Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir” Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir” için yorumlar kapalı 88135

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul milletvekili buluşması programında yaptığı konuşmada, “Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir. Suriye’de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye’ye çevirecektir. Bugün Suriye’yi fiilen üçe bölenlerin Türkiye’nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen İstanbul milletvekilleri buluşması programına katılarak bir konuşma yaptı.

“SURİYE MESELESİ, TÜRKİYE İÇİN ASLA BİR MACERA VEYA SINIRLARINI GENİŞLETME ÇABASI DEĞİLDİR”

Konuşmasının başında, “Türkiye’nin, bugünü ve geleceği bakımından hayati ehemmiyete sahip mücadele yürüttüğü bir dönemde burada yapacağımız istişarelerin önemli olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye meselesi, Türkiye için asla bir macera veya sınırlarını genişletme çabası değildir. Maalesef, gerek siyasette, gerek medyada, gerek diğer çeşitli platformlarda ülkemizin Suriye’de yürüttüğü mücadelenin anlamını hâlâ kavramayanlar bulunduğunu üzüntüyle görüyoruz” diye ekledi.

“Suriye sahasında verdiğimiz mücadelede, bölgede etkinlik gösteren güçlerle diplomasiyi ve diyalogu sürdürmeye özel ehemmiyet verdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her ne kadar bize verilen sözlerin çoğu tutulmamış olsa da bu yolu açık tutmak için özel gayret gösterdik. İdlib meselesi ise, ülkemizi farklı bir şekilde köşeye sıkıştırmak ve diğer kazanımlarımızı elimizden almak için özellikle kurgulanan, kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi.”

Meseleyi sadece İdlib parantezinde değerlendirmenin yanıltıcı olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada asıl bakılması gereken Türkiye’nin bir bütün olarak Suriye politikasıdır. Şayet biz bugün Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinden arındırmazsak yarın karşılaşacağımız manzara açıkça ortadadır. Bugün Kamışlı’da, Resulayn’da, Telabyad’da, Aynelarab’da, Cerablus’da, Münbiç’te, Elbab’da, İdlib’de vermediğimiz savaşı, yarın Şırnak’ta, Mardin’de, Şanlıurfa’da, Gaziantep’te, Hatay’da, vermek zorunda kalırız. Çünkü karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir. Suriye’de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye’ye çevirecektir. Bugün Suriye’yi fiilen üçe bölenlerin Türkiye’nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur” açıklamasında bulundu.

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti için yorumlar kapalı 87797

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yabancı misyon şefleri ve devlet erkânının tebriklerini kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı 30 Ağustos Zafer Bayramı : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı için yorumlar kapalı 84797

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Atatürk’ün mozolesine ay yıldız motifli çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törende hazır bulunan devlet erkânı, daha sonra Misak-ı Millî Kulesi’ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk; bağımsızlığımıza giden yolun altın halkalarından Büyük Zaferin 99. yıl dönümünde bir kez daha huzurunuzdayız. Bu tarihî günde zatıâlinizi ve aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Türkiye’yi bizlere çizdiğiniz hedefler doğrultusunda parlak bir geleceğe taşıyoruz.

Savunma sanayiinde attığımız adımlarla milletimizin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcılığını her alanda daha da artırıyoruz. Demokraside, adalette, hak ve özgürlüklerde hayata geçirdiğimiz reformlarla, cumhurla, cumhuriyetimiz arasındaki bağı tahkim ediyoruz. Emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti emin ellerdedir. Ruhun şad olsun.”