ENERJİ’YE KADIN ELİ ENERJİ’YE KADIN ELİ için yorumlar kapalı 4914

EPDK STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANI GÜLEFŞAN DEMİRBAŞ MEDREG BAŞKANLIĞINA ADAY.

BU HAFTA YAPILACAK GENEL KURULDA ÜRDÜN ‘LÜ RAKİBİNİ GERİDE BIRAKIP SEÇİLİRSE TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI ENERJİ ALANINDA GÖREV YAPAN EN ÜST DÜZEY KADIN YÖNETİCİ OLACAK.

BİR TÜRK KADIN YÖNETİCİ İLK KEZ, AKDENİZ’DEKİ ENERJİ SÜREÇLERİNDE İŞBİRLİĞİ YAPILAN ULUSLARARASI BİR ORGANİZASYONUN BAŞINA GEÇEREK BÖYLESİ ÖNEMLİ BİR GÖREVDE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK, BÖLGE ENERJİ POLİTİKALARININ HAYATA GEÇİRİLİŞ SÜREÇLERİNE KATKI SAĞLAYACAK.

Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilmesi hedeflenen bölgesel enerji pazarı yaklaşımını hayata geçirmek üzere 2006 yılında çalışma grubu olarak başlatılan enerji düzenleyicileri arasındaki oluşum, 2007 yılında kurucuları arasında Kurumumuzun da yer aldığı “Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği/ Mediterranean Energy Regulators” MEDREG adı altında siyasi ve ticari amaç gütmeyen¸ gönüllülük esasına dayalı bir birliğe dönüştürülmüştür. 2007 Kasım ayı itibari ile resmen dernek statüsü kazanmış meslek birliği ve uluslararası kabul edilirliği oluşmuş bir kuruluştur.

KURULUŞUNDAN BU YANA EPDK’NIN ETKİN DESTEK VERDİĞİ MEDREG, AB’NİN HİBE SAĞLADIĞI ÖNEMLİ BİR BÖLGESEL AKTÖR.

Akdeniz havzasında elektrik ve doğal gaz piyasalarının entegrasyonu ve bu bağlamda düzenleyici çerçevelerin uyumlaştırılması için çalışmalar sürdürmekte olan MEDREG’in misyonu aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

• Enerji piyasalarının ve mevzuatının uyumlaştırılması ve Avro-Akdeniz bölgesinde pazar entegrasyonunun tedricen sağlanmasına katkı sunulması.
• Güvenli, düşük maliyetli ve çevresel olarak sürdürülebilir enerji sistemlerine dayalı enerji piyasalarının entegrasyonu ve verimliliğin arttırılması yoluyla enerji sektöründeki sürdürülebilir gelişmenin desteklenmesi.
• Altyapı yatırımlarının yapılması ve iyileştirilmesi, Akdeniz bölgesi için yenilikçi finansal çözümler ve enerji düzenlemesi alanında araştırmalar gibi başlıca ortak ilgi alanlarını desteklenmesi.
• Çalışma grupları, eğitimler ve seminerler vasıtasıyla kapasite geliştirme imkânları sunulması.
• Sürekli bir tartışma ve işbirliği ortamı sağlayarak, üyeleri arasında bilgi değişimi ve yardımlaşmanın kolaylaştırılması.
Akdeniz için Birlik (AiB) tarafından başlatılan Bölgesel Elektrik Piyasası Platformu, Doğal Gaz Platformu ile Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Platformu süreçleri ve bu kapsamda Bölgesel Elektrik Piyasası Platformu’nun animatörlüğünün MEDREG tarafından üstlenilmiş olmasının, önümüzdeki süreçte MEDREG’in öneminin artmasına yol açacağı değerlendirilmektedir. Bu bağlamda MEDREG’in finansmanının esas itibarıyla AB tarafından sağlanıyor olmasının altı çizilmesi gerekir.

Başkanlığını Portekiz enerji düzenleme kurumu yürütmekte, Başkan yardımcılığını Ürdün enerji düzenleme kurumu ile beraber EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş sürdürmektedir. İtalya enerji düzenleme kurumu daimi başkan yardımcısıdır. Doğal Gaz Çalışma Grubu Başkanlığı ile Akdeniz İçin Birlik Enerji Platformları Görev Gücünün Başkanlığı ile Kurumsal Çalışma Grubu Başkan Yardımcılığının Kurum personeli tarafından yürütüldüğü MEDREG’in çalışmaları, çalışma gruplarında görevli Kurum personeli tarafından takip edilmekte ve mümkün olduğunca yönlendirilmektedir.

8 kişiden oluşan Sekretaryası ile birliğin merkezi İtalya/Milano’dadır.

MEDREG Genel Kurulu, Başkan, Başkan yardımcıları, Çalışma Grubu Başkanları ve üye düzenleyici kurumların üst düzey yetkililerinin katılımıyla 6 ayda bir toplanıp, birliğin işleyişine ilişkin stratejik konuları görüşüp, önemli belgeleri onaylar. Avrupa Komisyonu Genel Kurul toplantılarına gözlemci olarak katılır.

Üyeleri arasında 8 tane Avrupa ülkesi, 4 Balkan, 9 Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi vardır. Son olarak Moritanya üyelik başvurusunda bulunmuş olup, 29 Kasım’da İstanbul’da üyeliğe kabulü oylanacaktır.

MEDREG üyeleri:
1) Arnavutluk (ERE)
2) Cezayir (CREG)
3)Cezayir (ARH)
4)Bosna Hersek (SERC)
5)Hırvatistan (HERA)
6) Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (CERA)
7)Mısır (EGYPTERA)
8) Fransa (CRE)
9) Yunanistan (RAE)
10)İsrail (PUA)
11) İsrail (NGA)
12) İtalya (AEEG)
13)Ürdün (ERC)
14)Ürdün (MEMR)
15)Libya (ME)
16)Malta (MRA)
17)Karadağ (REGAGEN)
18)Fas (MEMEE)
19) Filistin (PEA)
20)Portekiz (ERSE)
21)Slovenya(AGEN RS)
22)İspanya (CNE)
23)Tunus (MIT)
24) Türkiye (EMRA)

Previous ArticleNext Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk’ta için yorumlar kapalı 87007

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetine icabetle gittiği başkent Tiran’da resmî törenle karşılandı.

Tiran Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen törende, iki ülkenin millî marşları çalındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Rama’nın tören kıtasını selamlamalarının ardından, iki ülke heyetleri takdim edildi.

RECEP PEKER TANITKAN’ ın OBJEKTİFİNDEN 50’nci YIL FOTOĞRAF SERGİSİ. RECEP PEKER TANITKAN’ ın OBJEKTİFİNDEN 50’nci YIL FOTOĞRAF SERGİSİ. için yorumlar kapalı 1491

Dünya ve Avrupa yarışmaları ödüllü ünlü fotoğraf sanatçımız RECEP PEKER TANITKAN 50’inci yıl anısına Ankara Kalesi EMİN ANTİK Sanat Merkezi’nde eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu.

Dünyanın önde gelen sanat merkezlerinden olan EMİN ANTİK Sanat Merkezi’nin Kurucusu İBRAHİM TERZİOĞLU, serginin açılış konuşmasına ünlü Rus Yazar Lev TOLSTOY’un sanat hakkındaki bir deyişiyle başladı.

TOLSTOY’un “Sanat düşünebilen, gerçeği görebilen, toplumu anlayabilen insanların işidir.” deyişini hatırlatan TERZİOĞLU, Türk halkının bağrından çıkan Recep Peker TANITKAN’ın eserlerine EMİN ANTİK Sanat Merkezi olarak ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

EMİN ANTİK SANAT GALERİSİNİN bulunduğu binayı 10 yıl önce satın aldıklarında bir harabe olduğunu hatırlatan İBRAHİM TERZİOĞLU, bugün dünyaca tanınan bir sanat merkezine dönüşmesinde büyük bir gayret ve pay sahibi olan oğlu ve EMİN ANTİK SANAT GALERİSİ’nin sahibi Emin CAN TERZİOĞLU’na da teşekkür etti.

İbrahim TERZİOĞLU’nun konuşmasından sonra kürsüye ünlü ressamlarımızdan Hasan GEMİCİ ve eşi Şükran GEMİCİ geldi. Hasan GEMİCİ, Sanatın bir kurtuluş ve özgürlük alanı olduğunu vurgulayarak sanatın diğer alanlardan farklılığına dikkat çekti.

GEMİCİ, Sanatın sorgulayıcı gözle bakan enteresan bir alan olduğunu da sözlerine ekledi. GEMİCİ’den sonra söz alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve TABİAT VARLIKLARI Daire Başkanı BEKİR ÖDEMİŞ de Sergiye katkıda bulunanlara teşekkür ettiği konuşmasında sanatla ilgili projelerin çalışmalarında çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Gazeteciler Cemiyeti BAŞKANI Nazmi BİLGİN de Recep Peker TANITKAN’ın çıkardıkları SANATIM dergisiyle sanata büyük bir katkı verdiğini belirtti.

Bilgin, Sanatçının SANATIM dergisiyle SANATÇILARI ve Kaleyi tanıtarak büyük bir hizmet verdiği değerlendirmesinde de bulundu. Sözlerin anlatamadığını fotoğrafın anlattığına işaret eden Nazmi BİLGİN, bu alanda fotoğraf sanatçılığının gelinecek son nokta olduğunu da söyledi.

Eski Ankara Milletvekili ve Kale Derneği Başkanı Şevket Bülent YAHNİCİ de konuşmasında fotoğrafın anı yakalamak olduğunu ifade ederek fotoğraf sanatçılığının çok önemli bir meslek olduğunu belirtti.

YAHNİCİ, değerli fotoğraf sanatçısı Recep Peker TANITKAN’a Ankara Kalesi tanıtımındaki çalışmalarından dolayı da teşekkür etti.

YAHNİCİ, TANITKAN’ın. SANATIM dergisiyle birlikte yayınladıkları ANKARA KALESİ ekinin bunun önemli bir göstergesi olduğunu da bildirdi.

EMİN ANTİK SANAT DANIŞMA KURULU BAŞKANI Sanat Felsefecisi ve eleştirmeni Ümit Yaşar GÖZÜM de serginin fotoğrafın sanata dönüştüğü bir sergi olduğunu dile getirdi.

Sanatseverler, EMİN ANTİK SANAT MERKEZİ’ndeki RECEP PEKER TANITKAN’ın OBJEKTİFİNDEN 50’inci YIL TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ’ni 2 Şubat tarihine kadar ziyaret edebilirler.