Ankara Çankaya Belediyesi Doğan TAŞDELEN Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yenilikçi ve yaratıcı ALMAN KÜLTÜR UNSURLARININ yer aldığı SERGİ sanatseverlerle buluştu. Ankara Çankaya Belediyesi Doğan TAŞDELEN Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yenilikçi ve yaratıcı ALMAN KÜLTÜR UNSURLARININ yer aldığı SERGİ sanatseverlerle buluştu. için yorumlar kapalı 7856

Federal Almanya’nın Ankara’daki Goethe Enstitüsü Müdürü Friedrich DAHLHAUS serginin açılışında yaptığı konuşmada “ARTSPACE GERMANY” sergisinin Alman kültüründeki yeri ve anlamını vurguladı.

Goethe Enstitüsü Müdürü Friedrich DAHLHAUS’un konuşmasından sonra sergide yer alan eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Federal Almanya Yabancı Kültür İlişkileri Enstitüsü tarafından “ARTSPACE GERMANY” temasıyla düzenlenen sergi SANATSEVERLERİ Alman kültürünün son kırk yıllık örnek eserleriyle birararaya getirdi.

Küratörlüğünü Ursula ZELLER’in yaptığı “ARTSPACE GERMANY” sergisi, Federal Almanya Yabancı Kültürel İlişkiler ve Goethe Enstitüsü ile Çankaya Belediyesi İşbirliğiyle Doğan TAŞDELEN Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

İfa sergisi, gelişimi büyük ölçüde şeffaf, Federal Alman kültür politikalarıyla desteklenen yeni “ARTSPACE ALMANYA” ya meraklı bir bakış sunuyor.

Sergi ayrıca Alman dış politikası çerçevesinde ilk uluslararası sergi olma özelliğini taşıyor. Sergi, Armando, Candice BREITZ, Tony CRAGG, Marianne EIGENHEER, Ayşe ERKMEN, Christine HILL, Magdalena JETELOVA, Per KIRKEBY, Joseph KOSUTH, Marie-Jo LAFONTAINE, Nam June PAIK, Guiseppe SPAGNULO ve Herman de VRIES’ın eserlerinden oluşuyor.

Sergide, sanatçılar kültürlerarası birlik içinde sanatsal çeşitliliği temsil ediyor. “Artspace Germany” sergisi, son kırk yılın örnek eserlerini sunmanın ötesine geçerek bunların her şeyden önce güncel söylem içindeki temalar, medya ve ifade biçimleri üzerindeki önemini ve etkisini araştırıyor.

Sanatseverler, Çankaya Belediyesi Doğan TAŞDELEN Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki sergiyi 27 Aralık tarihine kadar ziyaret edebilirler.

The EXHIBITION featuring innovative and creative GERMAN CULTURAL ELEMENTS met with art lovers at Ankara Çankaya Municipality Doğan TAŞDELEN Contemporary Arts Center.

In his speech at the opening of the exhibition, Friedrich DAHLHAUS, Director of the Goethe Institute in Ankara, Federal Germany emphasized the place and meaning of the “ARTSPACE GERMANY” exhibition in German culture.

After the speech of Friedrich DAHLHAUS, the Director of the Goethe Institute, the works in the exhibition were presented to art lovers.

Organized by the Federal Institute for Foreign Cultural Relations with the theme “ARTSPACE GERMANY”, the exhibition brought together ART lovers with exemplary works of German culture from the last forty years.

The exhibition “ARTSPACE GERMANY”, curated by Ursula ZELLER, met with art lovers at Doğan TAŞDELEN Contemporary Arts Center in cooperation with the Federal German Foreign Cultural Relations and Goethe Institute and Çankaya Municipality.

The performance exhibition offers a curious look at the new “ARTSPACE GERMANY”, whose development has been promoted to a large extent by open, Federal German cultural policies. The exhibition is also the first international exhibition within the framework of German foreign policy.

The exhibition consists of works by ARMANDO, Candice BREITZ, Tony CRAGG, Marianne EIGENHEER, Ayşe ERKMEN, Christine HILL, Magdalena JETELOVA, Per KIRKEBY, Joseph KOSUTH, Marie-Jo LAFONTAINE, Nam June PAIK, Guiseppe SPAGNULO and Herman de VRIES. In the exhibition, artists represent artistic diversity in intercultural unity.

The “Artspace Germany” exhibition goes beyond presenting the exemplary works of the last forty years, and explores their importance and influence above all on the themes, media and forms of expression within contemporary discourse.

Art lovers can visit the exhibition in Çankaya Municipality Doğan TAŞDELEN Contemporary Arts Center until December 27.

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk’ta için yorumlar kapalı 87007

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetine icabetle gittiği başkent Tiran’da resmî törenle karşılandı.

Tiran Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen törende, iki ülkenin millî marşları çalındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Rama’nın tören kıtasını selamlamalarının ardından, iki ülke heyetleri takdim edildi.

RECEP PEKER TANITKAN’ ın OBJEKTİFİNDEN 50’nci YIL FOTOĞRAF SERGİSİ. RECEP PEKER TANITKAN’ ın OBJEKTİFİNDEN 50’nci YIL FOTOĞRAF SERGİSİ. için yorumlar kapalı 1491

Dünya ve Avrupa yarışmaları ödüllü ünlü fotoğraf sanatçımız RECEP PEKER TANITKAN 50’inci yıl anısına Ankara Kalesi EMİN ANTİK Sanat Merkezi’nde eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu.

Dünyanın önde gelen sanat merkezlerinden olan EMİN ANTİK Sanat Merkezi’nin Kurucusu İBRAHİM TERZİOĞLU, serginin açılış konuşmasına ünlü Rus Yazar Lev TOLSTOY’un sanat hakkındaki bir deyişiyle başladı.

TOLSTOY’un “Sanat düşünebilen, gerçeği görebilen, toplumu anlayabilen insanların işidir.” deyişini hatırlatan TERZİOĞLU, Türk halkının bağrından çıkan Recep Peker TANITKAN’ın eserlerine EMİN ANTİK Sanat Merkezi olarak ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

EMİN ANTİK SANAT GALERİSİNİN bulunduğu binayı 10 yıl önce satın aldıklarında bir harabe olduğunu hatırlatan İBRAHİM TERZİOĞLU, bugün dünyaca tanınan bir sanat merkezine dönüşmesinde büyük bir gayret ve pay sahibi olan oğlu ve EMİN ANTİK SANAT GALERİSİ’nin sahibi Emin CAN TERZİOĞLU’na da teşekkür etti.

İbrahim TERZİOĞLU’nun konuşmasından sonra kürsüye ünlü ressamlarımızdan Hasan GEMİCİ ve eşi Şükran GEMİCİ geldi. Hasan GEMİCİ, Sanatın bir kurtuluş ve özgürlük alanı olduğunu vurgulayarak sanatın diğer alanlardan farklılığına dikkat çekti.

GEMİCİ, Sanatın sorgulayıcı gözle bakan enteresan bir alan olduğunu da sözlerine ekledi. GEMİCİ’den sonra söz alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve TABİAT VARLIKLARI Daire Başkanı BEKİR ÖDEMİŞ de Sergiye katkıda bulunanlara teşekkür ettiği konuşmasında sanatla ilgili projelerin çalışmalarında çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Gazeteciler Cemiyeti BAŞKANI Nazmi BİLGİN de Recep Peker TANITKAN’ın çıkardıkları SANATIM dergisiyle sanata büyük bir katkı verdiğini belirtti.

Bilgin, Sanatçının SANATIM dergisiyle SANATÇILARI ve Kaleyi tanıtarak büyük bir hizmet verdiği değerlendirmesinde de bulundu. Sözlerin anlatamadığını fotoğrafın anlattığına işaret eden Nazmi BİLGİN, bu alanda fotoğraf sanatçılığının gelinecek son nokta olduğunu da söyledi.

Eski Ankara Milletvekili ve Kale Derneği Başkanı Şevket Bülent YAHNİCİ de konuşmasında fotoğrafın anı yakalamak olduğunu ifade ederek fotoğraf sanatçılığının çok önemli bir meslek olduğunu belirtti.

YAHNİCİ, değerli fotoğraf sanatçısı Recep Peker TANITKAN’a Ankara Kalesi tanıtımındaki çalışmalarından dolayı da teşekkür etti.

YAHNİCİ, TANITKAN’ın. SANATIM dergisiyle birlikte yayınladıkları ANKARA KALESİ ekinin bunun önemli bir göstergesi olduğunu da bildirdi.

EMİN ANTİK SANAT DANIŞMA KURULU BAŞKANI Sanat Felsefecisi ve eleştirmeni Ümit Yaşar GÖZÜM de serginin fotoğrafın sanata dönüştüğü bir sergi olduğunu dile getirdi.

Sanatseverler, EMİN ANTİK SANAT MERKEZİ’ndeki RECEP PEKER TANITKAN’ın OBJEKTİFİNDEN 50’inci YIL TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ’ni 2 Şubat tarihine kadar ziyaret edebilirler.