“Afrika ülkeleriyle iş birliğini daha da ileriye taşımaya kararlıyız” “Afrika ülkeleriyle iş birliğini daha da ileriye taşımaya kararlıyız” için yorumlar kapalı 75210

cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad Cumhurbaşkanı Deby ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Afrika ülkelerine yönelik sergilenen kibirli, mücadeleci tavırları asla tasvip etmiyoruz. Çad ve Afrika ülkeleriyle iş birliğini daha da ileriye taşımaya kararlıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çad Cumhurbaşkanı Deby huzurunda, iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde iki ülke menfaatlerine ekonomik, siyasi, askerî, kültürel, eğitim alanlarında ne gibi adımlar atabileceklerini görüşme fırsatı bulduklarını kaydetti.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ 100 MİLYON DOLARA ÇIKARMA KARARI ALDIK”

Çad Cumhurbaşkanı Deby’nin, geçen yıl gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçiş ve göreve başlama törenine katıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşına Türkiye’ye ve şahsına gösterdiği ilgi dolayısıyla teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Çad arasındaki ticaret hacminin 60 milyon dolar seviyesinde olduğunu, toplam nüfusları 97 milyonu aşan iki ülke için bu rakamın az kaldığını vurgulayarak, “Şimdi en kısa sürede bu ticaret hacmini 100 milyon dolara çıkarmanın azmi ve kararlılığı içinde olacağımızı teyit altına aldık” dedi.

Çad Cumhurbaşkanı Deby’ye Türk girişimcilere sağladığı destek için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaattan savunma sanayiine kadar Türk şirketlerinin Çad ile gerçekleştirdikleri projelerle gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

THY’NİN ÇAD SEFERLERİNDE ARTIŞ KARARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nitekim bu ziyaret vesilesiyle Türkiye-Çad İş Konseyi toplantısı görüşmelerimiz öncesinde gerçekleştirildi. Önümüzdeki dönemde ise Karma Ekonomik Komisyonumuzun toplantısını yapmayı planlıyoruz. Türk Hava Yolları’nın Çad’a düzenlediği seferleri 1 Nisan’dan itibaren haftada ikiden üçe çıkarmayı planladık” diye konuştu.

Eğitim konusunun Türkiye ve Çad ilişkilerinde öncelikli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Çadlı öğrencilerin en çok eğitim gördüğü yabancı ülkelerden biri olduğunu, şu anda 903 Çadlı öğrencinin, sağlanan burs imkânıyla, Türkiye’de öğrenim gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Çad arasındaki yakın ilişkilerin göstergesi olarak, Çad Cumhurbaşkanı Deby’ye, yarın YÖK’te gerçekleştirilecek törenle, Karabük Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı tevdi edileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, baş başa ve heyetler arası görüşmelerde terörle mücadele konusunun da gündeme geldiğine dikkati çekerek, bu alanda da iş birliğini sürdürme kararlığını teyit ettiklerini bildirdi.

“ÇAD, FETÖ İLE MÜCADELEMİZDE ÖRNEK DOSTLUK SERGİLEDİ”

Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesine destek veren Çad’ın bu konuda örnek bir dostluk sergilediğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü FETÖ’nün Çad’daki okullarının geçen yıl Maarif Vakfı’na devredildiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin adalet ve eşitlik temelinde Afrika ile ilişkilere önem verdiğinin altını çizerek, “Karşılıklı saygı, eşit ortaklık, adalet ve kazan kazan esasına dayalı olarak bu sacayağını korumak durumundayız. Bu nedenle kıta ülkelerine yönelik sergilenen kibirli, mücadeleci tavırları asla tasvip etmiyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, Çad ve diğer Afrika ülkeleriyle iş birliğini daha da ileriye taşıma kararlılığını yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkelerin birbirine karşılıklı olarak tahsis ettiği arazilerde büyükelçilik, rezidans ve kançılaryaların süratle bitirilmesinin, ilişkilere verilen önemin göstergesi olacağını sözlerine ekledi.

ÇAD CUMHURBAŞKANI DEBY: “İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİN BİZLERE YAKIŞAN BİR SEVİYEYE ULAŞMASINI SAĞLAYABİLİRİZ”

Çad Cumhurbaşkanı İdris Deby de Türkiye’ye ilk kez geldiği 2000 yılında Türkiye’de sadece dört Çadlı öğrencinin öğrenim gördüğünü, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de sıfır olduğunu anımsatarak, geçen sürede büyük bir mesafe alındığını, bugün 903 Çadlı öğrencinin Türkiye’de öğrenim gördüğünü söyledi.

“İki ülke arasındaki ticaret hacminin bizlere yakışan bir seviyeye ulaşmasını sağlayabiliriz” diyen Çad Cumhurbaşkanı Deby, bugün imzalanan anlaşmalarla savunma, tarım ve sanayi alanlarındaki iş birliğinin güçlendirildiğini kaydetti. Türkiye’nin askerî alanda önemli deneyimleri olduğuna işaret eden Çad Cumhurbaşkanı Deby, sadece eğitim kapsamında değil, mühimmat ve teçhizat konusunda da Türkiye’nin imkânlarından faydalanabileceklerini dile getirdi.

Terörizmle mücadelede ortak hareket etmenin gerekliliğine işaret eden Çad Cumhurbaşkanı Deby, “Bu ortak mücadele ile her iki tarafın da terörizmin kökünün kazınmasını sağlayacağını düşünüyorum. Bu konu, çağımızın ve yüzyılın vebasıdır” değerlendirmesinde bulundu. Çad Cumhurbaşkanı Deby, tarım, hayvancılık, gıda, maden ve ilaç sanayi gibi alanlarda iki ülkenin ortak projelerinin hayata geçirebileceğini belirterek, ülkesine yatırım yapacak Türk işadamlarına her türlü kolaylığı sağlayabileceklerini teyit etti.

Ortak basın toplantısı öncesinde, Türkiye ve Çad arasında; Askerî Çerçeve Anlaşması, Nakdi Yardım Uygulama Protokolü, Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması ve Kültür Alanında İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi toplantısında konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi toplantısında konuştu için yorumlar kapalı 211353

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevrim içi katıldığı G20 Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan trajedi, artık insanlığın tahammül sınırlarını aşmıştır. Bakınız iki gün önce, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günüydü. Yedi bine yakın masum Filistinli çocuk maalesef bugünü göremedi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne çevrim içi katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Yeni Delhi zirvesinin ardından liderleri tekrar bir araya getiren Hindistan Başbakanı Modi’ye teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son zirvenin, G20’nin küresel meselelerin çözümündeki öncü rolünü bir kez daha teyit ettiğini kaydetti.

Hindistan’ın Uttarakhand Eyaleti’nde yaşanan tünel kazası dolayısıyla üzüntülerini de dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Türkiye’nin de güçlü destek verdiği Afrika Birliği’nin daimi üyeliğe kabulü ile G20’nin nüfuz alanın daha da arttığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kutsal kitapları hedef alan saldırıların da G20 Bildirgesi’nde kınanmasını son derece isabetli bulduklarını belirtti.

Yeni Delhi sonrasında takibini yapacakları unsurlardan birinin de çok taraflı kalkınma bankalarının geliştirilmesi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Küresel büyüme, finansman koşullarındaki daralma, jeopolitik gerilimler, uluslararası ticarette artan korumacı eğilimler, iklim değişikliği ve çevre sorunları gibi bir dizi faktörün etkisiyle yavaşlamaya başlamıştır. G20’nin, bu alanda lokomotif rol üstlenmesi gerektiğine inanıyorum. Kalkınmanın temel unsurlarından biri de, toplumun tüm bireylerinin, bu mücadelenin parçası hâline getirilmesidir. Bu anlayışla, biliyorsunuz 2015 dönem başkanlığımız sırasında Kadın 20 Grubu’nun kurulmasına liderlik ettik. Yeni tesis ettiğimiz Kadının Güçlendirilmesi Çalışma Grubu’yla Antalya’da attığımız bu adımı daha da güçlendirmiş oluyoruz.”

“GAZZE’DE AÇIKÇA SAVAŞ SUÇU VE İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLENMEKTEDİR”

Yeni Delhi zirvesinden sonra bu yana karşılaşılan küresel meydan okumaların, çeşitlendiği ve çetrefilleştiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok taraflı sistemin etkinliği her geçen gün daha çok sorgulandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Ukrayna’daki savaş devam ederken, 7 Ekim’de bir başka krize uyandık. Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan trajedi, artık insanlığın tahammül sınırlarını aşmıştır. Bakınız iki gün önce, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günüydü. Yedi bine yakın masum Filistinli çocuk maalesef bugünü göremedi. Çünkü İsrail yönetimi, bu çocukların en temel hakkı olan yaşama hakkını onların elinden aldı. Sularını, elektriklerini, gıdalarını, yakıtlarını keserek onları ölüme mahkûm etti. Filistinlileri kendi yurtlarından göçe zorladı; ölümden kaçmak için son bir umutla sığındıkları hastaneleri, okulları, kampları, ibadethaneleri, kiliseleri acımasızca bombaladı. Hatta bugüne kadar varlığını hep inkâr ettikleri nükleer bomba kullanma tehdidinde bulundu. Elini vicdanına koyan herkesin kabul edeceği gibi; bu yaşananların hiçbiri kendini savunma hakkıyla açıklanamaz. Burada açıkça savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlenmektedir. Bu suçları işleyenler, insanlığın vicdanıyla birlikte uluslararası hukuka da muhakkak hesap vermelidir.”

Kendilerinin hiçbir şekilde sivillere yönelik eylemleri mazur ve meşru görmediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevrim içi zirveye katılan tüm liderleri İsrailli-Filistinli, Yahudi-Müslüman-Hristiyan diye ayırmadan sivil ölümlerine karşı aynı tepkiyi vermeye davet etti. Dört günlük insani fasıla ilanı ve sınırlı sayıda da olsa rehine ve tutukluların takası konusunda mutabakata varılmasını, olumlu bir gelişme olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu adımın, önceliğimiz olan ve bir an evvel tesis edilmesini beklediğimiz kalıcı ateşkese ve barışa vesile olmasını temenni ediyorum” ifadesini kullandı.

“YENİ GÜVENLİK MİMARİSİNDE BAŞKA ÜLKELERLE BİRLİKTE SORUMLULUK ÜSTLENMEYE HAZIRIZ”

“Ateşkesin tesisi ve rehinelerin takasıyla ilgili görüşmeleri yakından takip ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son gelişmelerle birlikte, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, İsrail’le yan yana barış içinde yaşayacak bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulmasının önemini hep birlikte tekrar gördük” dedi.

Liderleri, iki devletli çözümün en kısa sürede tesisi için de inisiyatif almaya çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Türkiye olarak, garantörlük dahil tesis edilmesi gereken yeni güvenlik mimarisinde başka ülkelerle birlikte sorumluluk üstlenmeye hazırız” ifadesini kullandı.

Bölgeye yönelik insani yardımlarını devam ettirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar, Mısırlı kardeşlerimizle iş birliği içinde, 11 uçak ve bir sivil gemi dolusu 666 bin ton yardım malzemesini El Ariş’e sevk ettik. Kanser hastaları ve çocuklar başta olmak üzere, yaralıların Türkiye’ye intikalini sağlayarak tedavilerini devam ettiriyoruz. Siz dostlarımı insani ve tıbbi yardımların kesintisiz temini ve Gazze’ye ulaştırılması konusunda da gereken adımları atmaya davet ediyorum” dedi.

Sözlerinin sonunda toplantıya ev sahipliği yapan Hindistan’a bir kez daha teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Aralık itibarıyla G20 Dönem Başkanlığı’nı devralacak Brezilya’ya da başarılar diledi.

seers cmp badge