TÜSİAV BAŞKANI VELİ SARITOPRAK : TÜRKİYE’DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM TÜSİAV BAŞKANI VELİ SARITOPRAK : TÜRKİYE’DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM için yorumlar kapalı 7945

Ülkemizde ,Endüstri 4/0 yolculuğu hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor . Bilgisayarlar, Robotlar ve makineler hayatımızın değişmez birer unsurları olmaya hızla devam ediyor. İnsanların kullanmakta oldukları Cep Telefonları müteemmim çözüm oldu. (Yani ayrılmaz bir parçamız) Dijitalleşme tüm dünyada teknolojik yeniliklerden daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Bireyi ,toplumu ; sosyal ,siyasal ve ekonomik anlamda hayatımızı hızla şekillendirmeye devam etmekle kalmayıp yeniden yapılanmamıza ivme kazandırıyor. İnsanlığın yol haritası süratle değişmekle kalmayıp , artık hiçbir tanı ,kavram eskisi gibi olmayıp , sürekli yenileniyor.

Akıllı telefonlar,İpadlar,bilgisayarlar sayesinde internet ortamında sınırsız bilgi kaynaklarına eriştiriliyor. Dünya da olup biten tüm yansımalar , parmaklarımızın ucunda adeta bizleri bilgi teknolojilerine taşımakla kalmayıp ,tek tuşla her şeye ulaşmayı başarıyoruz.

Artık Dünya gündeminde Ülkeler;
 DİJİTAL DÖNÜŞÜM
 DİJİTAL KALKINMA

Statüsünde ,değişime adeta mutasyona uğruyor. Bu değişim, bu dönüşüm geleneksel geleneksel zenginlik ölçüsünü de değiştirmiş durumda . Bundan yaklaşık 10 yıl kadar evvel Dünyamızın piyasa değeri en yüksek Şirketleri arasında ilk 5 ‘ de
• PETROL ŞİRKETLERİ (AKARYAKIT ve LPG FİRMALARI) LUKOİL-SHELL-BP gibi
• FİNANS ŞİRKETLERİ (ICCB-BERKSHİRE-IBM –EXXONMOBİL gibi
• BÜYÜK ALIŞVERİŞ ŞİRKETLERİ (EBAY,WALMART OTTO GROUP gibi
• SANAYİ VE ENDÜSTRİ FİRMALARI (LOCKHEED MARTİN,BAESYSTEMS gibi
• BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ DEVLERİ (AMAZON-FACEBBOK-GOOGLE-SAMSUNG gibi
Yer almakta idi.

Teknoloji Şirketlerinin Küresel pazardaki büyüklüğü bizleri başka bir sonuca yönlendiriyor. Ülkemizde Dijital anlamda değişen piyasa ekonomisinde Ulusal anlamda Kalkınmanın anahtarındaki şifre burada yer alıyor.

Dünya Ekonomik Formunun hesaplarına göre, gelecek 10 yıl da Dijitalleşmenin yani DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN Ekonomik ve Mali etkisi 100 TRİLYON USD olacak . Bu gerçekler ve bu gelişmeler ışığında Ülkemizin değerlendirme raporu , kurumlar ve finansal anlamda pek de iç açıcı görünmemekte. Bu anlamda Ülkemiz, Bilgisayar Teknolojileri ve Dijital Dönüşüm alanında yeni bir akımın öncüsü olma yolunda çıkış yolları arıyor.

TÜSİAV ve ASTOP Başkanı olarak , tüm Platform ve konferansımda, konunun ne denli önemli olduğunu vurgusunu yapıyor ve Sosyal medyada dile getiriyorum .
“Milletlerin yükselişlerinde , geri planda kalmalarının altında yatan en önemli faktörün Bilim ve Teknoloji alanındaki başarı ve başarısızlıklarıdır. Önceliklerini ve özelikle kaynaklarını bu alana ayıran ,Bilim ve Teknolojiye yatırım yapan Uluslar hep başarılı oldular. Çalışmalarının semeresini Refah ve Müreffeh bir yaşam tarzı ile sergiliyorlar. (Kişi başına düşen Milli Gelirleri 40.000 ile 50.000 USD arasında değişiyor) Maalesef Biz Ülkemiz de bir türlü 10.000 USD seviyelerine gelmeyi başaramadık .

Bir yazarın Şu sözünü çok beğenirim .”Kendi öngörüsü olmayan Milletler ,başka Milletlerin öngörüsünü yaşarlar”

Bizim, süratle Bilişim ve İletişim Teknolojilerinde Dijitalleşme de , özetlersek Bilgi toplumu olma yolunda ilerlememiz adına ,kendi öngörümüzü yaratmamız şarttır. ARGE ‘ de ,İnovasyon’ da ,marka ve Patent sayısında rekorlar kırmamız, Eğitim sistemimizi ,ekonomik anlamda ;Sanayimizi ve Kobilerimizi çağın gereklerine göre yeniden yapılandırıp dönüşüme hazırlamalıyız. Bu sayede Bilim ve Teknoloji alanında hızlı gelişmelere adapte olarak ,
GÜÇLÜ DEVLET,LİDER DEVLET, ZENGİN DEVLET olmalıyız .

Veli SARITOPRAK
TÜSİAV BAŞKANI

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü için yorumlar kapalı 212241

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Hükûmetler Zirvesi’ne katılmak üzere bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai şehrinde Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi.

Bir FETÖ’cü nasıl anlaşılır? Bir FETÖ’cü nasıl anlaşılır? için yorumlar kapalı 17799

Yalan söylemekte, Kumpas kurmakta, Dikizlemekte, Devlet imkanlarını örgüt için kullanmakta, Kamu ve insanların malına konmakta, Hatta adam öldürmekte uzmandır bunlar! merhamet ve vicdanları yoktur Makam mevki ve para için her şeyi yaparlar

Hak yediler Soru çaldılar, insanlara kumpas kurdular, özellerini teşhir ettiler, o görüntülerle tüm istediklerini aldılar.

Bunlar ne kadar insanlık suçu varsa işledi hala işlemeye devam ediyorlar

40 yıl boyunca sinsi sinsi örgütlendiler.

Suçsuz insanları kumpas kurup hapse attırdılar merhametsizler

Türkiye’nin ve şirketlerin sırlarını sattılar Casusluk yaptılar.

Devleti ele geçirmek için her şeyi yaptılar.

Kaç masum insanın yuvasını yıktılar kim bilir?

Nice esnafı iflas ettirdiler kurdukları kumpaslarla Mallarını ele geçirdiler

Paravan holding ler kurdular insanların Mallarına el kondular.

Karşı çıkanı da ölüme yolladılar…

Vicdandan yoksun, gaddar, zalim merhamet yoksunudur bunlar

Her türlü iftirayı atabilecek, her yalanı söyleyebilecek kadar zalimdirler.

FETÖ terör örgütü kadar zalim, başka bir çete ne duyduk ne gördük!

seers cmp badge