TÜSİAV BAŞKANI VELİ SARITOPRAK : TÜRKİYE’DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM TÜSİAV BAŞKANI VELİ SARITOPRAK : TÜRKİYE’DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM için yorumlar kapalı 7786

Ülkemizde ,Endüstri 4/0 yolculuğu hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor . Bilgisayarlar, Robotlar ve makineler hayatımızın değişmez birer unsurları olmaya hızla devam ediyor. İnsanların kullanmakta oldukları Cep Telefonları müteemmim çözüm oldu. (Yani ayrılmaz bir parçamız) Dijitalleşme tüm dünyada teknolojik yeniliklerden daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Bireyi ,toplumu ; sosyal ,siyasal ve ekonomik anlamda hayatımızı hızla şekillendirmeye devam etmekle kalmayıp yeniden yapılanmamıza ivme kazandırıyor. İnsanlığın yol haritası süratle değişmekle kalmayıp , artık hiçbir tanı ,kavram eskisi gibi olmayıp , sürekli yenileniyor.

Akıllı telefonlar,İpadlar,bilgisayarlar sayesinde internet ortamında sınırsız bilgi kaynaklarına eriştiriliyor. Dünya da olup biten tüm yansımalar , parmaklarımızın ucunda adeta bizleri bilgi teknolojilerine taşımakla kalmayıp ,tek tuşla her şeye ulaşmayı başarıyoruz.

Artık Dünya gündeminde Ülkeler;
 DİJİTAL DÖNÜŞÜM
 DİJİTAL KALKINMA

Statüsünde ,değişime adeta mutasyona uğruyor. Bu değişim, bu dönüşüm geleneksel geleneksel zenginlik ölçüsünü de değiştirmiş durumda . Bundan yaklaşık 10 yıl kadar evvel Dünyamızın piyasa değeri en yüksek Şirketleri arasında ilk 5 ‘ de
• PETROL ŞİRKETLERİ (AKARYAKIT ve LPG FİRMALARI) LUKOİL-SHELL-BP gibi
• FİNANS ŞİRKETLERİ (ICCB-BERKSHİRE-IBM –EXXONMOBİL gibi
• BÜYÜK ALIŞVERİŞ ŞİRKETLERİ (EBAY,WALMART OTTO GROUP gibi
• SANAYİ VE ENDÜSTRİ FİRMALARI (LOCKHEED MARTİN,BAESYSTEMS gibi
• BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ DEVLERİ (AMAZON-FACEBBOK-GOOGLE-SAMSUNG gibi
Yer almakta idi.

Teknoloji Şirketlerinin Küresel pazardaki büyüklüğü bizleri başka bir sonuca yönlendiriyor. Ülkemizde Dijital anlamda değişen piyasa ekonomisinde Ulusal anlamda Kalkınmanın anahtarındaki şifre burada yer alıyor.

Dünya Ekonomik Formunun hesaplarına göre, gelecek 10 yıl da Dijitalleşmenin yani DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN Ekonomik ve Mali etkisi 100 TRİLYON USD olacak . Bu gerçekler ve bu gelişmeler ışığında Ülkemizin değerlendirme raporu , kurumlar ve finansal anlamda pek de iç açıcı görünmemekte. Bu anlamda Ülkemiz, Bilgisayar Teknolojileri ve Dijital Dönüşüm alanında yeni bir akımın öncüsü olma yolunda çıkış yolları arıyor.

TÜSİAV ve ASTOP Başkanı olarak , tüm Platform ve konferansımda, konunun ne denli önemli olduğunu vurgusunu yapıyor ve Sosyal medyada dile getiriyorum .
“Milletlerin yükselişlerinde , geri planda kalmalarının altında yatan en önemli faktörün Bilim ve Teknoloji alanındaki başarı ve başarısızlıklarıdır. Önceliklerini ve özelikle kaynaklarını bu alana ayıran ,Bilim ve Teknolojiye yatırım yapan Uluslar hep başarılı oldular. Çalışmalarının semeresini Refah ve Müreffeh bir yaşam tarzı ile sergiliyorlar. (Kişi başına düşen Milli Gelirleri 40.000 ile 50.000 USD arasında değişiyor) Maalesef Biz Ülkemiz de bir türlü 10.000 USD seviyelerine gelmeyi başaramadık .

Bir yazarın Şu sözünü çok beğenirim .”Kendi öngörüsü olmayan Milletler ,başka Milletlerin öngörüsünü yaşarlar”

Bizim, süratle Bilişim ve İletişim Teknolojilerinde Dijitalleşme de , özetlersek Bilgi toplumu olma yolunda ilerlememiz adına ,kendi öngörümüzü yaratmamız şarttır. ARGE ‘ de ,İnovasyon’ da ,marka ve Patent sayısında rekorlar kırmamız, Eğitim sistemimizi ,ekonomik anlamda ;Sanayimizi ve Kobilerimizi çağın gereklerine göre yeniden yapılandırıp dönüşüme hazırlamalıyız. Bu sayede Bilim ve Teknoloji alanında hızlı gelişmelere adapte olarak ,
GÜÇLÜ DEVLET,LİDER DEVLET, ZENGİN DEVLET olmalıyız .

Veli SARITOPRAK
TÜSİAV BAŞKANI

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti için yorumlar kapalı 87800

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yabancı misyon şefleri ve devlet erkânının tebriklerini kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı 30 Ağustos Zafer Bayramı : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı için yorumlar kapalı 84798

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Atatürk’ün mozolesine ay yıldız motifli çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törende hazır bulunan devlet erkânı, daha sonra Misak-ı Millî Kulesi’ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk; bağımsızlığımıza giden yolun altın halkalarından Büyük Zaferin 99. yıl dönümünde bir kez daha huzurunuzdayız. Bu tarihî günde zatıâlinizi ve aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Türkiye’yi bizlere çizdiğiniz hedefler doğrultusunda parlak bir geleceğe taşıyoruz.

Savunma sanayiinde attığımız adımlarla milletimizin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcılığını her alanda daha da artırıyoruz. Demokraside, adalette, hak ve özgürlüklerde hayata geçirdiğimiz reformlarla, cumhurla, cumhuriyetimiz arasındaki bağı tahkim ediyoruz. Emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti emin ellerdedir. Ruhun şad olsun.”