Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk ekonomisi sağlam temeller üzerine kuruludur” Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk ekonomisi sağlam temeller üzerine kuruludur” için yorumlar kapalı 90552

 

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in onuruna verdiği yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son haftalarda yaşanan spekülatif bazlı dönemsel dalgalanmalar geçicidir. Aldığımız tedbirler sayesinde bu dalgalanmaların etkisi sınırlı kalmıştır. Uluslararası yatırımlar hükûmetimizin ve devletimizin güvencesi altındadır. Uluslararası firmalar, ülkemizde hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyetlerini rahatça sürdürüyorlar. Alman firmalarının ülkemizdeki yatırımlarını artırmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Devlet ziyaretini gerçekleştirmek üzere Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Bellevue Sarayı’nda gerçekleşen yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender tarafından kapıda karşılandı. Yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“BU ZİYARET, ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ KÖKLÜ DOSTLUĞU YENİ BİR SEVİYEYE TAŞIYACAK”

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’e nazik daveti ve sıcak misafirperverliği için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin iki ülke arasındaki köklü dostluğu yeni bir seviyeye taşıyacağına inandığını söyledi.

Türkiye ile Almanya’nın modern tarihte birbirleriyle savaş içerisinde bulunmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin Birinci Dünya Savaşı’nda aynı safta yer alarak kader birliği yaptığını hatırlattı.

Almanya’nın millî birliğini sağlamasından hemen sonra başlayan ilişkilerin; siyasi, askerî, ekonomik alanlarda hızla gelişip derinleştiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman firmalarının Osmanlı’nın son dönemlerinde hayata geçirilen kalkınma hamlelerinde de etkin rol oynadığına değindi.

Alman şirketlerinin Türkiye’nin 100 yıl öncesine uzanan sanayileşme hamlesindeki rolünün büyük olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projelerden en önemlisinin, Berlin-Bağdat demir yolu projesi olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin demir yolu ulaşımında yeni bir atılıma hazırlandığı şu dönemde Almanya’yla benzer bir vizyonu tekrar ortaya koyacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

“GÖRÜŞ FARKLILIKLARIMIZI DEĞİL MÜŞTEREKLERİMİZİ ÖN PLANA ÇIKARTMALIYIZ”

Türkiye ile Almanya arasındaki köklü ilişkilerin kültür ve eğitim alanlarında da kendisini gösterdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda 150. kuruluş yıl dönümünü kutlayan İstanbul Alman Lisesi’nin iki ülke arasındaki asırlara sari iş birliğinin sembolü olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Ayrıca, 2013 yılında eğitime başlayan Türk-Alman Üniversitesi bu alanda ilişkilerimizi taçlandıran, binlerce Türk ve Alman öğrencinin yanı sıra uluslararası öğrencilerin de eğitim gördüğü önemli bir müessese hâline gelmiştir” diye ekledi.

İki ülke arasında, uzun bir geçmişe dayalı ilişkilerin siyasi, askerî, ekonomik, kültürel ve sosyal alanların tamamında geliştiğini görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Böyle geniş bir gündem içerisinde zaman zaman görüş ayrılıkları olması doğaldır. Mesele, bu fikir farklılıklarını karşılıklı saygı, diyalog ve diplomasinin imkânlarını kullanarak aşabilmektir. Bir Alman atasözünün dediği gibi; ‘düşmek suç değildir, düşüp kalmak suçtur.’ İlişkilerimizi görüş farklılıklarımızı değil müştereklerimizi ön plana çıkartarak sürdürmeliyiz. Türkiye ve Almanya bu başarıyı defalarca göstermiş ülkelerdir. Son dönemde yaşanan bazı sıkıntıları bu anlayış çerçevesinde tamamen geride bıraktığımıza inanıyorum. Zira Almanya, Türkiye’nin tarihî ilişkileri yanında hâlen pek çok uluslararası platformda müttefiki, yakın çalışma arkadaşı ve ortağıdır. Uluslararası meseleler karşısında ülkelerimiz daima istişare içinde olarak ortaklık ruhu içerisinde birlikte hareket etmişlerdir.”

“TÜRKİYE, SURİYE’DE YENİ DRAMLARIN YAŞANMAMASI İÇİN ÇALIŞIYOR”

Suriye krizi ve düzensiz göç meselesi başta olmak üzere pek çok konuda Almanya ile Türkiye’nin aynı hassasiyetlere sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman makamlarının; Türk milletinin zulümden kaçan Suriyeli komşularına sahip çıkmasını, ekmeğini bölüşmesini daima takdir ettiğini söyledi. Kendisinin de Almanya’nın Suriyeli mazlumlar için Avrupa içerisinde sergilediği dirayetli liderliği memnuniyetle karşıladığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimi ülkelerin mültecileri dikenli tel örgülere mahkûm etmeye çalıştığı bir dönemde Almanya meseleye insani bir bakış açısıyla yaklaşarak Avrupa değerlerinin savunucusu olmuştur” dedi.

Türkiye ve Almanya’nın bu süreçte inisiyatif almalarının, göçmen krizinin daha büyük boyutlara ulaşmasının önüne geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son İdlib düğümünün çözümünde olduğu gibi Türkiye Suriye’de yeni dramların, yeni göç dalgalarının yaşanmaması için çalışmayı sürdürmektedir. İnşallah önümüzdeki dönemde de aynı dayanışma ruhu içinde hareket edeceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Ekonomi alanında da iki ülke arasında çok güçlü ilişkilerinin bulunduğuna dikkat çekerek Almanya’nın, Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası şirketler arasında Almanya’nın olduğunu, turizmde ziyaretçi sayıları bakımından Alman turistlerin ilk sıralarda yer aldığına işaret etti.

“ULUSLARARASI YATIRIMLAR DEVLETİMİZİN GÜVENCESİ ALTINDA”

Türkiye’nin, ciddi ekonomik potansiyeli olan, serbest piyasa ekonomisine ve büyük bir pazara sahip bir ülke olduğunun altını çizen ve Türk ekonomisinin sağlam temeller üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son haftalarda yaşanan spekülatif bazı dönemsel dalgalanmaların geçici olduğunu, aldıkları tedbirler sayesinde bu dalgalanmaların etkisinin sınırlı kaldığını söyledi.

Türkiye’deki uluslararası yatırımların, hükûmetin ve devletin güvencesi altında olduğunu, uluslararası firmaların, Türkiye’de hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyetlerini rahatça sürdürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman firmalarının Türkiye’deki yatırımlarını artırmalarını, faaliyetlerine, üretimlerine yeni alanlar ekleyerek genişletmelerini arzu ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kota, vergi, ticari yaptırım gibi unsurların siyasi amaçlar doğrultusunda kullanılmasını doğru bulmadıklarını vurgulayarak, “Bu hususlarda Almanya ile ortak bir tutum içerisinde olduğumuzu görmek bizleri memnun ediyor” dedi.

“TÜRK TOPLUMU 57 YILDIR BU ÜLKENİN KADERİNE ORTAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri benzersiz kılan bir başka faktör de, Almanya’da yaşayan Türk toplumudur. Almanya’nın daveti üzerine ilk kez 1961 yılında bu topraklara çalışmaya gelen ve sayıları 3,5 milyonu bulan Türk toplumu, 57 yıldır bu ülkenin kaderine ortaktır. Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleştirdiği kalkınma hamlesinde Türkler emekleri ve alın terleriyle büyük bir pay sahibidir. Türkiye olarak insanlarımızın geleceğini burada, Almanya’da görüyoruz. Türk toplumunun Alman komşularıyla barış içinde yaşamaları için her türlü teşviki yapıyoruz. Arzumuz, 57 yıldır Almanya’yı kendilerine yurt belirleyen insanlarımızın kökleriyle bağlarını koparmadan, hiçbir ayrımcılığa maruz bırakılmadan eşit katılım temelinde entegrasyon süreçlerini sürdürmeleridir.”

Avrupa’nın geleceğiyle toplumsal barışını tehdit eden ırkçı, yabancı karşıtı ve İslam düşmanı akımlara karşı elbirliği içinde mücadele edeceklerine inandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de tutuklu bulunan bazı Alman vatandaşları ile ilgili Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’e yanlış bilgi aktarıldığını söyledi ve “Bu bilgilendirmeyi düzeltmek benim de Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak görevimdir” diye ekledi.

“TERÖRİSTLERİ KORUMAK GİBİ BİR GÖREVİMİZ YOK”

Teröristleri korumak gibi bir görevlerinin olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer benim ülkemde teröre bulaşıyorsa birileri, bu hangi sınıftan olursa olsun bizim hukukumuz onu cezalandırıyorsa, yargı makamları da bunun gereğini yapar. Bu Almanya’da da olsa böyledir, dünyanın bir değişik ülkesinde de olsa böyledir” sözlerine yer verdi.

Türkiye’de ve Avrupa Birliği ülkelerinde terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın binlerce mensubunun, şu anda Almanya’da rahatça dolaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeri geldiği zaman terör örgütünün başının posterleriyle beraber Almanya’nın devasa caddelerinde gösteriler yapmaktadır, hâlbuki bunlar yasaktır. Peki, bunlara niçin müsaade ediliyor? Ve yüzlerce, binlerce insanımı öldürmüş olan bu insanların burada elini-kolunu sallayarak dolaşmaları doğru mu?” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİ EĞER TERÖRE BULAŞMIŞSA BUNU SAVUNABİLİR MİYİZ?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Aydınlar deniliyor, bu aydınların tanımını yapmak lazım. Gazeteci deniliyor, bu gazeteci eğer teröre bulaşmışsa ve Türk yargısı bunu mahkûm etmişse bunu savunabilir miyiz? İşte bunlardan bir tanesi de, 5 yıl 10 aya mahkûm olmuş olan bir güya sözde gazetecidir ve o sözde gazeteci bir boşluktan yararlanarak kaçmış ve Almanya’ya sığınmıştır, Almanya’ya gelmiştir. Şu anda Almanya’da ve kendisi taltif edilmiştir, el üstünde tutulmuştur. Benzer bir şey acaba burada yapılıp da Türkiye’ye kaçmış olsa, bakın kendileri bizden üç tane, beş tane, altı tane gazeteciyi istediler ve bizim buna karşı ne yaptığımızı gayet iyi biliyorlar, biz onların yaptıklarını yapmadık. Ve yargımız bu konuda elinden geleni yaparak iki tanesini, bir tanesi tutuksuz yargılanmak üzere, bir tanesi ise bırakılmıştır. Ama şu anda benim ülkemden bu şekilde mahkûm olmuş olan birisi kaçıp buraya geliyor ve biz kendisini istiyoruz, aramızda suçluların iadesi anlaşması olduğu hâlde bu kişi bize verilmiyor.”

FETÖ terör örgütüne mensup yüzlerce binlerce kişinin de şu anda Almanya’da rahat bir biçimde dolaştığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bunları şimdi konuşmayacak mıyız, söylemeyecek miyiz?” diye ekledi.

“BU TARİHÎ DEVLET ZİYARETİNİN KÖKLÜ TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNU PERÇİNLEMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM”

Bu konuları aslında yemekte konuşmak istemediğini; ancak Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından konu gündeme getirilince konuşmak zorunda kaldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Keşke konuşmaz olaydım. Hâlbuki bunları biz gündüz aramızda konuştuk, tekrar burada bunları konuşmaya gerek yoktu. Çünkü bu sofrayı ben bir muhabbet sofrası olarak görüyordum ve bir muhabbet sofrasında da aslında bunlar konuşulmazdı” dedi.

Tabii Avrupa’nın geleceğiyle toplumsal barışını tehdit eden bu tür akımların ve yaklaşımların, birer demokratik hukuk devleti olarak kendilerini bu adımları atmaya mecbur ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atalarımız, ‘her şeyin yenisi, dostun ise eskisi makbuldür’ derler. Türkiye’den Almanya’ya yaptığımız bu tarihî devlet ziyaretinin köklü Türk-Alman dostluğunu daha da perçinlemesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemekteki konuşmasını Alman devlet adamı Bismarck’ın “Türklerin ve Almanların birbirlerine sevgileri hiçbir zaman sarsılmayacak kadar köklüdür” sözleriyle tamamladı.

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de için yorumlar kapalı 246791

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sedat Önal, Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile New York Başkonsolosu Reyhan Özgür tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da ABD’ye geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, New York’ta bulunan Türkevi önünde vatandaşlar tarafından karşılandı.

“Türkiye’nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler takdirle karşılanıyor” “Türkiye’nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler takdirle karşılanıyor” için yorumlar kapalı 238982

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere gideceği Amerika Birleşik Devletleri’ne hareketinden önce yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler takdirle karşılanıyor. Ülkemize karşı oluşan bu müspet havayı yatırım, üretim, istihdam ve cari fazla yoluyla büyüme hedefimize katkı yapacak bir şekilde değerlendirmek istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’nin 78. Genel Kurulu’na iştirak etmek üzere New York’a doğru yola çıkacaklarını belirterek, BM üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği Genel Kurul görüşmelerine 150’den fazla ülkenin devlet ve hükûmet başkanı düzeyinde katılımının beklendiğini söyledi.

Her yıl olduğu gibi bu sene de ABD’de son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğinin olacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl Genel Kurul genel görüşmelerinin “Güvenin yeniden tesisi ve küresel dayanışmanın yeniden canlandırılması” temasıyla yapıldığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genel Kurul görüşmelerinin ilk günü olan 19 Eylül Salı günü kendisinin de BM Genel Kurulu’na hitap edeceğini dile getirerek, konuşmasında kalkınmadan insani yardımlara, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasından küresel dayanışmanın yeniden tesisine kadar attıkları adımlara değineceğini kaydetti.

Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerini de paylaşacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ayrıca mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye’nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız. Bir süredir her platformda dillendirdiğimiz ‘Dünya 5’ten büyüktür’ tespitimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Son olarak BM Genel Sekreteri Sayın Guterres bu konuda çok net bir tavır ortaya koydu. Sayın Genel Sekreter’in ‘2. Dünya Savaşı sonrası kurulan yapıların bugünün dünyasını yansıtmadığı’ tespitine biz de katılıyoruz. Bunu görüşmemizde kendisine de bizzat ifade edeceğim. Genel Kurul marjında BM Genel Sekreteri’nin yanı sıra çok sayıda ülkeden mevkidaşlarımla görüşmeler gerçekleştireceğim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde ABD’de yaşayan vatandaşlar ve soydaş topluluklarla bir araya geleceğini belirterek, ayrıca düşünce kuruluşu temsilcileriyle de istişarelerinin olacağını anlattı.

ABD iş dünyasının seçkin üyeleri ile görüşerek Türkiye’deki yatırımlarını artırmaları noktasında atılabilecek adımları ele alacaklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ülkemizde 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin demokratik olgunluk içinde tamamlanmasının iş çevrelerinin Türkiye’ye yönelik ilgisini artırdığını görüyoruz. Gerek kabinemize gerek ekonomideki kurmay kadromuza gerekse kısa süre önce açıkladığımız Orta Vadeli Program’a uluslararası yatırımcılar büyük güven duyuyor. Sadece son 3 ayda rezervlerimizde 22 milyar dolarlık artış oldu. Bugün itibarıyla Merkez Bankamızın toplam brüt rezervleri 120 milyar doları geçmiş bulunuyor. Dünya Bankasının geçen hafta yaptığı açıklama, ülkemize duyulan güvenin bir başka örneğidir. İnşallah buna yakında yenileri eklenecektir. “

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamlelerin takdirle karşılandığını dile getirerek, “Ülkemize karşı oluşan bu müspet havayı, yatırım, üretim, istihdam ve cari fazla yoluyla kaliteli büyüme hedeflerimize katkı yapacak bir şekilde değerlendirmek istiyoruz” dedi.

“KÜRESEL SİSTEMDE TAŞLARIN YERİNDEN OYNADIĞI BU DÖNEMİ ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZ ADINA FIRSATA ÇEVİRMEKTE KARARLIYIZ”

Türkiye Yüzyılı vizyonunu hayata geçirmek için içeride ve dışarıda her türlü çabayı gösterdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Küresel sistemde taşların yerinden oynadığı bu dönemi ülkemiz ve milletimiz adına fırsata çevirmekte kararlıyız. Bu süreçte kavgadan, tartışmadan ve Bizans’ı çırak çıkartacak taht oyunlarından başlarını kaldıramayanları ise kendi hâllerine bırakacağız. Varsın onlar didişmeye, birbirlerine laf yetiştirmeye devam etsinler. Varsın onlar koltuklarını korumak için daha düne kadar savundukları tüm ilkeleri ayaklar altına alsın. Biz bunları asla önemsemiyoruz. Biz son 21 yıldır olduğu gibi yine sadece işimize bakıyoruz. Tüm vaktimizi ve enerjimizi milletimize hizmet için sarf ediyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirecekleri ziyaretler ve görüşmelerin ülke, millet ve tüm insanlık için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

“GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ”

Karabağ’da tansiyonun yeniden yükseldiği ve Azerbaycan ile Ermenistan liderleriyle görüştüğü hatırlatılarak, Ermenistan’ın tutumunu nasıl bulduğu ve kendisi öncülüğünde üçlü bir toplantı söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda tabii bizim öncülüğümüzde üçlü bir görüşme teklifimizi kendilerine ilettik ama bu konuda üçlüden öte biz dörtlü bir teklifte bulunduk. Yani değişik, buralarla ilgisi, alakası olmayan liderlerle değil, ‘Gelin şu anda işin içinde olan Sayın Putin, Sayın Aliyev, şahsım ve Paşinyan hep birlikte dörtlü olarak böyle bir toplantıyı yapalım. Adımı da ona göre atalım’ diye böyle bir teklifte bulunduk. Henüz bize olumlu-olumsuz bir dönüş olmadı ve konuyla ilgili Sayın Aliyev’le de daha da görüşeceğiz, olgunlaştıracağız ve gelişmeleri yakından takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20’de ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştirildiği, burada İsveç’in NATO üyeliğinin de gündeme geldiği anımsatılarak, İsveç’te terör örgütü üyelerinin gösterilerinin devam etmesiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, “Bu konuda özellikle Batı, ikide bir ‘İsveç, İsveç, İsveç’ diyor, biz de diyoruz ki ‘Bizim parlamentomuz kararı vermedikten sonra bizim kalkıp da yolda yürürken ‘evet’ veya ‘hayır’ dememiz mümkün değil. Öncelikle, İsveç’in üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Peki, şu anda İsveç üzerine düşen görevi yerine getiriyor mu? Bize ikide bir şunu söylüyorlar. İşte ‘Yasa hazırladılar.’ Yasayı hazırlamak yetmez, yasayı uygulamak gerekir. Şu anda İsveç ister anayasa ister yasa değişikliği, ne yaparsa yapsın ama kalkıp da teröristleri İsveç polisinin koruması altında gösteriye sevk ediyorlarsa bu ne demektir? Bunlar görevini yerine getirmiyor demektir ve yine terör eylemleri Stockholm caddelerinde devam ediyor demektir. O zaman bize verilen sözler tutulmuyor. Bize verilen sözler tutulmadığı zaman, benim parlamentom bu konuda nasıl bir tavır takınır, bunu herkes takdir etsin. Yani F-16’larla ilgili ne deniyor? ‘Temsilciler Meclisi karar vermeden bu olmaz.’ Tamam da şimdi orada Temsilciler Meclisi varsa benim de parlamentom var. Parlamentonun nasıl bir karar vereceğini ben kestirip atamam. Sevk etmekse, biz böyle bir talebi parlamentomuza sevk ederiz ama parlamentomuzdan nasıl bir karar çıkar, o parlamentomuzun takdirindedir.”

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 2022 raporunda yer alan Türkiye’nin AB’ye katılım süreciyle ilgili ifadeler hakkındaki değerlendirilmeleri sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli arkadaşlar benim değerlendirmemi çok açık net öğrenmek istiyorsanız, Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de bu gelişmeler karşısında değerlendirmelerimizi yaparız ve bu değerlendirmelerden sonra da Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz” şeklinde konuştu.

seers cmp badge