TÜSİAV BAŞKANI VELİ SARITOPRAK : TÜRKİYE’DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM TÜSİAV BAŞKANI VELİ SARITOPRAK : TÜRKİYE’DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM için yorumlar kapalı 7806

Ülkemizde ,Endüstri 4/0 yolculuğu hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor . Bilgisayarlar, Robotlar ve makineler hayatımızın değişmez birer unsurları olmaya hızla devam ediyor. İnsanların kullanmakta oldukları Cep Telefonları müteemmim çözüm oldu. (Yani ayrılmaz bir parçamız) Dijitalleşme tüm dünyada teknolojik yeniliklerden daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Bireyi ,toplumu ; sosyal ,siyasal ve ekonomik anlamda hayatımızı hızla şekillendirmeye devam etmekle kalmayıp yeniden yapılanmamıza ivme kazandırıyor. İnsanlığın yol haritası süratle değişmekle kalmayıp , artık hiçbir tanı ,kavram eskisi gibi olmayıp , sürekli yenileniyor.

Akıllı telefonlar,İpadlar,bilgisayarlar sayesinde internet ortamında sınırsız bilgi kaynaklarına eriştiriliyor. Dünya da olup biten tüm yansımalar , parmaklarımızın ucunda adeta bizleri bilgi teknolojilerine taşımakla kalmayıp ,tek tuşla her şeye ulaşmayı başarıyoruz.

Artık Dünya gündeminde Ülkeler;
 DİJİTAL DÖNÜŞÜM
 DİJİTAL KALKINMA

Statüsünde ,değişime adeta mutasyona uğruyor. Bu değişim, bu dönüşüm geleneksel geleneksel zenginlik ölçüsünü de değiştirmiş durumda . Bundan yaklaşık 10 yıl kadar evvel Dünyamızın piyasa değeri en yüksek Şirketleri arasında ilk 5 ‘ de
• PETROL ŞİRKETLERİ (AKARYAKIT ve LPG FİRMALARI) LUKOİL-SHELL-BP gibi
• FİNANS ŞİRKETLERİ (ICCB-BERKSHİRE-IBM –EXXONMOBİL gibi
• BÜYÜK ALIŞVERİŞ ŞİRKETLERİ (EBAY,WALMART OTTO GROUP gibi
• SANAYİ VE ENDÜSTRİ FİRMALARI (LOCKHEED MARTİN,BAESYSTEMS gibi
• BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ DEVLERİ (AMAZON-FACEBBOK-GOOGLE-SAMSUNG gibi
Yer almakta idi.

Teknoloji Şirketlerinin Küresel pazardaki büyüklüğü bizleri başka bir sonuca yönlendiriyor. Ülkemizde Dijital anlamda değişen piyasa ekonomisinde Ulusal anlamda Kalkınmanın anahtarındaki şifre burada yer alıyor.

Dünya Ekonomik Formunun hesaplarına göre, gelecek 10 yıl da Dijitalleşmenin yani DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN Ekonomik ve Mali etkisi 100 TRİLYON USD olacak . Bu gerçekler ve bu gelişmeler ışığında Ülkemizin değerlendirme raporu , kurumlar ve finansal anlamda pek de iç açıcı görünmemekte. Bu anlamda Ülkemiz, Bilgisayar Teknolojileri ve Dijital Dönüşüm alanında yeni bir akımın öncüsü olma yolunda çıkış yolları arıyor.

TÜSİAV ve ASTOP Başkanı olarak , tüm Platform ve konferansımda, konunun ne denli önemli olduğunu vurgusunu yapıyor ve Sosyal medyada dile getiriyorum .
“Milletlerin yükselişlerinde , geri planda kalmalarının altında yatan en önemli faktörün Bilim ve Teknoloji alanındaki başarı ve başarısızlıklarıdır. Önceliklerini ve özelikle kaynaklarını bu alana ayıran ,Bilim ve Teknolojiye yatırım yapan Uluslar hep başarılı oldular. Çalışmalarının semeresini Refah ve Müreffeh bir yaşam tarzı ile sergiliyorlar. (Kişi başına düşen Milli Gelirleri 40.000 ile 50.000 USD arasında değişiyor) Maalesef Biz Ülkemiz de bir türlü 10.000 USD seviyelerine gelmeyi başaramadık .

Bir yazarın Şu sözünü çok beğenirim .”Kendi öngörüsü olmayan Milletler ,başka Milletlerin öngörüsünü yaşarlar”

Bizim, süratle Bilişim ve İletişim Teknolojilerinde Dijitalleşme de , özetlersek Bilgi toplumu olma yolunda ilerlememiz adına ,kendi öngörümüzü yaratmamız şarttır. ARGE ‘ de ,İnovasyon’ da ,marka ve Patent sayısında rekorlar kırmamız, Eğitim sistemimizi ,ekonomik anlamda ;Sanayimizi ve Kobilerimizi çağın gereklerine göre yeniden yapılandırıp dönüşüme hazırlamalıyız. Bu sayede Bilim ve Teknoloji alanında hızlı gelişmelere adapte olarak ,
GÜÇLÜ DEVLET,LİDER DEVLET, ZENGİN DEVLET olmalıyız .

Veli SARITOPRAK
TÜSİAV BAŞKANI

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk’ta için yorumlar kapalı 87007

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetine icabetle gittiği başkent Tiran’da resmî törenle karşılandı.

Tiran Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen törende, iki ülkenin millî marşları çalındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Rama’nın tören kıtasını selamlamalarının ardından, iki ülke heyetleri takdim edildi.

RECEP PEKER TANITKAN’ ın OBJEKTİFİNDEN 50’nci YIL FOTOĞRAF SERGİSİ. RECEP PEKER TANITKAN’ ın OBJEKTİFİNDEN 50’nci YIL FOTOĞRAF SERGİSİ. için yorumlar kapalı 1491

Dünya ve Avrupa yarışmaları ödüllü ünlü fotoğraf sanatçımız RECEP PEKER TANITKAN 50’inci yıl anısına Ankara Kalesi EMİN ANTİK Sanat Merkezi’nde eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu.

Dünyanın önde gelen sanat merkezlerinden olan EMİN ANTİK Sanat Merkezi’nin Kurucusu İBRAHİM TERZİOĞLU, serginin açılış konuşmasına ünlü Rus Yazar Lev TOLSTOY’un sanat hakkındaki bir deyişiyle başladı.

TOLSTOY’un “Sanat düşünebilen, gerçeği görebilen, toplumu anlayabilen insanların işidir.” deyişini hatırlatan TERZİOĞLU, Türk halkının bağrından çıkan Recep Peker TANITKAN’ın eserlerine EMİN ANTİK Sanat Merkezi olarak ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

EMİN ANTİK SANAT GALERİSİNİN bulunduğu binayı 10 yıl önce satın aldıklarında bir harabe olduğunu hatırlatan İBRAHİM TERZİOĞLU, bugün dünyaca tanınan bir sanat merkezine dönüşmesinde büyük bir gayret ve pay sahibi olan oğlu ve EMİN ANTİK SANAT GALERİSİ’nin sahibi Emin CAN TERZİOĞLU’na da teşekkür etti.

İbrahim TERZİOĞLU’nun konuşmasından sonra kürsüye ünlü ressamlarımızdan Hasan GEMİCİ ve eşi Şükran GEMİCİ geldi. Hasan GEMİCİ, Sanatın bir kurtuluş ve özgürlük alanı olduğunu vurgulayarak sanatın diğer alanlardan farklılığına dikkat çekti.

GEMİCİ, Sanatın sorgulayıcı gözle bakan enteresan bir alan olduğunu da sözlerine ekledi. GEMİCİ’den sonra söz alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve TABİAT VARLIKLARI Daire Başkanı BEKİR ÖDEMİŞ de Sergiye katkıda bulunanlara teşekkür ettiği konuşmasında sanatla ilgili projelerin çalışmalarında çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Gazeteciler Cemiyeti BAŞKANI Nazmi BİLGİN de Recep Peker TANITKAN’ın çıkardıkları SANATIM dergisiyle sanata büyük bir katkı verdiğini belirtti.

Bilgin, Sanatçının SANATIM dergisiyle SANATÇILARI ve Kaleyi tanıtarak büyük bir hizmet verdiği değerlendirmesinde de bulundu. Sözlerin anlatamadığını fotoğrafın anlattığına işaret eden Nazmi BİLGİN, bu alanda fotoğraf sanatçılığının gelinecek son nokta olduğunu da söyledi.

Eski Ankara Milletvekili ve Kale Derneği Başkanı Şevket Bülent YAHNİCİ de konuşmasında fotoğrafın anı yakalamak olduğunu ifade ederek fotoğraf sanatçılığının çok önemli bir meslek olduğunu belirtti.

YAHNİCİ, değerli fotoğraf sanatçısı Recep Peker TANITKAN’a Ankara Kalesi tanıtımındaki çalışmalarından dolayı da teşekkür etti.

YAHNİCİ, TANITKAN’ın. SANATIM dergisiyle birlikte yayınladıkları ANKARA KALESİ ekinin bunun önemli bir göstergesi olduğunu da bildirdi.

EMİN ANTİK SANAT DANIŞMA KURULU BAŞKANI Sanat Felsefecisi ve eleştirmeni Ümit Yaşar GÖZÜM de serginin fotoğrafın sanata dönüştüğü bir sergi olduğunu dile getirdi.

Sanatseverler, EMİN ANTİK SANAT MERKEZİ’ndeki RECEP PEKER TANITKAN’ın OBJEKTİFİNDEN 50’inci YIL TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ’ni 2 Şubat tarihine kadar ziyaret edebilirler.