Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk ekonomisi sağlam temeller üzerine kuruludur” Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk ekonomisi sağlam temeller üzerine kuruludur” için yorumlar kapalı 90415

 

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in onuruna verdiği yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son haftalarda yaşanan spekülatif bazlı dönemsel dalgalanmalar geçicidir. Aldığımız tedbirler sayesinde bu dalgalanmaların etkisi sınırlı kalmıştır. Uluslararası yatırımlar hükûmetimizin ve devletimizin güvencesi altındadır. Uluslararası firmalar, ülkemizde hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyetlerini rahatça sürdürüyorlar. Alman firmalarının ülkemizdeki yatırımlarını artırmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Devlet ziyaretini gerçekleştirmek üzere Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Bellevue Sarayı’nda gerçekleşen yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender tarafından kapıda karşılandı. Yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“BU ZİYARET, ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ KÖKLÜ DOSTLUĞU YENİ BİR SEVİYEYE TAŞIYACAK”

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’e nazik daveti ve sıcak misafirperverliği için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin iki ülke arasındaki köklü dostluğu yeni bir seviyeye taşıyacağına inandığını söyledi.

Türkiye ile Almanya’nın modern tarihte birbirleriyle savaş içerisinde bulunmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin Birinci Dünya Savaşı’nda aynı safta yer alarak kader birliği yaptığını hatırlattı.

Almanya’nın millî birliğini sağlamasından hemen sonra başlayan ilişkilerin; siyasi, askerî, ekonomik alanlarda hızla gelişip derinleştiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman firmalarının Osmanlı’nın son dönemlerinde hayata geçirilen kalkınma hamlelerinde de etkin rol oynadığına değindi.

Alman şirketlerinin Türkiye’nin 100 yıl öncesine uzanan sanayileşme hamlesindeki rolünün büyük olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projelerden en önemlisinin, Berlin-Bağdat demir yolu projesi olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin demir yolu ulaşımında yeni bir atılıma hazırlandığı şu dönemde Almanya’yla benzer bir vizyonu tekrar ortaya koyacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

“GÖRÜŞ FARKLILIKLARIMIZI DEĞİL MÜŞTEREKLERİMİZİ ÖN PLANA ÇIKARTMALIYIZ”

Türkiye ile Almanya arasındaki köklü ilişkilerin kültür ve eğitim alanlarında da kendisini gösterdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda 150. kuruluş yıl dönümünü kutlayan İstanbul Alman Lisesi’nin iki ülke arasındaki asırlara sari iş birliğinin sembolü olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Ayrıca, 2013 yılında eğitime başlayan Türk-Alman Üniversitesi bu alanda ilişkilerimizi taçlandıran, binlerce Türk ve Alman öğrencinin yanı sıra uluslararası öğrencilerin de eğitim gördüğü önemli bir müessese hâline gelmiştir” diye ekledi.

İki ülke arasında, uzun bir geçmişe dayalı ilişkilerin siyasi, askerî, ekonomik, kültürel ve sosyal alanların tamamında geliştiğini görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Böyle geniş bir gündem içerisinde zaman zaman görüş ayrılıkları olması doğaldır. Mesele, bu fikir farklılıklarını karşılıklı saygı, diyalog ve diplomasinin imkânlarını kullanarak aşabilmektir. Bir Alman atasözünün dediği gibi; ‘düşmek suç değildir, düşüp kalmak suçtur.’ İlişkilerimizi görüş farklılıklarımızı değil müştereklerimizi ön plana çıkartarak sürdürmeliyiz. Türkiye ve Almanya bu başarıyı defalarca göstermiş ülkelerdir. Son dönemde yaşanan bazı sıkıntıları bu anlayış çerçevesinde tamamen geride bıraktığımıza inanıyorum. Zira Almanya, Türkiye’nin tarihî ilişkileri yanında hâlen pek çok uluslararası platformda müttefiki, yakın çalışma arkadaşı ve ortağıdır. Uluslararası meseleler karşısında ülkelerimiz daima istişare içinde olarak ortaklık ruhu içerisinde birlikte hareket etmişlerdir.”

“TÜRKİYE, SURİYE’DE YENİ DRAMLARIN YAŞANMAMASI İÇİN ÇALIŞIYOR”

Suriye krizi ve düzensiz göç meselesi başta olmak üzere pek çok konuda Almanya ile Türkiye’nin aynı hassasiyetlere sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman makamlarının; Türk milletinin zulümden kaçan Suriyeli komşularına sahip çıkmasını, ekmeğini bölüşmesini daima takdir ettiğini söyledi. Kendisinin de Almanya’nın Suriyeli mazlumlar için Avrupa içerisinde sergilediği dirayetli liderliği memnuniyetle karşıladığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimi ülkelerin mültecileri dikenli tel örgülere mahkûm etmeye çalıştığı bir dönemde Almanya meseleye insani bir bakış açısıyla yaklaşarak Avrupa değerlerinin savunucusu olmuştur” dedi.

Türkiye ve Almanya’nın bu süreçte inisiyatif almalarının, göçmen krizinin daha büyük boyutlara ulaşmasının önüne geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son İdlib düğümünün çözümünde olduğu gibi Türkiye Suriye’de yeni dramların, yeni göç dalgalarının yaşanmaması için çalışmayı sürdürmektedir. İnşallah önümüzdeki dönemde de aynı dayanışma ruhu içinde hareket edeceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Ekonomi alanında da iki ülke arasında çok güçlü ilişkilerinin bulunduğuna dikkat çekerek Almanya’nın, Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası şirketler arasında Almanya’nın olduğunu, turizmde ziyaretçi sayıları bakımından Alman turistlerin ilk sıralarda yer aldığına işaret etti.

“ULUSLARARASI YATIRIMLAR DEVLETİMİZİN GÜVENCESİ ALTINDA”

Türkiye’nin, ciddi ekonomik potansiyeli olan, serbest piyasa ekonomisine ve büyük bir pazara sahip bir ülke olduğunun altını çizen ve Türk ekonomisinin sağlam temeller üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son haftalarda yaşanan spekülatif bazı dönemsel dalgalanmaların geçici olduğunu, aldıkları tedbirler sayesinde bu dalgalanmaların etkisinin sınırlı kaldığını söyledi.

Türkiye’deki uluslararası yatırımların, hükûmetin ve devletin güvencesi altında olduğunu, uluslararası firmaların, Türkiye’de hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyetlerini rahatça sürdürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman firmalarının Türkiye’deki yatırımlarını artırmalarını, faaliyetlerine, üretimlerine yeni alanlar ekleyerek genişletmelerini arzu ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kota, vergi, ticari yaptırım gibi unsurların siyasi amaçlar doğrultusunda kullanılmasını doğru bulmadıklarını vurgulayarak, “Bu hususlarda Almanya ile ortak bir tutum içerisinde olduğumuzu görmek bizleri memnun ediyor” dedi.

“TÜRK TOPLUMU 57 YILDIR BU ÜLKENİN KADERİNE ORTAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri benzersiz kılan bir başka faktör de, Almanya’da yaşayan Türk toplumudur. Almanya’nın daveti üzerine ilk kez 1961 yılında bu topraklara çalışmaya gelen ve sayıları 3,5 milyonu bulan Türk toplumu, 57 yıldır bu ülkenin kaderine ortaktır. Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleştirdiği kalkınma hamlesinde Türkler emekleri ve alın terleriyle büyük bir pay sahibidir. Türkiye olarak insanlarımızın geleceğini burada, Almanya’da görüyoruz. Türk toplumunun Alman komşularıyla barış içinde yaşamaları için her türlü teşviki yapıyoruz. Arzumuz, 57 yıldır Almanya’yı kendilerine yurt belirleyen insanlarımızın kökleriyle bağlarını koparmadan, hiçbir ayrımcılığa maruz bırakılmadan eşit katılım temelinde entegrasyon süreçlerini sürdürmeleridir.”

Avrupa’nın geleceğiyle toplumsal barışını tehdit eden ırkçı, yabancı karşıtı ve İslam düşmanı akımlara karşı elbirliği içinde mücadele edeceklerine inandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de tutuklu bulunan bazı Alman vatandaşları ile ilgili Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’e yanlış bilgi aktarıldığını söyledi ve “Bu bilgilendirmeyi düzeltmek benim de Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak görevimdir” diye ekledi.

“TERÖRİSTLERİ KORUMAK GİBİ BİR GÖREVİMİZ YOK”

Teröristleri korumak gibi bir görevlerinin olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer benim ülkemde teröre bulaşıyorsa birileri, bu hangi sınıftan olursa olsun bizim hukukumuz onu cezalandırıyorsa, yargı makamları da bunun gereğini yapar. Bu Almanya’da da olsa böyledir, dünyanın bir değişik ülkesinde de olsa böyledir” sözlerine yer verdi.

Türkiye’de ve Avrupa Birliği ülkelerinde terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın binlerce mensubunun, şu anda Almanya’da rahatça dolaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeri geldiği zaman terör örgütünün başının posterleriyle beraber Almanya’nın devasa caddelerinde gösteriler yapmaktadır, hâlbuki bunlar yasaktır. Peki, bunlara niçin müsaade ediliyor? Ve yüzlerce, binlerce insanımı öldürmüş olan bu insanların burada elini-kolunu sallayarak dolaşmaları doğru mu?” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİ EĞER TERÖRE BULAŞMIŞSA BUNU SAVUNABİLİR MİYİZ?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Aydınlar deniliyor, bu aydınların tanımını yapmak lazım. Gazeteci deniliyor, bu gazeteci eğer teröre bulaşmışsa ve Türk yargısı bunu mahkûm etmişse bunu savunabilir miyiz? İşte bunlardan bir tanesi de, 5 yıl 10 aya mahkûm olmuş olan bir güya sözde gazetecidir ve o sözde gazeteci bir boşluktan yararlanarak kaçmış ve Almanya’ya sığınmıştır, Almanya’ya gelmiştir. Şu anda Almanya’da ve kendisi taltif edilmiştir, el üstünde tutulmuştur. Benzer bir şey acaba burada yapılıp da Türkiye’ye kaçmış olsa, bakın kendileri bizden üç tane, beş tane, altı tane gazeteciyi istediler ve bizim buna karşı ne yaptığımızı gayet iyi biliyorlar, biz onların yaptıklarını yapmadık. Ve yargımız bu konuda elinden geleni yaparak iki tanesini, bir tanesi tutuksuz yargılanmak üzere, bir tanesi ise bırakılmıştır. Ama şu anda benim ülkemden bu şekilde mahkûm olmuş olan birisi kaçıp buraya geliyor ve biz kendisini istiyoruz, aramızda suçluların iadesi anlaşması olduğu hâlde bu kişi bize verilmiyor.”

FETÖ terör örgütüne mensup yüzlerce binlerce kişinin de şu anda Almanya’da rahat bir biçimde dolaştığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bunları şimdi konuşmayacak mıyız, söylemeyecek miyiz?” diye ekledi.

“BU TARİHÎ DEVLET ZİYARETİNİN KÖKLÜ TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNU PERÇİNLEMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM”

Bu konuları aslında yemekte konuşmak istemediğini; ancak Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından konu gündeme getirilince konuşmak zorunda kaldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Keşke konuşmaz olaydım. Hâlbuki bunları biz gündüz aramızda konuştuk, tekrar burada bunları konuşmaya gerek yoktu. Çünkü bu sofrayı ben bir muhabbet sofrası olarak görüyordum ve bir muhabbet sofrasında da aslında bunlar konuşulmazdı” dedi.

Tabii Avrupa’nın geleceğiyle toplumsal barışını tehdit eden bu tür akımların ve yaklaşımların, birer demokratik hukuk devleti olarak kendilerini bu adımları atmaya mecbur ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atalarımız, ‘her şeyin yenisi, dostun ise eskisi makbuldür’ derler. Türkiye’den Almanya’ya yaptığımız bu tarihî devlet ziyaretinin köklü Türk-Alman dostluğunu daha da perçinlemesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemekteki konuşmasını Alman devlet adamı Bismarck’ın “Türklerin ve Almanların birbirlerine sevgileri hiçbir zaman sarsılmayacak kadar köklüdür” sözleriyle tamamladı.

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 0 87775

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’nun tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke millî marşları çalındı. Tören kıtasını denetleyen iki Cumhurbaşkanı heyetlerini birbirlerine tanıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Angola Cumhurbaşkanı Lourenço ile baş başa görüşmeye geçti.

“AFRİKA KITASIYLA İLİŞKİLERİMİZDE ANGOLA’NIN EN ÖNEMLİ ORTAKLARIMIZDAN BİRİ OLMASI BİZLERİ BİLHASSA MEMNUN EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Angola Cumhurbaşkanı Lourenço gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada, “Değerli dostumun daveti üzere gerçekleştirdiğim, Cumhurbaşkanı düzeyindeki bu ilk ziyaret, Türkiye-Angola dostluğunun yeni bir nişanesidir” ifadesini kullandı.

Angola Cumhurbaşkanı Lourenço ile yaptıkları ikili görüşmede özelikle savunma sanayi ve terörle mücadele alanında ilişkileri ayrıntılı bir şekilde ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin kazandığı ivmenin sevindirici olduğunu belirtti.

Türkiye-Afrika İş Forumu’nu 21-22 Ekim’de İstanbul’da düzenleyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, foruma Angola’yı temsilen Sanayi ve Ticaret Bakanı’nın katılacağını aktardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde ise yine İstanbul’da 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin icra edileceğini dile getirerek Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’yu da zirvede görmeyi özellikle arzu ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’nun gelecek yıl 11-13 Mart tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’na da katılımından ayrıca memnuniyet duyacağını kaydetti.

“Afrika kıtasıyla ilişkilerimizde Angola’nın en önemli ortaklarımızdan biri olması bizleri bilhassa memnun ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmede her alanda dostluk ve iş birliğinin daha da gelişmesi yönündeki iradeyi teyit ettiklerini vurguladı.

İkili ticaret hacminin, gerçek potansiyelinin oldukça gerisinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “2020 yılı 177,5 milyon dolar olan ticaret hacmimiz bu yılın sekiz ayı itibarıyla yaklaşık 132 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ziyaretinizde belirtiğimiz 500 milyon dolar hedefine ulaşmak için müşterek gayret sarf etmeliyiz. Ankara’da kabul ettiğiniz özel sektör temsilcilerimizden bazılarının Angolalı muhataplarıyla ortaklık sözleşmelerini imzalamaları, karşılıklı yatırımların artmasına vesile olacaktır. Altyapı projelerine yönelik fon ve kredi sağlanması noktasında Maliye Bakanlarımızın temasta oldukları da malumunuzdur. Ulaştırmadan tarıma, yenilenebilir enerji, sağlık, tekstil, elektrik ve konut projelerine kadar geniş bir alanda önemli firmalarımızın somut çalışmaları, ikili ilişkilerimizi güçlendirme yönündeki kararlılığımızın neticesidir. Hepsinden öte özellikle Türk Hava Yolları, 13 Ekim itibarıyla Angola’ya doğrudan uçuşlara başladı. Bunun ticari ve beşeri ilişkilerimizde çarpan etkisi yapacağına inanıyorum.”

Vize meselesinde atılacak kolaylaştırıcı adımların da insan ve ürün hareketliliğini artıracağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda değerli dostum, ‘Vize serbestisi konusunda, süratle bu adımı atmamızda endişe yoktur’ dedi” şeklinde konuştu.

“KORONAVİRÜS SALGINI SAĞLIK ALANINDA KÜRESEL DAYANIŞMAYA NE KADAR İHTİYAÇ DUYULDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

Eğitim alanında 44 ülkede faaliyet gösteren Türkiye Maarif Vakfı eliyle iş birliğini daha da geliştirmeye hazır olduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Koronavirüs salgını sağlık alanında küresel dayanışmaya ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdi. Sağlık alanında iş birliği anlaşması, tecrübe paylaşımımızı ve dayanışmamızı geliştirecek, kurumsallaştıracaktır. En kısa zamanda imzalanmasında fayda görüyorum. Türk özel sektörü, hastane inşası ve yönetiminden ilaç satışı ve üretimine kadar geniş bir yelpazede iş birliğine hazırdır. Üç ay gibi kısa bir sürede karşılıklı olarak gerçekleştirdiğimiz bu tarihî ziyaretlerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Özellikle şu anda heyet üyelerimiz arasında bulunan bakanlarımızın karşılıklı olarak ziyaretleri devam ettirmeleri, hele hele Türk Hava Yollarının artık uçuşları başlatmasıyla daha da kolaylaşacaktır. Şu anda İstanbul-Luanda arası 7,5 saat. Dolayısıyla bu, işin ne kadar kolaylaştığını da ortaya koyuyor. Sayın Cumhurbaşkanının şahsında tüm Angola makamlarına teşekkür ediyorum. Bu heyetler arası toplantımızın da ülkelerimiz arasında yeni bir sürecin başlamasına vesile olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola’da için yorumlar kapalı 80782

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun davetlisi olarak resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Angola’nın başkenti Luanda’ya ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Luanda Quatro de Fevereiro Uluslararası Havalimanı’nda Angola Dışişleri Bakanı Tete Antonio ve Türkiye Cumhuriyeti Luanda Büyükelçisi Alp Ay tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş eşlik ediyor.