olmak üzere, Filistin coğrafyasında gerçekleştirdiği saldırılar, tam anlamıyla bir insanlık suçudur. Kendi topraklarını savunmaktan başka hiçbir suçları olmayan sivil Filistinlilerin üzerine tankıyla, topuyla, uçağıyla, füzesiyle, keskin nişancısıyla giden İsrail, terör devleti olduğunu bir kez daha gösterdi” şeklinde konuştu.

Dünyanın, İsrail tarafından katledilen yüzlerce, yaralanan on binlerce Filistinliyi görmezden geldiğine, bu olaylarda hayatını kaybeden tek bir İsrail askeri için, neredeyse herkesin harekete geçtiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dikkat ederseniz ortada bir savaş yoktur. Ortada sadece, İsrail yönetiminin Filistinlilere yönelik saldırıları ve uyguladığı insanlık dışı vahşet vardır” diye ekledi.

“İSRAİL, BU KANUNLA YAPTIĞI HIRSIZLIĞA KENDİNCE BİR KILIF İCAT ETMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Nitekim geçtiğimiz günlerde İsrail Parlamentosunda kabul edilen ‘Yahudi Ulus Devlet’ kanunu, bu ülkenin gerçek niyetini tüm açıklığıyla ortaya koymuştur. Filistin halkı ile Kudüs’ü ziyaret eden Müslümanlara ve Hristiyanlara yönelik tüm haksız uygulamalar, baskılar, tecritler, bu kanun ile meşrulaştırılmaktadır. Gasp ettiği toprakları yerleşim yerleri adıyla masumlaştırmaya çalışan İsrail, bu kanunla, yaptığı hırsızlığa kendince bir kılıf icat etmiştir. Karşımızda, kendi tanımladığı bir topluluk dışında hiç kimsenin hakkını, hukukunu, hatta varlığını tanımayan bir devlet vardır. Bu düzenleme, İsrail’in dünyadaki en Siyonist, en faşist, en ırkçı devlet olduğunun, hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde ispatıdır. İsrail’in bu düzenlemeden sonra faşizm ve ırkçılık ile bunların sonuçları konusunda söyleyecek hiçbir sözü kalmamıştır.”

Hitler’in ‘ari ırk’ saplantısı ile İsrail yönetiminin bu kadim toprakları sadece Yahudilere ait sayan anlayışı arasında hiçbir fark olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyayı büyük bir felakete sürükleyen Hitler’in ruhu, İsrail’in bazı yöneticileri arasında yeniden hortlamıştır. İsrail Cumhurbaşkanının da isabetle ifade ettiği gibi bu, dünya Yahudilerine bir ‘anavatan’ sunmaktan ziyade, tüm Yahudileri tehlikeye atan bir adımdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yönetim ilkelerini dini referanslara dayandıran devletleri eleştiren, hatta fiili müdahalede bulunanların; İsrail’in Yahudi Şeriatını esas alan bu kanununa ses çıkartmamalarını ‘ikiyüzlülük’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak, İsrail yönetiminin tüm haksızlıklarına, uyguladığı tüm zulümlere karşı çıkmayı, Filistin halkının yanında olmayı sürdüreceklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında İslam dünyasını, Hristiyan âlemini, dünyadaki demokrat ve özgürlükçü tüm devletleri, kurumları, sivil toplum kuruluşlarını ve medya mensuplarını İsrail’e karşı harekete geçmeye davet etti.

“ÜLKEMİZİN SADECE SİYASİ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DEĞİL EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DE KORUMANIN MÜCADELESİNİ VERDİK”

“Bugün Türkiye, her alanda bölgesinin ve dünyanın itibarlı bir ülkesi hâline gelmişse, bunda en büyük pay milletimize olan inancımızdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan çeyrek asır önce Türkiye’yi yerle yeksan etmeye yetecek nice saldırıyı, nice tuzağı, nice oyunu, işte bu sayede bozduk. Hem milletimize ve kendimize inandık, güvendik, duruşumuzdan asla taviz vermedik, hem de ülkemizi büyüttük, kalkındırdık, zenginleştirdik. Bilhassa son beş yılda maruz kaldığımız her saldırıyla birlikte ekonomik bir hançerin de sırtımıza saplanmaya çalışılmasının sebebi budur. Biz, ülkemizin sadece siyasi özgürlüğünü değil, ekonomik özgürlüğünü de korumanın mücadelesini verdik” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elbette krizlerin faturasını ödedik ve ödüyoruz. Tüm milletimiz emin olsun ki, kazandıklarımız karşısında bu faturanın hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. İnşallah çok yakında, ekonomik olarak da çok büyük kazanımlar elde edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Türkiye’nin büyümesinin, kalkınmasının ve gelişmesinin engellenemediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin millî gelirde 17’inci, satın alma paritesine göre 13’üncü sırada olduğunu, Haziran ayı sonu itibariyle yıllık ihracatın 161,5 milyar dolara ulaştığını, bu yılın ilk çeyreğinde büyüme oranının yüzde 7,4 olduğunu hatırlattı.

İstihdamda 28,5 milyon kişiyle, yine tarihî bir zirvede bulunulduğuna; ancak işgücüne katılım oranının yüksek olması dolayısıyla büyük istihdam rakamına rağmen, işsizliğin yüzde 10’lar seviyesinde olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakında bu oranı tek haneli rakamlara indireceklerini kaydetti.

“TÜRKİYE’YE BUGÜN YATIRIM YAPANLAR YARIN EN KÂRLI ÇIKANLAR OLACAKTIR”

9 Temmuz’daki yemin töreninin ardından resmen yürürlüğe giren yeni yönetim sistemiyle, her alanda olduğu gibi ekonomide de hedeflere kararlılıkla yürüyebilecekleri bir zemine kavuştuklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, potansiyeline ve hedeflerine yakışmayan bu finans fotoğrafından, inşallah en kısa sürede çıkacaktır. Nice sıkıntıların üstesinden gelen, nice zaferlere imza atan Türkiye, bunu da başaracaktır” dedi.

Uluslararası yatırımcıları, Türkiye’deki yatırımcıları ve finans çevrelerini Türkiye’nin geleceğine güvenmeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, kendisine itimat edip yatırım yapan hiç kimseyi hayal kırıklığına uğratmadığını, Türkiye’ye bugün yatırım yapanların, yarın en kârlı çıkanlar olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Devlet olarak, tüm yatırımcılara, tüm finans çevrelerine her türlü kolaylığı göstermeye, her türlü desteği vermeye hazırız. Cumhurbaşkanlığımız bünyesinde, sırf bu amaçla özel ofisler kuruyoruz. Büyük yatırımcıların muhatabı artık doğrudan Cumhurbaşkanlığı olacaktır. Bu yıldan başlayarak, ekonomideki hedeflerimize doğru âdeta koşar adımlarla yürüyeceğimize yürekten inanıyorum.”

“HESABA ÇEKİLMEDEN KENDİMİZİ HESABA ÇEKMEYİ BİLMELİYİZ”

2019 Mart’ında yapılacak mahalli idareler seçimine işaret ederek önlerinde kısa vadeli bir seçim takviminin olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ağustos’ta yapacakları AK Parti Olağan Büyük Kongrenin ardından mahalli seçimlere yönelik çalışmaları başlatacaklarını açıkladı.

24 Haziran seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığında ve milletvekilliğinde aldıkları oyları; il il, ilçe ilçe, belde belde, hatta sandık bazına kadar inerek analiz ettiklerini, 1 Kasım’a göre oy kaybettikleri yerleri ve bunların sebeplerini tüm detaylarıyla anlamaya çalıştıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, çıkardıkları sonuçları bir sonraki seçim için ders hâline dönüştürdüklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başka partiler kendi iç kavgalarıyla, çekişmeleriyle, olağanüstü kongreleriyle uğraşabilirler. Bizim böyle bir lüksümüz yok. Milletimiz bizden hizmet bekliyor, eser bekliyor, milletimiz bizden dertlerine derman olmayı bekliyor. Cumhurbaşkanlığında şahsımıza teveccüh gösteren 26 milyon 330 bin, Meclis’te partimizi tercih eden 21 milyon 338 bin vatandaşımıza borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Eğer milletimizin verdiği mesajları doğru şekilde almaz, eksiklerimizi ve hatalarımızı düzeltmeden sandığa gidersek, değerli arkadaşlarım bu bize yakışmaz. Biz bugüne kadar milletimizle birlikte yol yürüdüğümüz, hep onunla beraber hareket ettiğimiz için daima zirvede kaldık. Şunu unutmayın, şahsım başta olmak üzere, hiçbirimiz layüsel değiliz. Hesaba çekilmeden kendimizi hesaba çekmeyi bilmeliyiz. Milletimize hesap vereceğimizin bilinciyle geçirdiğimiz her an, kendimizin de, ülkemizin de faydasınadır. Mahalli seçimlere, işte bu anlayışla hazırlanmak zorundayız.”

“TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTMEK, GÜÇLENDİRMEK, GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

2019 Mart seçimlerinde, yine milletin sesine kulak vereceklerini, kimlerin devam edip kimlerin değişeceğini buna göre belirleyeceklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler Cumhurbaşkanlığında, sizler Meclis’te, belediye başkanlarımız kendi şehirlerinde el birliğiyle Türkiye’yi büyütmek, güçlendirmek, geliştirmek için çalışacağız. Rabbimizin inayeti, milletimizin desteğiyle, inşallah bunu da başaracağız” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması demek, istiklalimize ve istikbalimize güvenle bakabilmemiz, evlatlarımıza 2053 ve 2071 vizyonları için sağlam bir altyapı bırakmamız demektir” dedi.

“ASKERLİKTE BAKAYA OLAYINI TAMAMEN KALDIRMAK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bedelli askerlik süresinin tartışıldığı hatırlatılarak sürenin düşmesi ihtimalinin olup olmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürenin 28 günden 21 güne düştüğüne işaret ederek bu sürenin daha aşağıya düşmeyeceğini söyledi. 38 olarak ifade edilen üst yaş sınırının kaldırıldığını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerlikteki bakaya olayını tamamen kaldırmak istediklerini belirtti ve “Orada da öyle bir sınır olmayacak. Ödemesini yapanlar da çürük noktasında da böyle bir engelle karşı karşıya olmayacak” dedi.

Yöneltilen soru üzerine, bedelli askerliğe ihtiyaç kalmayacak şekilde düzenleme yapıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zorunlu süresi mi kısalır?” sorusuna, “O konuda şu andaki mevcut durum aynen devam ediyor. Bu konularla ilgili Millî Savunma Bakanlığımız gerekenleri yapıyor” şeklinde cevap verdi.

ABD Kongresi’nin üzerinde uzlaşmaya vardığı tasarıda, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatının durdurulmasının yer aldığı hatırlatılarak bu kararı nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu konu biliyorsunuz, tamamıyla ABD Başkanının, oradan geçtikten sonra tasarrufunda olan bir şeydir. Sayın Trump, Brüksel’deki görüşmemizde, yazılı olarak yaptığı açıklamasını da bize gösterdi, böyle bir şey söz konusu değil. Biz şu ana kadar 900 milyon dolar ödeme yaptık. İki tanesinin teslimatı da orada bize yapıldı. Şimdi orada bizim pilotlarımız eğitim uçuşlarını da yapıyorlar. Biz, bu noktada herhangi bir olumsuz endişe taşımıyoruz.”

“MESUT’UN TAKINDIĞI TAVIR HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜZERİNDEDİR”

Alman Millî Takımı oyuncusu Mesut Özil’in kendisine yapılan ırkçı saldırının ardından aldığı kararı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise dün gece Mesut Özil’le görüştüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Mesut’un bu açıklaması, takındığı tavır tam millîdir ve yerlidir, her türlü takdirin üzerindedir. Ben gözlerinden öpüyorum. Çünkü Alman Millî Takımı’na bu denli her şeyini veren ve başarılarında onun da katkısı olan bir gence böyle bir ırkçı yaklaşım, dininden dolayı böyle bir yaklaşım; bunlar hakikaten kabul edilebilir bir şey değil. Kaldı ki kökeni itibarıyla Türk olan Mesut’la, İlker’le, Cenk Tosun’la Londra’da resim çektirmeme tahammül edemeyen bu anlayışı, neyle izah edeceksiniz? Bu hazımsızlıktır. Bunu da zaten hakikaten, yerli yerine oturmuş olan siyasetçiler takdir ediyorlar. Onlar da Mesut’un yanında yer aldıklarını ifade ediyorlar.”

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik’te Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik’te Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret etti için yorumlar kapalı 99866

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Bilecik Söğüt’teki Ertuğrul Gazi Camii’nde kıldı. Namazın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret etti.

Ertuğrul Gazi Türbesi Saygı Nöbeti timindeki alpları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Takımı’nın gösterisini de izledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da eşlik etti.

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kâğıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının açılışını yaptı Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kâğıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının açılışını yaptı için yorumlar kapalı 111217

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kâğıthane Yeni Meydan’da gerçekleştirilen İstanbul Kâğıthane-Göktürk-İstanbul Havalimanı metro hattının açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a tarihî öneme sahip yeni bir eser kazandırmanın heyecanını, mutluluğunu ve gururunu yaşadığını söyledi.

Kâğıthane istasyonundan başlayıp İstanbul Havalimanı’na kadar uzanan 34 kilometre uzunluğundaki sekiz istasyonlu metro hattının İstanbul’a ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Günde 800 bin yolcu kapasiteli bu metro hattı sayesinde Kâğıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada ulaşılabilecek. Metro hattımızı söz verdiğimiz şekilde İstanbul’un hizmetine bir an önce sunabilmek için aynı anda 10 tünel delme makinesi birden kullandık. Kendi içinde pek çok rekora imza atılan metromuzun inşaat süreci, yerli ve millî mühendislik başarılarıyla dopdolu, gurur verici bir eserin ülkemize kazandırılması hikâyesidir. TRT’mizin belgeselleştirdiği bu hikâyeyi akşam ekranlardan seyredebilirsiniz. Bundan 3 yıl önce ilk kaynak törenine, birkaç ay sonra tünelin Gayrettepe’ye ulaşma sevincine, yaklaşık 1,5 yıl önce ilk tek sürüşüne şahitlik ettiğimiz metromuzu bugün hizmete veriyoruz.”

“TÜRKİYE METRO HATTI İNŞASINDAKİ GÜCÜNÜ VE KABİLİYETİNİ TÜM DÜNYAYA İSPATLAMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmete alınan metro hattını Kâğıthane’de Mahmutbey metrosuyla entegre ettiklerine dikkati çekerek, birkaç ay içinde bu hattı Zincirlikuyu metrobüs durağıyla da birleştireceklerini ifade etti.

Hızlı tren konforuyla işleyecek bu metronun sinyalizasyon sisteminin TÜBİTAK işbirliğiyle ASELSAN tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Metroda çalışacak yerli tasarım ve üretim araçları da yine yerli bataryayla görev yapacak. Türkiye bu projeyle metro hattı inşasındaki gücünü ve kabiliyetini tüm dünyaya ispatlamıştır. Aynı şekilde İstanbul Havalimanı’ndan başlayıp Arnavutköy’den Halkalı’ya inecek metro hattı projemizdeki çalışmalar da süratle devam ediyor. Bunların yanında Bakırköy-Bağcılar, Başakşehir-Kayaşehir, Kazlıçeşme-Sirkeci, Altunizade-Bosna Bulvarı hatlarındaki çalışmalarımız sürüyor. Tüm bu projeleri tamamladığımızda İstanbul’un raylı sistem ağını 380 kilometrenin üzerine çıkarmış olacağız. İstanbul’da ilk metro hattının işletmeye açıldığı 1989 yılından sonra en büyük projeler bizim dönemimizde başladı ve sonrasında devam ettik. Son yıllarda devreye giren metro hatlarının da neredeyse tamamı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca inşa edilen projelerdir. Hâlen çoğunluğu yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından yürütülen projeleriyle İstanbul, dünyada en fazla raylı sistem inşası yapılan şehirlerarasında ilk sırada bulunuyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, metro hatlarının hızlandırılması ve yaygınlaştırılması konusunda gayretlerini asla unutamayacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılında hizmete giren Üsküdar-Çekmeköy sürücüsüz metro hattının bu alanda Avrupa’nın en büyük, dünyanın üçüncü büyük kapasiteli projesi seçildiğini belirterek, “Üstelik İstanbul’da bunun gibi 10 ayrı sürücüsüz metro hattı bulunuyor. Gerçi ülkemizde siyaset yapan birilerinin ne İstanbul’dan ne İstanbul’un sahibi olduğu altyapıdan ne de teknolojinin geldiği seviyeden haberleri var. Kâğıthane’ye ‘Kâğıttepe’ diyenlerden, Paris’i bildikleri kadar İstanbul’u bilmeyenlerden fazla bir şey de beklemiyoruz. Bunlar Türkiye’yi de İstanbul’umuzu da tanımıyorlar, bilmiyorlar. Kendi ülkelerinde adeta yabancı bir turist gibi yaşıyorlar. Ama onların bu cehaleti, hakikatleri ortadan kaldırmıyor. Onların bu trajikomik hâlleri bizi asla rehavete sevk etmiyor. Biz onlara rağmen İstanbul’un trafik sorununu raylı sistemlerle çözme sözümüzü adım adım yerine getiriyoruz” diye konuştu.

“ÖNEMLİ PROJELERİMİZİN MERKEZİNE HEP İSTANBUL’U YERLEŞTİRDİK”

Kâğıthane-İstanbul Havalimanı metro inşaatında emeği geçenleri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İstanbul’a belediye başkanı olduğumuzda ‘Ne kandıranlardan ne kandırılanlardan olacağız’ demiştik. Hatırlıyorsunuz değil mi? Sevdamız, aşkımız, gönül tahtımızın sultanı, efsunlu güzelliklerin şehri aziz İstanbul’a karşı her zaman samimi olduk, hasbi olduk, harbi olduk. Fatih’in emaneti, bu mübarek şehre karşı mahcup olmaktansa, değil siyasette fedakârlık yapmayı, gerekiyorsa can vermeyi tercih ederiz. Rabbimden, bize de üstat gibi ‘O manayı bul da bul. İlle İstanbul’da bul’ demeyi hep temenni ediyoruz. Yine üstadın ifadesiyle ‘Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar. Güleni şöyle dursun ağlayanı bahtiyar’.”

İstanbul’u her alanda hak ettiği seviyeye çıkarmak için başbakan ve cumhurbaşkanı olarak gece gündüz çalıştığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimin sorumluluğunda olduğuna bakmadan bu şehrin her meselesiyle yakından ilgilendiklerini, her projesini takip ettiklerini ve her sıkıntısına çözüm aradıklarını dile getirdi.

Millî iradenin üstünlüğüne olan saygıları gereği hangi belediyenin kimde olduğuna bakmadan, şehrin tamamına hizmet verecek eserleri birer birer hayata geçirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul konumu ve sahip olduğu potansiyeliyle Türkiye’nin en kıymetli hazinesi, en bereketli kaynağı, en dinamik şehridir. Ülkenin ortak değeri olan bu şehri her türlü mülahazanın ötesinde söylüyorum, kimsenin insafına bırakamayız. Bunun için hükûmetlerimiz döneminde önemli projelerimizin merkezine hep İstanbul’a yerleştirdik. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan tarıma, diplomasiye, bütün bu adımları kültür sanatta kararlılıkta attık” açıklamasında bulundu.

“İSTANBUL’U, TÜRKİYE YÜZYILI’NA HAZIRLAYACAK YATIRIMLAR YAPTIK”

İstanbul’u, Türkiye Yüzyılı’na hazırlayacak yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehrin çok eskilere dayanan yapısal sorunlarını, önümüze çıkardığı zorlukları birer birer aşarak yolumuza devam ettik” sözlerini sarf etti.

Deprem başta olmak üzere tüm afetlere hazırlık için kapsamlı adımlar attıklarını, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla hem İstanbullunun haklarını gözetecek hem şehrin geleceğini inşa edecek projeler yürüttüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, raylı sistem öncelikli ulaşım projeleriyle şehri kilitlenip kalmaktan kurtardıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle, diğer yandan İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü’yle şehre yeni nefes kanalları açtıklarını aktardı.

Asrın projesi olan Marmaray ve Avrasya Tüneli’yle başlattıkları ulaşım atılımlarını kesintisiz sürdürdüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kardeşlerim, bunlar Boğaz’ın altından Marmaray’ı geçirebilirler miydi ya? Bir tanesi ne diyor? ‘Bunda diyor sürücü yok mu?’ Biz zaten 10 adet sürücüsüz metro adımını attık, ama bunların haberi yok. Ne diyor birisi de? ‘Bunları galiba Paris’te filan yapmışlar’ diyor. İstanbul’la Paris’in mukayesesini yapıyor. Paris’te metroda damdan sular akıyor sular. Bizimkiler pırıl pırıl, tertemiz. Haberleri yok” dedi.

Şehrin içindeki tıkanma noktalarını belirleyerek her biri için ayrı çözümler ürettiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayata geçirdiğimiz her çalışmada sadece bugünkü ihtiyaçları değil, şehrin geleceğini de göz önünde bulundurduk. Havalimanının Yeşilköy’den bugünkü bulunduğu yere taşınması da bu kapsamda attığımız adımlardan biridir. Devletimizin kasasından 1 kuruş çıkmadan yapılan İstanbul Havalimanı bugün Avrupa’nın en yoğun, dünyanın en iyi havalimanları arasında ilk sırada yer alıyor. Bay Kemal ne diyor? ‘Bize 1 kuruşsuz yaptığınız bu yatırımları anlatın’ diyor. Ya neyi anlatacağız? Ya biz ne diyoruz? Bak PPP. Yani Kamu-Özel İşbirliği yatırımıdır bunlar. Buna millî bütçeden bir kuruş vermeden biz bu yatırımları yaptık, yapıyoruz, yapacağız. İGA’yı böyle yaptık. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü böyle yaptık. Osmangazi Köprüsü’nü böyle yaptık. Ama siz bunları öğrenene kadar çok zamanlar geçecek. Bunlara bol bol fırın ekmek yedirmek lazım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan metro hattıyla havalimanına hızlı ve kolay ulaşım ihtiyacının karşılanacağını kaydederek, “Hâlen inşası süren metro hatlarını da devreye aldığımızda İstanbul’un raylı sistemlerle ulaşılamayan hiçbir köşesi kalmıyor. Böylece İstanbul büyüklüğündeki bir dünya şehrinin sürdürülebilirliği için hayati öneme sahip bir eksiğini daha gidermiş oluyoruz. Dünyanın turizm, ulaşım, finans, kültür, sanat, spor, eğitim, sağlık merkezi olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul için aşkla çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah Kanal İstanbul Projesi ile şehrimize yeni bir soluk borusu daha açarak, hem boğazın yükünü hafifletecek hem İstanbul’un marka değerini yükselteceğiz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlığı görevine geldiği 1994 yılından beri İstanbul için attıkları her adıma, başlattıkları her projeye yapılan itirazlara dikkati çekerek, “Eğer biz bunlara kulak vermiş olsaydık, bugün İstanbul Marmaray’sız Avrasya’sız, Yavuz Sultan Selim’siz, Osmangazi’siz, metrosuz, yolsuz, susuz bir şehir olarak kalacaktı” diye konuştu.

Belediye başkanı olarak 1994 yılında İstanbul’da göreve geldiği yıllara işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İstanbul’un suyu var mıydı? Kimden devralmıştık? CHP’den. Çöp dağları var mıydı? Suyu, 110 kilometreden dağları delerek İstanbul’a getirdik. Nereden? Istranca Dağları’ndan. Çöpleri kaldırdık mı? Kaldırdık. CHP nedir? Çöp demektir. Çöp, çukur, çamur. Ve hatırlayın, Ümraniye çöplüğündeki patlamayı, 39 vatandaşımız orada öldü. Hâlâ bir CHP konuşuyor. Neyi konuşuyorsun? Ve bütün bunlarla beraber her ne yaptıysak İstanbul’u çirkin binalara ve yetersiz altyapıya mahkûm etmek isteyenlere rağmen yaptık. Kanal İstanbul’u da inşallah bu şekilde hayata geçireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 20 yılda Türkiye’nin diğer 80 vilayetiyle birlikte İstanbul’a kazandırdıkları her eseri ve hizmeti Türkiye Yüzyılı’nın önsözü, girizgâhı, altyapısı olarak gördüklerini belirterek, bu güçlü altyapının üzerinde Cumhuriyet’in yeni yüzyılını, Türkiye Yüzyılı hâline dönüştürmek istediklerini anlattı.

Ülkenin son bir asırda yeni devletin kurulmasının yanında çok ciddi inişler çıkışlar da yaşadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Darbelerin, vesayetin, terörün, siyasi ve ekonomik krizlerin, sosyal gerilimlerin ve hatta çatışmaların hiçbirinin kendi tabii mecrasında ortaya çıkmadığına inanıyoruz. Bunların her biri, ülkemizin kalkınmasını, gelişmesini, büyümesini durdurmak, en azından yavaşlatmak için hazırlanan senaryoların birer parçasıydı. Maalesef her dönem ülkemiz içinden birileri de bu senaryolara gönüllü şekilde veya farkında olmadan alet edilmiştir. Milletimizin iradesini temsil görevi verdiği siyasetçilerin çoğu da kimi korkusundan, kimi çıkar ortaklarından, kimi kifayetsizliğinden bu gidişe ‘dur’ diyememiştir.”

“VATANIMIZIN BÜTÜNLÜĞÜNE GÖZ DİKENLERE DÜNYAYI DAR ETTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Adnan Menderes’in 14 Mayıs 1950’de “Yeter söz milletindir” diyerek başlattığı demokrasi devriminin, tarihlerinde ayrı bir yerinin olduğunu anımsatarak, “Her ne kadar sonu idam sehpasına çıkmış olsa da millî iradenin üstünlüğü esasına dayalı bu haykırış, daha sonra pek çok insana da ilham ve cesaret vermiştir. Biz de 20 yıl önce ülkeyi yönetme sorumluluğunu devraldığımızda ‘yeter söz de karar da milletindir’ diyerek, bu kutlu adımı bir üst basamağa çıkardık” ifadesini kullandı.

Şimdi Türkiye’nin yeni bir seçimin eşiğinde olduğuna vurgu yaparak, son 10 yılda yaşanan olayları hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi olaylarından çukur eylemlerine, darbe girişimlerinden terör saldırılarına kadar, sayısız imtihandan geçtiklerini dile getirdi.

Yeni yönetim sistemine geçilen ayın hemen ertesinden başlayarak, ülke ekonomisini mahvetme yolunda birçok adımın atıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama bunu da başaramadılar. Başaramayacaklar. İşte şu anda İngiltere’nin hâli ortada. Fransa’nın hâli ortada. Almanya’nın hâli ortada. Elhamdülillah bizim hâlimiz de ortada. Bu imtihanların hepsinin de üstesinden Allah’ın yardımı ve aziz milletimizin desteğiyle gelmeyi başardık. Milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine halel getirmek isteyenlere izin vermedik. Vatanımızın bütünlüğüne göz dikenlere dünyayı dar ettik. Önünden, arkasından dolanarak, millî iradeyi devre dışı bırakmaya niyetlenenleri hüsrana uğrattık.”

Konuşmasının ardından “Şimdi siz müjde beklersiniz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kâğıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu Hattı’nın bir ay boyunca ücretsiz olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, konuşması sonrasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski başbakanlardan Tansu Çiller, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin tarafından hediye verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra aralarında TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski başbakanlardan Tansu Çiller, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve bazı milletvekillerinin bulunduğu katılımcılarla açılış kurdelesini kesti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından metro istasyonuna indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Aşık Veysel İlkokulu öğrencilerinden oluşan Sadabad Korosu’nu dinledi, daha sonra metro ile İstanbul Havalimanı’na hareket etti.